czwartek, 07 czerwca 2018 13:45

Ul. Dalkoska zostanie poszerzona, choć żale publicznie już wylano

 
Ul. Dalkoska zostanie poszerzona, choć żale publicznie już wylano archiwum redakcji

Wypada najpierw zapytać? Takie pytanie się nasuwa po wypowiedziach, jakie pojawiły się w sieci w ostatnim czasie.

Trzy dni temu na stronie społecznościowej prezydenta Tomasza Budasza pojawił się wpis, w którym włodarz wyraził swoje pretensje wobec Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego odnośnie poszerzenia ul. Dalkoskiej. Mowa o zaledwie 25-metrowym odcinku ulicy, na którym miałby powstać pas do prawoskrętu. W założeniach ma to nieco usprawnić przejazd samochodów jadących z ul. Dalkoskiej w kierunku wiaduktu. Tylko taki krótki odcinek, gdyż budynek stojący dalej przy chodniku jest zabytkiem, na którego wyburzenie nie ma zgody.

- Mimo że umówiliśmy się z Zarządem Powiatu na poszerzenie ul. Dalkoskiej i zrobiliśmy wszystko, co było po naszej stronie, by inwestycja doszła do skutku (czyli wyburzyliśmy stary mur) nadal w tym temacie nic się nie dzieje. A szkoda. Jestem przekonany, że znacznie usprawniłoby to ruch, zwłaszcza dla jadących z Dalek w kierunku centrum - stwierdził prezydent w swoim wpisie z 4 czerwca br.

Następnego dnia po wpisie prezydenta, kiedy tylko pojawiła się pierwsza medialna informacja iż Powiat ma projekt na poszerzenie ulicy i ma on zostać przegłosowany na najbliższej sesji, prezydent nieskromnie stwierdził: - Okazuje się, że Powiatowy Zarząd Dróg przegląda mój profil. Wygląda na to, że jest nadzieja na rozwiązanie problemu komunikacyjnego na Dalkoskiej. Dodajmy jednak, że wniosek na to zadanie został złożony przez PZD 12 kwietnia br., a więc wykonanie tego zadania w tym roku zostało zaplanowane dużo wcześniej. 

Tymczasem rada powiatu na nadzwyczajnej sesji, która miała miejsce 6 czerwca, przegłosowała przekazanie środków na ww. cel do Powiatowego Zarządu Dróg: - W korekcie budżetu znalazł się zapis w dziale transport i łączność na kwotę 95 tys. złotych na przebudowę prawoskrętu z ul. Dalkoskiej, także to, co było wcześniej obiecane, zostanie zrealizowane - poinformował wicestarosta Jerzy Berlik i dodał iż zadanie to ma zostać wykonane w tym roku, ale wszystko będzie uzależnione od procedur przetargowych co wobec obecnej sytuacji na rynku budowlanym nie jest wcale łatwym. Jak wiadomo, z tym ostatnim nie jest łatwo i problem ten odczuwają wszystkie samorządy, także gnieźnieńskie. W ostatnim czasie Miasto Gniezno musiało ponownie ogłosić przetarg na budowę chodnika na ul. Biskupińskiej czy fontanny w Dolinie Pojednania. Powód? Zbyt wysokie oferty w pierwszym rozstrzygnięciu. Z tym samym boryka się teatr w kwestii przebudowy placu. Nawet wykonanie takiego krótkiego odcinka, jak na ul. Dalkoskiej, może być droższe: - Mamy taką sytuację, że przetargi wychodzą o wiele drożej, niż stanowią to kosztorysy i to problem wielu samorządów, a spowodowane jest m.in. apogeum realizacji środków zewnętrznych z Unii. Firmy wykorzystują skrzętnie ten fakt, a ponadto rosną koszty pracownicze i materiałów, co przekłada się na ceny ofert - przyznał Jerzy Berlik.

Wobec Powiatu Gnieźnieńskiego dość często padają zarzuty o to, że inwestycje, realizowane na podlegających mu drogach, są niewystarczające. Najczęściej w Gnieźnie wymieniane są takie ulice jak Winiary, Orcholska (chodnik) czy ul. Pustachowska. Jak przekazał nam wicestarosta: - Wszyscy mają swoje potrzeby i my to rozumiemy, ale czasami musimy subiektywnie podejść do pewnych decyzji z uwagi na to iż środki są niewystarczające i nigdy nie będą. Kilometrów drog powiatowych na terenach gminnych jest bardzo dużo, a pieniędzy - mimo iż z roku na rok jest na ten cel coraz więcej - to i tak nie wystarcza. Przy tej korekcie, która jest traktowana jako najważniejsza w kwestii dróg powiatowych, braliśmy pod uwagę wszystkie inwestycje, które były wykonane w tej kadencji i sugerując się tymi gminami, które nie miały zbyt dużo inwestycji, aby zaspokoić ich potrzeby. Trzeba podkreślić iż tych potrzeb jest wciąż bardzo dużo. Nie da się też w jednej kadencji nadrobić zaległości z lat poprzednich, a sukcesywnie z roku na rok budżet zarządu dróg jest powiększany, a za mało jest lat by to wszystko nadrobić - mówił Jerzy Berlik. 

Jak zaplanowano w 2018 roku na inwestycje drogowe (600 km dróg przy dochodzie 159 mln złotych) Powiat Gnieźnieński przeznaczyć zamierzał 10 mln 824 tys. Miasto Gniezno (151 km dróg i 287 mln zł dochodu) na inwestycje drogowe przeznaczyć zamierzał 15 mln 697 tys. złotych.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Kierowca + laweta piątek, 21 września 2018 17:39 napisane przez Kierowca + laweta

  Już nie mogę się doczekać kiedy uruchomią tę porażkę budowlaną..kto widział ten wie że nic tu się nie usprawni. Może dlatego zwlekają z dokończeniem tej inwestycji bo będzie dym.

 • Link do komentarza O.K. piątek, 08 czerwca 2018 10:09 napisane przez O.K.

  Proszę Państwa, pycha kroczy przed upadkiem.

 • Link do komentarza Jurek czwartek, 07 czerwca 2018 17:05 napisane przez Jurek

  Tylko rondo może usprawnić ruch w tym rejonie ale decydenci chwilę po wyborach zaczęli głowy wysoko zadzierać i nie słuchają głosów mieszkańców !!!

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 07 czerwca 2018 15:59 napisane przez Kupszcza

  Czyli proporcjonalnie miasto na drogi przeznacza mniej. A pycha od prezydenta bije na kilometr.

 • Link do komentarza pierożek czwartek, 07 czerwca 2018 15:54 napisane przez pierożek

  pan Prezydent jaki pewny siebie!! nie czytają tego pana profilu, po prostu powiat się rządzi swoimi prawami, innymi niż miasto.... a panu tak tamtędy niewygodnie jeździć, my niestety jesteśmy przyzwyczajeni i nie lepiej byłoby zrobić coś z Warszawską/Mickiewicza - te ulice akurat są w gestii pana?

 • Link do komentarza www czwartek, 07 czerwca 2018 15:05 napisane przez www

  ul. Pustachowska woła o pomstę do nieba, dodatkowo wysokie chodniki na których można urwać zderzak, dziadostwo jakich mało

 • Link do komentarza szofer czwartek, 07 czerwca 2018 14:50 napisane przez szofer

  A kiedy zostaną zlikwidowane te pseudo-ogródki pod nasypem kolejowym na Dalkoskiej? Przecież tam same spaliny i kurz! Można by to miejsce wykorzystać na parkowanie samochodów, które przeszkadzają w widoczności na Dalkoskiej.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 07 czerwca 2018 14:33 napisane przez avalon

  A czy projekt dobudowy tego pasa jest chociaz spójny z planami przebudowy skrzżowania obok przez WZDW?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane