Jesteś tutaj:Gospodarka Wmurowano kamień węgielny na budowie fabryki Toshiba
poniedziałek, 07 września 2020 13:04

Wmurowano kamień węgielny na budowie fabryki Toshiba

 

Przedstawiciele rządu, koncernu Toshiba wraz z władzami samorządowymi wzięli udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w nowym zakładzie pracy, który powstanie przy ul. Gdańskiej w Gnieźnie.

W poniedziałkowe południe w halach magazynowych zlokalizowanych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Gdańskiej, odbyła się uroczystość oficjalnie rozpoczynająca budowę obiektu produkcyjnego firmy Toshiba - pierwszej takiej inwestycji tej firmy w Polsce i Europie. Przypomnijmy iż zapowiedź tego przedsięwzięcia padła na początku tego roku, a od tego czasu dokonano wiele kroków w celu urzeczywistnienia projektu i to mimo niepewnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią koronaworusa.

- Znaczenie jakichkolwiek inwestycji zagranicznych w Polsce ma ogromny potencjał w czasie pandemii. Dzisiaj wizytujemy przy nowej firmie - tu trzeba wrócić trochę do historii, bo nad Wisłą funkcjonuje już ponad trzysta podmiotów o japońskim kapitale, co przekłada się na 40 tys. miejsc pracy. Każda taka inwestycja to są nowe technologie, a branże w których Japończycy i Polacy rozwijają w naszym kraju to przede wszystkim branża maszynowa, spożywcza, komunikacyjna, wysokie standardy biznesu również są tu przekazywane w tzw. know-how. Inwestycja w Gnieźnie wpisuje się w szeroko rozumiany zielony ład, strategię energetyczną i związaną z ekologią - przekazała Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. 

Sama fabryka powstanie w halach magazynowych, pobudowanych kilka lat temu i zakupionych przez koncern w tym roku. Do końca roku ma trwać ich modernizacja, dostosowanie do produkcji oraz wyposażanie wnętrz. 

W nowym zakładzie Toshiba przy ul. Gdańskiej początkowo planuje się zatrudnienie 30 osób, ale wraz z rozwijaniem planowanego systemu produkcji docelowo zatrudnienie w fabryce ma znaleźć ponad 100 osób. Pierwsze urządzenia mają zejść z taśmy na początku 2021 roku.

- Planujemy w tej fabryce produkować przede wszystkim systemy grzewcze, które pozwolą na używanie wody z wykorzystaniem energii cieplnej z powietrza, które będą kierowane na rynek europejski - przekazał Hideaki Motohashi, prezes zarządu Toshiba-Carrier Air Conditioning Europe Sp. z o.o. 

- Pracowaliśmy nad tym, to przede wszystkim pan wiceprezydent Jarosław Grobelny ze swoim zespołem zabiegał, aby wybrano nasze miasto. Udało się i bardzo się z tego cieszę, że do tego w strefie ekonomicznej. Jest to kolejna inwestycja i to jest to, co deklarowałem, że najważniejszą rzeczą jest pozyskiwanie inwestorów - mówił prezydent Tomasz Budasz

Po krótkiej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, dokonano także tradycyjnej japońskiej inauguracji przedsięwzięcia, polegającej na otwarciu beczki zawierającej sake. Tym trunkiem wzniesiono także toast za pomyślność inwestycji.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza Tadzio poniedziałek, 07 września 2020 21:33 napisane przez Tadzio

    Miejmy nadzieję, że kadra zarządzająca będzie składać się z Japończyków, a pracownikami zostaną Polacy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane