piątek, 18 maja 2018 10:15

Koncepcja nowej drogi łączącej ul. Wrzesińską i Witkowską

 
Koncepcja nowej drogi łączącej ul. Wrzesińską i Witkowską zdjęcie nadesłane

Znamy planowany układ drogowy, jaki zostanie pobudowany na drodze łączącej tytułowe ulice. Szosa ma powstać do 2021 roku, a jej koszt - realizowana przez zarządcę wielkopolskich dróg - wyniesie 20 mln złotych.

Na boku wydanej niedawno pozytywnej decyzji środowiskowej, o której pisaliśmy na początku kwietnia, zaprezentowano rysunki koncepcyjne przyszłej drogi, która łączyć będzie drogę krajową nr 15 z drogą wojewódzką nr 260. Wariant drugi, który został wybrany w trakcie konsultacji społecznych, będzie liczyć około 2,25 kilometra.

Obecnie ruch na odcinku drogi wojewódzkiej nr 260 relacji Gniezno – Witkowo oraz drogi krajowej nr 15 relacji Września – Gniezno odbywa się na dwa sposoby. Część kierowców wybiera dłuższą drogę prowadzącą przez centrum Gniezna, część kierowców, przede wszystkim mieszkańców Gniezna, skraca sobie ten odcinek korzystając z lokalnych ulic na południowym obrzeżu Gniezna, głównie z ulicy Wolności. W drugim przypadku ruch odbywa się wzdłuż zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. 

W ramach projektu przewiduje się budowę drogi po nowym śladzie, z lokalnym wykorzystaniem istniejących duktów leśnych wraz ze skrzyżowaniami. Na początek i koniec drogi przewidziano ronda.

W rejonie skrzyżowania ulicy Wrzesińskiej, układ komunikacyjny zostanie skanalizowany tj. mieszkańcy domów, którzy obecnie mają wyjazdy bezpośrednio na drogę krajową nr 15, otrzymają drogi dojazdowe. Z ronda będzie można zjechać bezpośrednio na ul. Graniczną oraz nową drogą, idącą częściowo śladem dawnej DK 15 w kierunku ul. Cisowej. Trzy posesje, mające zjazd między ul. Graniczną a ul. Jastrzębią, będą miały dojazd do drugiej z nich, bez zjazdu na rondo.

W związku z powyższym, obecna DK 15 na tym odcinku zostanie wyprofilowana tak, by zjazdy na rondo z trzech dróg głównych (wraz z nowo projektowaną) znajdowały się prostopadle do siebie. Samo skrzyżowanie o ruchu okrężnym projektowane będzie miało 48 metrów średnicy z jednym pasem ruchu. Dodatkowo zakłada się wybudowanie ścieżki rowerowej, równoległej do ul. Wrzesińskiej oraz chodników po zachodniej stronie ulicy (przy posesjach).

Wzdłuż nowej drogi, która przebiegać będzie przez las, zaplanowano zjazdy dla służb ratowniczych do lasu. Po północnej stronie "nowoprojektowanej", powstanie droga serwisowa o szerokości 3,5 metra. W rejonie ul. Grunwaldzkiej powstanie tradycyjne skrzyżowanie, kanalizujące zjazdy z drogi w kierunku miasta lub lasu. W pobliżu także znajdzie się zjazd na ww. drogę serwisową, z której będzie dojazd m.n. do ul. Piaskowej. Drugie podobne skrzyżowanie powstanie na wysokości ul. Sosnowej, gdzie na odcinku około 250 metrów zaplanowano posadzenie zieleni izolacyjnej. 

Ul. Witkowska (w Lesie Jelonek) również zostanie wyprofilowana w kierunku zjazdów na projektowane rondo o podobnych parametrach, jak ten na ul. Wrzesińskiej. Tu też dochodzić będzie ścieżka rowerowa od ul. Wrzesińskiej (która na znacznym odcinku wchodzić będzie w skład ww. drogi serwisowej).

Duże rysunki koncepcji dostępne są pod artykułem w załącznikach - w galerii znajdują się jedynie miniatury.

11 komentarzy

 • Link do komentarza Abc niedziela, 20 maja 2018 16:12 napisane przez Abc

  Dziwi mnie jedna rzecz, mianowicie kadry kierowca jak by pojechał do większego miasta czy by tak jedzie jak taka piz****a czy jak normalny kierowca. Wątek z tego kierowcy z Gniezna większości sa właśnie takimi przypadkami jak piz****y

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 19 maja 2018 11:26 napisane przez Gnieźnianin

  Jak za komuny nie wykorzystywano dobre uwarunkowania topograficzne dla racjonalnego poprowadzenia ciągów komunikacyjnych tak w dalszym ciągu jest to czynione, począwszy od zakrętu na Poznańskiej na Skiereszewie a teraz obwodnica przez Kokoszki i za Leśniczówką Pustachowo, co umożliwiłoby ominięcie istniejącej zabudowy Miasta.

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 19 maja 2018 10:51 napisane przez Koryfeusz

  Kierowco, układ dróg to jedno i jest dużo do zrobienia. No ale wkurza mnie gdy zapali się zielone, a pierwszy pod światłem nie rusza. Mija jedna sekunda, druga, trzecia, czwarta, a on nadal stoi i w ten sposób opóźnia ruch tym kierowcom co są za nim. Rusza się w momencie kiedy zapali się zielone światło, a nie że po kilku sekundach. Biegi zmienia się w momencie kiedy z pomarańczowego robi się zielone lub wcześniej, chyba, że ktoś ma automat. Niech ludzie nauczą się wreszcie prawidłowo ruszać z miejsca, no i prawidłowo patrzeć na drogę.

 • Link do komentarza avalon piątek, 18 maja 2018 22:57 napisane przez avalon

  Inwestor "Miasto Gniezno"???
  Gniezno to tylko jedna z tysięcy gmin która nie zarządza drogami wojewódzkimi.
  Czyli nie będzie to droga wojewódzka tylko ulica "miejska" która nie biegnie obok żadnych domów, nie łączy żadnych osiedli i nie ma znaczenia miejskiego??? Gniezno sponsoruje WZDW darmową obwodnice na którą WZDW nie przełoży DW260 bo nie może? DW 260 nadal będzie biegła Witkowską do Sobieskiego? Powtórka z prowizorki - ul. Wolności - gdzie tymczasowy objazd stał się nieformalną obwodnicą w środku osiedla? Wszczonsajoncy performance...

 • Link do komentarza www piątek, 18 maja 2018 22:20 napisane przez www

  teraz z ul Pustachowskiej już w ogóle nie będzie można wyjechać

 • Link do komentarza Ciekawski George piątek, 18 maja 2018 22:17 napisane przez Ciekawski George

  Ciekawi mnie jeden wątek:
  Ile Miasto Gniezno zapłaci "niesławnemu Panu z wąsem" (o którym "trochę" było głośno) za teren byłej strzelnicy wojskowej?

 • Link do komentarza Kierowca piątek, 18 maja 2018 22:07 napisane przez Kierowca

  Ulica Kościuszki jest dobrze zrobiona ale myślenie kierowców juz nie. Ja bym postawił patrol policji i niech łapie wymuszajacych kierowców albo tych co pakują się na czerwonym bo ich jest najwięcej.

 • Link do komentarza Kierowca piątek, 18 maja 2018 20:37 napisane przez Kierowca

  Wielkopolski Zarząd Dróg może poprawi bubel drogowy na ul. Kościuszki. Codzienne wymuszenia pierwszeństwa na wysokości żłobka przez kierowców jadących pasem na wprost, a tuż przed skrzyżowaniem z ul. Warszawską zajeżdżają drogę kierowcom jadącym odpowiednim pasem aby skręcić w lewo na wiadukt.

 • Link do komentarza kacper piątek, 18 maja 2018 19:48 napisane przez kacper

  Dwadzieścia milionów w błoto. Zamiast zrobić koło nadleśnictwa i zaprojektować na dalsze lata jako obwodnicę łączącą drogę na Czerniejewo , do Poznańskiej i dalej na S-5 to cały ruch tranzytowy ładuje się do centrum.
  Po co jakieś przekopy pod torami przy Dalkowskiej jak te fragmenty obwodnicy załatwiłyby dwa problemy.

 • Link do komentarza do zniecierpliwiony piątek, 18 maja 2018 13:48 napisane przez do zniecierpliwiony

  Przy okazji otwarcia Piastovej jasno i wyraźnie było powiedziane, że przebudowa ronda olimpijczyków nastąpi w 2019 roku.

 • Link do komentarza zniecierpliwiony piątek, 18 maja 2018 13:30 napisane przez zniecierpliwiony

  A co z modernizacją ronda olimpijczyków przy nowej GALERII PIASTOVA ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane