wtorek, 06 listopada 2018 10:50

Projektowana „obwodnica” wciąż z drogimi ofertami

 
Projektowana „obwodnica” wciąż z drogimi ofertami źródło: Google Street View

Wysokie stawki rynkowe w zestawieniu z cenami sprzed kilku lat - tak można skomentować kolejne oferty, przedłożone przez firmy, które są zainteresowane budową tzw. "południowej obwodnicy".

Realizacja drogi, która docelowo ma połączyć ul. Wrzesińską z ul. Witkowską na wysokości Lasu Miejskiego i Lasu Jelonek, póki co jeszcze pozostaje wciąż na projekcie. Wczoraj poznaliśmy kolejne zbiorcze zestawienie ofert do przetargu na realizację tego zadania. Na pewno nie są one zachęcające dla inwestora.

Przypomnijmy iż budowa ww. drogi o długości 2,25 kilometra, realizowana jest w ramach środków przyznanych z tzw. Obszarów Strategicznych Interwencji (kwota dofinansowania wynosi 17 mln złotych). Całkowity koszt tego zadania, którego podejmuje się Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, wynosi 19 mln 599 tys. złotych brutto. Na jego wykonanie (system zaprojektuj i wybuduj) inwestor daje ponad 2,5 roku.

Pierwszy przetarg na to zadanie odbył się pod koniec sierpnia 2018 roku i wówczas do jego realizacji zgłosiła się tylko jedna firma, która zaproponowała aż dwukrotnie większą kwotę. Firma Strabag, realizująca m.in. przebudowę ul. Pod Trzema Mostami, a wcześniej wykonująca także ul. Osiniec, zaoferowała wykonanie nowej drogi za kwotę aż 38,5 miliona złotych. Choć spełniła ona oczekiwania formalne, to ze względów finansowych przetarg unieważniono i wkrótce ogłoszono kolejny.

W drugim rozdaniu, którego "wstępny finał" poznaliśmy w miniony poniedziałek 5 listopada, swoje oferty złożyły dwie firmy - spółka Trakcja PRKiL na kwotę 36 mln 612 tys. złotych oraz spółka Budimex Budownictwo na kwotę 33 mln 967 tys. złotych. Oznacza to iż wykraczają one poza oczekiwania cenowe o kilkanaście milionów złotych od zaplanowanych niespełna 20 milionów. Można zakładać, że przetarg zostanie z tego powodu unieważniony a przed inwestorem pojawi się pytanie o dalszy zakres realizacji tego zadania. Wyjścia z tej sytuacji są dwa - pozyskanie dodatkowych środków w budżecie województwa (być może przy partycypowaniu samorządu lokalnego) lub też realizacja zadania etapami, co jednak mogłoby znacznie wydłużyć termin oddania drogi do użytku. 

1 komentarz

  • Link do komentarza parafianin wtorek, 06 listopada 2018 21:30 napisane przez parafianin

    Ofert na budowę tej " obwodnicy " nie ma, bo ta droga, to taka droga donikąd. Po co właściwie ona Gnieznu w tym miejscu ??? Wychodzi na to, ze Opatrzność Boża nad mieszkańcami Gniezna czuwa.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane