czwartek, 16 stycznia 2020 14:18

Kiedy powstanie cmentarz komunalny?

 
Kiedy powstanie cmentarz komunalny? archiwum redakcji

Prace nad projektem powstania piątej nekropolii na terenie Gniezna trwają. Droga do realizacji jest jeszcze długa, ale jej powstanie jest kwestią najbliższych lat.

Po raz pierwszy o planowanej budowie cmentarza komunalnego donosiliśmy 2,5 roku temu. Wówczas to, jak przekazano, Miasto Gniezno zdecydowało się na powrócenie do zarzuconego lata temu projektu realizacji tego przedsięwzięcia na działce znajdującej się przy ul. Powstańców Wielkopolskich. W 2018 roku Rada Miasta wyraziła zgodę na przejęcie nieruchomości o powierzchni 4,5 hektara, należącej do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. - W tej chwili pracujemy nad koncepcją i trwają wyliczenia ilości zgonów i pochówków i na tej podstawie określone zostanie, jaka ilość miejsc jest potrzebna do chowania zmarłych dla funkcjonowania tego cmentarza przez określoną liczbę lat. Jeśli nie wykorzystamy tego terenu, to też możemy to oddać i będziemy mogli oddać w ciągu 10 lat. Miasto nie poniesie z tego powodu żadnych konsekwencji - mówił w kwietniu 2018 roku wiceprezydent Jarosław Grobelny. Prace nad koncepcją trwały do grudnia 2018 roku i jak wówczas zapowiadał Urząd Miejski, miała ona zostać wkrótce zaprezentowana opinii publicznej. Tak się jednak do dziś nie stało.

W trakcie czwartkowego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, poruszono ten temat ponownie. Wiceprezydent Jarosław Grobelny przekazał, że są już dokonane badania geologiczne, a także stworzono koncepcję wykonaną przez firmę projektową: - Przewiduje ona różne formy cmentarne - od grobów ziemnych, poprzez kolumbaria, katakumby tj. miejsca w ziemi, ale nie znajdujące się pod ziemią. Wszystko z pełną infrastrukturą na tym terenie - mówił i jak dalej dodał, firma przy tej okazji dokonała analizy pozostałych, istniejących na terenie Gniezna cmentarzy: - Generalnie przepisy o cmentarzach są dosyć stare, pochodzą z 1959 roku i z nich wynika m.in. konieczność sporządzenia planu urządzenia cmentarza. Żaden z tych istniejących obecnie nie ma takiego planu, a zdania uczonych są podzielone, czy na obszarze poniżej linii 50 metrów do linii cmentarza można chować zmarłych czy nie. Jest to rzecz dyskusyjna, zwłaszcza na cmentarzach bez planu urządzenia cmentarzy - stwierdził, dodając iż pod względem urbanistycznym gnieźnieńskie nekropolie zostały "kiepsko ocenione": - Nie ma żadnego ładu, chowa się na nich w przypadkowych miejscach tam, gdzie one się znajdują i bez względu na to, kto jakie ma poglądy, cmentarz komunalny powinien w naszej przestrzeni zaistnieć, ponieważ na naszych cmentarzach wyznaniowych pochówki zgodnie z przepisami kończą się lub się skończyły parę lat temu.

Rocznie w Gnieźnie odbywa się około 700 pochówków. Sam cmentarz przy ul. Powstańców Wielkopolskich zakłada, że będzie wykorzystywany pod miejsca grzebalne w 40%: - Cmentarz ma pełnić funkcję z dużą ilością zieleni. Będzie posiadał infrastrukturę w myśl poglądów projektantów, że cmentarz niekoniecznie musi się kojarzyć z ostatnim pożegnaniem, tylko ma być miejscem spotkań, przemyśleń, do którego będzie się chodzić odważnie, "w odwiedziny" do swoich bliskich. Ma ono łagodzić ból po stracie zmarłego, a nie generowało traumę, która jest związana nieodzownie ze śmiercią - mówił wiceprezydent. Jak dalej dodał, w najbliższych miesiącach nastąpi wywołanie planu zagospodarowania przestrzennego, po czym zaplanowane są konsultacje z Sanepidem, a po uchwaleniu planu także wydanie opinii przez tę instytucję. Dopiero po tym rozpoczną się prace przy projekcie w oparciu o gotową koncepcję - to mogłoby nastąpić w 2021 roku. Sama budowa mogłaby ruszyć w 2022 roku.

Radny Paweł Kamiński stwierdził, że nie do końca wie, w jakim celu powstaje cmentarz komunalny, skoro w chwili obecnej na istniejących nekropoliach nie brakuje miejsc na pochówki. Jarosław Grobelny odparł, że jest to obowiązek gminy, by takowy posiadać. Radny odparł, że z rozmowy przeprowadzonej z obecnym zarządcą trzech gnieźnieńskich cmentarzy wynika, że nie ma żadnych problemów ze znalezieniem miejsc grzebalnych, zważywszy na fakt, że wiele osób chowa się "wtórnie" w miejscach, gdzie spoczywają ich bliscy, a nowe są "uwalniane" po tym, jak likwidowane są te nieopłacone: - Uważam, że powstanie cmentarza komunalnego oznaczać będzie olbrzymie koszty dla miasta. Wiceprezydent stwierdził: - Będą to koszty, jakie miasto musi także ponieść na edukację, kanalizację, budowę dróg itd. Takie jest zadanie własne miasta. Radny odparł, że jego zdaniem nie ma takich potrzeb, które będą kosztowne w realizacji i utrzymaniu. Jarosław Grobelny stwierdził iż nekropolia nie powstanie od razu na kilka tysięcy miejsc, ale na początek na kilkaset. 

15 komentarzy

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 10 lutego 2020 13:15 napisane przez czytelnik

  Grobelny ma w jednym rację, że gmina ma obowiązek posiadać cmentarz, ale tylko wówczas, gdy na tym terenie nie ma cmentarza. Natomiast istniejące 4 duże cmentarze w pełni zaspokajają potrzeby pochówków na najbliższe dziesięciolecia, a nawet na zawsze biorąc pod uwagę fakt coraz częstszego grzebania zmarłych spopielonych, a więc w urnach. Więc o co tak naprawdę chodzi w tej batalii o cmentarz w Gnieźnie? Bo na pewno nie o zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców.

 • Link do komentarza grabarz środa, 29 stycznia 2020 10:01 napisane przez grabarz

  Ad. Marcinos - w Gnieźnie na wszystkich cmentarzach komunalnych spoczywają zmarli wszystkich wyznań, a także zdeklarowani ateiści i nigdy nie było żadnego problemu z urządzeniem pochówku dla tych osób. Więc Twój komentarz jest chybiony.

 • Link do komentarza Kono piątek, 17 stycznia 2020 22:14 napisane przez Kono

  Jak powiedział pewien klasyk, który kandydował na prezydenta Białegostoku: Niczego nie będzie.

 • Link do komentarza Marcinos piątek, 17 stycznia 2020 20:37 napisane przez Marcinos

  Już dawno należało to zrobić. Albo przejąć cmentarze wyznaniowe. No bo jeśli ktoś umiera w Gnieźnie i chce być pochowany w Gnieźnie - lub chce tego jego rodzina - ale jednocześnie nie chce być pochowany na cmentarzu katolickim? Albo rodzina nie chce mieć do czynienia z żadną parafią? Już od dawna w każdej gminie powinny być cmentarze komunalne!

 • Link do komentarza Koryfeusz piątek, 17 stycznia 2020 12:29 napisane przez Koryfeusz

  Marek, ale cmentarz powinien być poświęcony dla wierzących, którzy tam będą chcieli spocząć. Jeśli cały nie będzie poświęcony to ludzie nie przyjdą odwiedzić bliskich, gdyż nie będą mogli. To dlatego, że na niepoświęconym cmentarzu zalęgną się czarownicy i ghule. Będą odstraszać więc ludzi, a ci narzekać, że Miasto sknociło inwestycję, bo zapomniało o obrzędach.

 • Link do komentarza Zenon piątek, 17 stycznia 2020 11:45 napisane przez Zenon

  SAM NOWY MAŁY CMENTARZ KOMUNALNY DLA GNIEZNA MOŻE NIE JEST ZŁYM POMYSŁEM. ALE NIE W TEJ LOKALIZACJI !! Przecież juz obecnie skrzyżowanie ulic Powstańców Wielkopolskich i ulicy Kłeckowskiej przed świętami Wszystkich Świętych jest nie do przebrnięcia bez pomocy naszych kochanych POLICJANTÓW. A teraz wyobraźcie sobie kochani prezydenci co będzie się działo na tym skrzyżowaniu gdy 200 metrów dalej powstanie jeszcze jeden taki cmentarz jak Piotra i Pawła. Przecież to będzie ARMAGEDON !!! Kto w tym Magistracie myśli? Naprawdę już nie ma tam ani jednego myślącego człowieka , który by miał odwagę powiedzieć prezydentom prosto w oczy o błędach jakie co rusz popełniają ! By je jeszcze mogli w porę naprawić !!

 • Link do komentarza Wągrowiec górą czwartek, 16 stycznia 2020 21:13 napisane przez Wągrowiec górą

  Tego cmentarza i tak nie będzie. To sa tylko pozorowane ruchy pana prezydenta Budasza. A co robią a w tym czasie inni prezydenci miast ? np pobliskiego Wągrowca . A tamci prezydenci konkretnie rozmawiają np z dyrektorami PKP. I co z tego maja ich miasta ? Spółka Koleje Wielkopolskie podpisała właśnie umowę na budowę zaplecza technicznego obsługi pojazdów szynowych oraz budowę hali postojowej w Wągrowcu. Inwestycję przy ul. Leśnej zrealizuje firma ASTAL. Ta sama co w Gnieźnie buduje szpital. Za 60 mln złotych powstanie Punkt Utrzymania Taboru, który będzie się składać z hali głównej i hali postojowej. Hala główna ma mieć powierzchnię blisko 2800 m2 i będą w niej dokonywane przeglądy, naprawy, mycie i sprzątanie pojazdów. Z kolei hala postojowa ma mieć ponad 1970 m2 i cztery tory, pomieści po dwa dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne do 45 metrów. To w niej stać będą pojazdy w czasie oczekiwania rozkładowego między kursami.
  Na terenie inwestycji planowana jest także m.in. stacja paliw dla pojazdów szynowych, pomieszczenia socjalne dla pracowników, strefy wypoczynku i noclegu oraz sala szkoleniowa na 50 osób. Czyli Wągrowiec zyska nowy zakład pracy i nowe miejsca pracy. Tak powinni pracować i prezydenci Gniezna . Ale tak nie pracują i nie mają takich wspaniałych efektów jak Wągrowiec czy Września

 • Link do komentarza Anna czwartek, 16 stycznia 2020 20:37 napisane przez Anna

  Tylko nie zapomnijcie o KOLUMBARIUM i o miejscu do rozsypana prochów. Coś na wzór polany na cmentarzu przy ul Gnieźnieńskiej - Poznań. Bardzo dużo umiera ludzi samotnych którzy doskonale zdają sobie sprawę że nikt do nich nie przyjdzie, nikt nie zapali światełka nawet 1 listopada. Taka polana to za życia spokój dla nich.

 • Link do komentarza marek czwartek, 16 stycznia 2020 20:03 napisane przez marek

  @Koryfeusz: dla tych co wierzą w duchy są już w Gnieźnie cmentarze. Czas na miejsce dla tych co nie chcą się kłaniać czarnym.

 • Link do komentarza K.P. czwartek, 16 stycznia 2020 18:37 napisane przez K.P.

  Ad. Anna - nie ma już dzisiaj możliwości rozsypywania prochów w tzw, ogrodach pamięci, a te, które były,okazały się nielegalne. Zatem prochy tylko w urnę i do grobu albo kolumbarium. A tak w ogóle spopielanie zwłok to powrót do czasów pogańskich i co by nie powiedzieć, jest to barbarzyński zwyczaj, choć nie jest sprzeczny z żadnym dogmatem katolickim. Jednak trzeba wiedzieć, ze kremacja bardzo rozpowszechniona została przez propagowanie jej przez masonerię i była właściwa ludom żyjącym w absolutnej opozycji do symboliki chrześcijańskiej. Spalić ciało bliskiego nam zmarłego to poddać go niesłychanej przemocy, zniszczenia go w sposób sprzeczny z porządkiem natury i chrześcijańskiego znaczenia pochówku. Ktoś, kto by miał okazję uczestniczyć w procesie spalenia nigdy, ale to nigdy w życiu by się temu nie poddał i na pewno odradzałby to innym.

 • Link do komentarza gnieżnianin czwartek, 16 stycznia 2020 17:48 napisane przez gnieżnianin

  jest jeszcze pusty cmentarz na dalkach a tutaj nastempne marnotrastwo

 • Link do komentarza Myślnik czwartek, 16 stycznia 2020 17:24 napisane przez Myślnik

  W tym mieście brakuje wszystkiego, ale władzuchna ubzdurała sobie nowy cmentarz. Dla siebie samej?

 • Link do komentarza Anna czwartek, 16 stycznia 2020 16:35 napisane przez Anna

  Tylko nie zapomnijcie o KOLUMBARIUM i o miejscu do rozsypana prochów. Coś na wzór polany na cmentarzu przy ul Gnieźnieńskiej - Poznań. Bardzo dużo umiera ludzi samotnych którzy doskonale zdają sobie sprawę że nikt do nich nie przyjdzie, nikt nie zapali światełka nawet 1 listopada. Taka polana to za życia spokój dla nich.

 • Link do komentarza mjj czwartek, 16 stycznia 2020 15:35 napisane przez mjj

  W gnieźnieńskiej przestrzeni cmentarnej jest w obecnej chwili kilka tysięcy miejsc ,w których można chować zmarłych. Liczba ta od lat utrzymuje się na tym samym poziomie, bowiem miejsc nie ubywa ze względu na powtórne pochówki zmarłych w grobach rodzinnych. Komu więc strzeliło do głowy uruchamianie kosztem wielu milionów zł, nowy, nikomu niepotrzebny obecne cmentarz trudno pojąć. Zresztą od dawna trudno jest zrozumieć wiele posunięć tej władzy. Jest kilka poważnych powodów, by tego w obecnej chwili nie robić. Pierwszy i zasadniczy to brak pieniędzy w budżecie miasta, który powoduje, ze miasto upada, niszczeje, jest zaniedbane i po prostu źle gospodarowane. Po drugie miejsc grzebalnych na cmentarzach istniejących jak wyżej wspomniano jest dosyć i starczy ich na najbliższe dziesięciolecia, albo nawet i dłużej. Po trzecie, uruchomienie nowej nekropolii spowoduje powolną degradację cmentarzy istniejących i brak finansowych możliwości utrzymania ich przez biedniejące śródmiejskie parafie, które bez dopływu świeżej gotówki nie będą w stanie sobie poradzić z ich utrzymaniem. No i po trzecie sprawa bardzo istotna i ważna, a więc usytuowanie cmentarza w miejscu, które jest już dzisiaj, obecnie bardzo blisko centrum! Droga na Zdziechowę jest jak narazie jedynym niezwykle malowniczym terenem, który mógłby stanowić miejsce pięknego jednorodzinnego osiedla mieszkaniowego! Rewelacyjny dojazd do S5, nadto teren dwa kroki od centrum miasta, w miarę czyste powietrze i wiele innych atutów przemawia za tym, by nigdy, ale to nigdy miasta nie zamykać w tym miejscu cmentarzem. Ten, który za tym podniesie rękę, zagłosuje za ograniczeniem rozwoju Gniezna, co zresztą od co najmniej 4-5 lat mamy okazję wszyscy obserwować. Miasto wprawdzie umiera, ale umiera gospodarka , której niepotrzebne są nekropolie. Młodzi uciekają na dobre uczelnie poza Gnieznem i nie mają do czego wracać. Już nawet gnieźnieńskie średnie szkoły ciągną się w ogonach rankingu. opuszczający Gniezno początkowo wprawdzie tęsknią, ale potem odwiedzają to miasta tylko z okazji świąt i to nie zawsze. A o stałej pracy w urzędach nie ma co bez znajomości marzyć - tak twierdzą młodzi i jest w tym sporo racji. Gniezno wraca do opinii miasta emerytów , w którym jedyną formą spędzania czasu będzie spacer wśród grobów bliskich cmentarza komunalnego, jak proponuje wiceprezydent.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 16 stycznia 2020 14:36 napisane przez Koryfeusz

  Jak ten cmentarz powstanie to część powinna być poświęcona, a mniejsza część nie. To dlatego, że niektórzy powinni być chowani w niepoświęconej ziemi za swoje grzechy. Ci wszyscy liberałowie, ateiści i głosiciele prawa do eutanazji, nieskrępowanej aborcji jeśli się przed śmiercią nie nawrócą, nie wyznają grzechów to do niepoświęconej ziemi wtedy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane