wtorek, 22 maja 2018 11:04

Ul. Laubitza doczeka się przebudowy

 
Ul. Laubitza doczeka się przebudowy źródło: Google Street View

Wyboista, miejscami dziurawa i zastawiona samochodami - tytułowa droga na os. Ustronie, doczeka się w końcu remontu. Do końca roku na najbardziej zniszczonym odcinku powstanie nowa nawierzchnia, zatoki parkingowe oraz chodniki.

Miasto Gniezno ogłosiło właśnie przetarg na prace budowlane, które obejmą odcinek ul. Laubitza o długości 360 metrów, znajdujący się pomiędzy wjazdem na teren przed kościołem pw. bł. Bogumiła a ul. Sikorskiego. To najbardziej zdegradowany odcinek tej ulicy, która stanowi dojazd do znacznej części domów na os. Ustronie. Do tej pory droga funkcjonuje w takim samym kształcie, w jakim została wybudowana kilkadziesiąt lat temu. Od tego czasu znaczną jej część mieszkańcy "przekształcili" w parking, gdyż na terenach osiedla brakuje miejsc postojowych. To powoduje znaczne zawężenie przejazdu. Wkrótce wszystko zostanie jednak uregulowane.

W założeniu jest gruntowne przebudowanie ww. odcinka, łącznie z chodnikami i zjazdami do posesji oraz na drogi wewnętrzne. W ramach prowadzonych prac powstanie ulica w zupełnie nowym kształcie - dotychczasowa jezdnia oraz chodniki zostaną częściowo zwężone do optymalnych parametrów. Pozwoli to na pobudowanie miejsc parkingowych równoległych oraz prostopadłych na znacznym odcinku drogi. W związku z tym wyciętych musi zostać pięć niewielkich drzewek liściastych.

Sama jezdnia zyska szerokość 6,5 metra z poszerzeniem na łukach i wykonana zostanie z betonu asfaltowego. Remontowi poddana zostanie również instalacja odwadniająca ten odcinek ulicy. 

Po stronie prawej (patrząc od strony kościoła), w miejscu istniejącego chodnika, pobudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4 metrów, wykonany również z betonu asfaltowego, co na pewno poprawi komfort jazdy rowerem w tej części miasta, a także stanie się atrakcją dla młodszych miłośników rolek. Sama ścieżka rowerowa, dwukierunkowa, zostanie wytyczona na pasie od strony ulicy (szerokość 2 metry). Co więcej, projekt organizacji ruchu na ul. Laubitza zakłada wymalowanie ścieżki rowerowej także na odnowionym kilka lat temu odcinku chodnika między ul. Sikorskiego a ul. Roosevelta. 

Miejsca postojowe, których powstanie w sumie 101, także będą wykonane z kostki brukowej. Przy okazji dokona się nasadzeń pięciu nowych drzewek.

Cała inwestycja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje przebudowę jezdni i kanalizacji deszczowej, a drugi budowę ścieżki rowerowej, miejsc postojowych, a także chodników i pasów zieleni. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia przewiduje wykonanie pierwszego etapu do 31 października 2018 roku, a całości - do 2 stycznia 2019 r.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 07 sierpnia 2018 06:10 napisane przez Mieszkaniec

  Jak nazywa się firma która teraz wykonuje pracę (ciężkim sprzętem) na ulicy Laubitza?

 • Link do komentarza zainteresowany tematem czwartek, 24 maja 2018 14:55 napisane przez zainteresowany tematem

  Tak pamiętam. O remoncie ulicy Laubitza mówiło się już w 2011 roku . I wtedy już ulica ta została wpisana planu wieloletniego. A potem jej remont podzielono na dwa etapy. A następnie jeszcze ten drugi etap remontu przekładano i odkładano. I ostatecznie zostanie ta ulica Laubitza do końca wyremontowana. No, ale ile to trwało !! Ale w związku z tym, że remont ten zainicjowano jeszcze za prezydenta Kowalskiego, to nie rozumiem, dlaczego tak chwali się nim prezydent Tomasz Budasz ? W końcu Budasz tylko odkładał w czasie i opóźniał jeszcze drugi etap remontu tej ulicy. I za co, wobec tego mieszkańcy "Ustronia" mają mu być wdzięczni ? Łaskę robi prezydent Tomasz Budasz , że w końcu ten remont dokończy?

 • Link do komentarza pomysłodawca środa, 23 maja 2018 10:53 napisane przez pomysłodawca

  Ten remont drugiego odcinka ulicy Laubitza czekał na swoją kolej aż 5 lat !! Żeby tak inni mieszkańcy Gniezna mieli tyle cierpliwości do swojego prezydenta miasta, co mieszkańcy Ustronia. W końcu ta ulica doprowadzi nas aż do samego kościoła Błogosławionego Bogumiła. Hura !! Cieszmy się !! . Radujmy się !!! Alleluja !!

 • Link do komentarza Mieszkaniec Ustronia środa, 23 maja 2018 08:07 napisane przez Mieszkaniec Ustronia

  ZeMi. Dla ciebie wszystko co się robi w mieście kojarzy się z wyborami. Wyluzuj gościu. Jest to bardzo długo oczekiwany remont. Wreszcie ten prezydent uznał ,że tereny spółdzielcze też znajdują się na obszarze miasta i chwała mu za to. Każdy kto to krytykuje to PÓŁGŁÓWEK.

 • Link do komentarza ZeMi wtorek, 22 maja 2018 16:49 napisane przez ZeMi

  Kolejne działania pod elektorat . PÓŁŚRODEK....

 • Link do komentarza mieszkanka wtorek, 22 maja 2018 14:39 napisane przez mieszkanka

  nareszcie :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane