Jesteś tutaj:Gospodarka Ul. Wolności do przebudowy i z dofinansowaniem 3,5 mln złotych
poniedziałek, 16 listopada 2020 14:05

Ul. Wolności do przebudowy i z dofinansowaniem 3,5 mln złotych

 

W najbliższym czasie jedna z ważniejszych dróg w południowej części Gniezna doczeka się przebudowy - udało się pozyskać na to zadanie ponad 3,5 mln złotych.

Ul. Wolności jeszcze 30 lat temu nie stanowiła żadnej ważnej arterii. Docelowo jej funkcję miał pełnić łącznik na przedłużeniu ul. Kostrzewskiego, przecinający os. Grunwaldzkie do ul. Witkowskiej. Ostatecznie jednak droga ta nie powstała, a cały ruch został przeniesiony na ul. Wolności, która jednak nigdy nie była zbudowana w tym celu, by obsługiwać tranzyt przechodzący przez miasto. Niejednokrotnie niektórzy urzędnicy wspominali, że powstała ona w zasadzie "na piasku" i aby mogła dalej służyć, od dawna wymaga gruntownej przebudowy. 

O środki na dofinansowanie przebudowy odcinka ul. Wolności o długości 1,3 km starało się Miasto Gniezno. Wniosek o wsparcie tej inwestycji został złożony w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, jednak ostatecznie projekt trafił na listę rezerwową. 

W poniedziałek 16 listopada na konferencji prezydenta Tomasza Budasza i posła Zbigniewa Dolaty poinformowano, że udało się pozyskać niezbędne 50% kwoty z dofinansowania, wynoszące 3 mln 541 tys. złotych. Drugie tyle pochodzić ma z budżetu miejskiego, a cała inwestycja kosztować ma w sumie przeszło 7 mln złotych.

Realizacja inwestycji ma rozpocząć się wkrótce i zakończyć najpóźniej w maju 2022 roku (na konferencji podano błędną datę 2021 roku) - obejmie zarówno przebudowę infrastruktury podziemnej, jak i przebudowę chodników, skrzyżowań, a przede wszystkim podbudowy i nawierzchni drogi. Po jednej stronie drogi wykonana zostanie także ścieżka rowerowa. Szczegółowy zakres prac poznamy po ogłoszeniu przetargu, co ma nastąpić w tym tygodniu.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Yapa rapa wtorek, 17 listopada 2020 13:06 napisane przez Yapa rapa

  a to, ze pan specjalista od małp cyrkowych zaatakował radnych i pokazał swoje wybujałe ego (co to on by nie zrobił), to nikt nei wspomniał;)

  a sciezka rowerowa - oby nie powstała, bo planowana inwestycja jest pełna błędów konstrukcyjnch i ostatecznie skonczy się na tym, ze rowerzyści będą tak czy siak mogli legalnie jezdzić drogą publiczną.

  szykuje sie kolejny sasinowy bubel

 • Link do komentarza Znj wtorek, 17 listopada 2020 09:25 napisane przez Znj

  Niech dolożą parę studzienek bo teraz ciężko w nie wjechać. Zart

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 16 listopada 2020 21:09 napisane przez Mieszkaniec

  Super. Można pomyśleć o rondzie z ul. Grunwaldzką, a przy blokach wojskowych przedłużyć prawoskręt.

 • Link do komentarza Zenek poniedziałek, 16 listopada 2020 19:42 napisane przez Zenek

  Kolejne dwa lata korków. W artykule chyba błąd wpierw info o dwóch latach a później info o zakończeniu robót maj 2021. Cały ruch pójdzie przez "tajwan" albo Witkowską do egipskiego ronda i Wrzesińska. Nie można było poczekać na zakończenie remontu wiaduktu?

 • Link do komentarza Dariusz poniedziałek, 16 listopada 2020 19:21 napisane przez Dariusz

  Pierwszy asfalt powstał na piasku w 1990 roku jako objazd ulicy Witkowskiej bo tam kanalizację robili. A pozniej nowy kiepski asfalt po budowie kanalizacji rozjechany przez samochody. Po deszczu lepiej nie chodzić chodnikiem.

 • Link do komentarza marek poniedziałek, 16 listopada 2020 19:03 napisane przez marek

  planista sadysta XD
  objazd przez Września-Witkowo?

 • Link do komentarza avalon.1 poniedziałek, 16 listopada 2020 17:45 napisane przez avalon.1

  Ulica Wolności została utwardzona trochę przez przypadek, ponieważ budowa w pobliżu wymusiła tymczasowy objazd.
  W 1991 roku budowano kolektor na Witkowskiej i ulica ta została zamknięta dla ruchu na okres około 1 roku.

  Dosłownie na szybko położono nawierzchnię asfaltową na Wolności.
  Jeszcze w 1990 asfalt był tylko na dwóch odcinkach - od Wrzesińskiej do wjazdu na teren bloków wojskowych, czyli może 200 metrów. Drugim asfaltowym odcinkiem był fragment od Witkowskiej do Armii Poznań.
  Większość ulicy była gruntowa. Nie wykonano chyba profesjonalnej podbudowy tylko utwardzono grunt, położono warstwę kruszcu i warstwy asfaltu.

  Co ciekawe, Droga Wojewódzka nr 260 nigdy nie zmieniła przebiegu. Zawsze prowadziła Witkowską do Parku Kościuszki i dalej przez Lecha do końca Sobieskiego. Jednak z jakiegoś powodu tymczasowe drogowskazy kierujące na Słupcę przez Wolności pozostały do dzisiaj. Na Witkowskiej drogowskazy kierują w lewo przez Wolności w kierunku drogi nr 5 i 15 (Poznań, Września) a na Wrzesińskiej kierują w prawo na drogę 260 w kierunku Słupcy.
  Prawdopodobnie tak było wygodniej stworzyć "pseuto-obwodnice" przez środek osiedla Grunwaldzkiego ale daleko od Centrum.
  Wolności to droga gminna rozjeżdżana ciężkim ruchem tranzytowym DW260.
  Gdyby miasto 30 lat temu ograniczyło dopuszczalny ciężar samochodów na Wolności, przez centrum jeździłby cały tranzyt od strony Konina i nie tylko bo tamtędy jeżdżą także pojazdy od strony Warszawy. Byłoby to być może lepsze - dużo większy ruch zatkałby ruch na Sobieskiego, Lecha, Kościuszki i archaicznym wiadukcie na Warszawskiej. To fakt.
  Ale zmusiłby to WZDW do przebudowy skrzyżowań i być może do budowy nowego wiaduktu, poszerzenia ulic itp.
  WZDW planuje zbudować nową obwodnice w lesie. Gdy ta obwodnica powstanie to miasto zostanie z archaicznym wiaduktem którego kolejne remonty będzie pokrywać z budżetu miasta. Ewentualna budowa nowego wiaduktu także będzie już po stronie miasta Gniezna.

  https://goo.gl/maps/EhgvsbKNjFySHHse7

  https://goo.gl/maps/Cm6MxUzrfqUktjs86

  https://goo.gl/maps/Q35KMHcDepAr67Vm6

  https://goo.gl/maps/unnWMMtwNcLvLTkA9

 • Link do komentarza ??????????????/ poniedziałek, 16 listopada 2020 15:40 napisane przez ??????????????/

  co będzie z fatalną ulicą Sosnową do granicy miasta ?????????????kiedy zostanie naprawiona????????????????/

 • Link do komentarza Yemplariusz poniedziałek, 16 listopada 2020 15:24 napisane przez Yemplariusz

  I to mi się podoba, przedstawiciele jednej i drugiej partii robią coś wspólnie do miasta, oby panowie nie był to tylko wyjątek bo wspólna pracą można dużo osiągnąć. Może warto pokazać na cały kraj że trzeba zakopać topory.

 • Link do komentarza rowerzysta poniedziałek, 16 listopada 2020 15:02 napisane przez rowerzysta

  Miasto ponownie zabiera się za grubszą przebudowę - cieszy to. Ul wolności jest dla tej części miasta bardzo ważnym szlakiem komunikacyjnym. Szkoda tylko, że ul. Pułkowa prowadząca pod lasem do ul Wrzesińskiej nie jest utwardzona i równa. Ale na szczęście po zamknięciu ul. Wolności będzie można wszystko objechać ul. Wrzesińską i Witkowską, przy okazji spoglądając na postęp prac renowacji wiaduktu kolejowego. Paraliżu komunikacyjnego tej części miasta się nie spodziewam.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane