czwartek, 05 kwietnia 2018 17:00

Galeria otwarta, ale co z komunikacją?

 
Galeria otwarta, ale co z komunikacją? źródło: Google Street View

W trakcie otwarcia nowego centrum handlowego u zbiegu ul. Witkowskiej i Składowej, padły deklaracje przebudowy układu komunikacyjnego w tym rejonie. Na co można liczyć?

Jeszcze kilka lat temu, kiedy wykonywany był nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym powstała Galeria Piastova (co nastąpiło jeszcze w 2014 roku), mówiło się nieoficjalnie o współpracy w dodatkowym zakresie. Dotyczyła ona wsparcia przez inwestora działań m.in. przy przebudowie Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków, która jest odkładana od wielu lat, a na przeszkodzie której stoi wiele aspektów, choć głównie pieniądze. Na wspomnianym skrzyżowaniu schodzą się drogi należące do trzech zarządców - wojewódzki (ul. Witkowska i Warszawska), powiatowy (ul. Wrzesińska) oraz miejski (ul. Polna i Składowa). Czar wstępnego porozumienia prysł w momencie, kiedy teren po dawnym zakładzie stolarki budowlanej przejął inny właściciel. 

Do momentu, kiedy nie rozpoczęły się działania zmierzające do budowy obecnego centrum handlowego, temat był wciąż na bocznym torze. W trakcie posiedzeń komisji miejskich (zwłaszcza w ostatnich miesiącach) niejednokrotnie padały pytania o kwestię rozwiązań komunikacyjnych w tym rejonie, ale władze zawsze zarzekały się iż rozmowy z inwestorem są trudne, ale to od nich zależy, czy cokolwiek zostanie w tym kierunku zrobione. Zdawano sobie przy tym sprawę, że nowy obiekt wielkopowierzchniowy oznaczać będzie zwiększony ruch na wszystkich drogach dojazdowych do tego miejsca.

W trakcie otwarcia Galerii Piastova 5 kwietnia po obu stronach (Miasta Gniezna oraz Napollo - właściciela centrum handlowego) padły deklaracje co do kontynuacji podjętych działań. Jak oficjalnie przekazano, spółka PKB Invest zadeklarowała partycypację w kosztach remontu ul. Składowej, budowy chodnika i stworzenia lewoskrętu z ul. Witkowskiej do galerii. Inwestycja zostanie wykonana jeszcze w 2018 roku. 

Ponadto koszty przebudowy Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków (poszerzenia i włączenia do niego ul. Składowej) poniosą Miasto Gniezno, Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, a także firma Napollo. W 2018 roku powstanie dokumentacja, natomiast wykonanie inwestycji planowane jest na 2019 roku.

13 komentarzy

 • Link do komentarza wściekły piątek, 06 kwietnia 2018 12:30 napisane przez wściekły

  IKONA A w tym nowym informatorze, piszą coś na temat jak mieszkańcy blokowisk spółdzielczych powinni segregować śmieci ?
  Czy przypomnieli w nim jeszcze raz ludziom, by do brązowych pojemników nie wrzucali odpadków BIO w workach foliowych ?!!!!

 • Link do komentarza ikona mobilności piątek, 06 kwietnia 2018 11:07 napisane przez ikona mobilności

  Widzieliście nowy informator starostwa? Ile to kosztuje? Jak jest dystrybuowane? Ile kosztuje dystrybucja? Ktoś wie?

 • Link do komentarza szofer piątek, 06 kwietnia 2018 09:11 napisane przez szofer

  Janek nie będzie utrudnień, bo nie będzie komunikacji. Chyba dronami ludzie będą musieli w Gnieźnie latać!

 • Link do komentarza Janek piątek, 06 kwietnia 2018 08:00 napisane przez Janek

  Spokojnie, jeszcze chwila i wiadukt będzie zamknięty, bo jest w stanie wymagającym całkowitego remontu i wtedy nie będzie utrudnień

 • Link do komentarza Jurand czwartek, 05 kwietnia 2018 21:54 napisane przez Jurand

  Jednak rondo potocznie zwane rondem Krawczyka jest funkcjonalne i będzie nadal służyło, bo ta przebudowa to chyba patykiem na wodzie pis -ane???

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 05 kwietnia 2018 21:32 napisane przez wyborca

  Totalne nieporozumienie. W normalnym miescie przy normalnej wladzy najpierw wykonuje się infrastrukturę czyli sprawy logistyczne, a potem buduje się obiekt. Tak powinno byc w pozwoleniu, ale czy lokalne wladze to obejmują? Im najlepiej wychodzi zdjęcie we trójkę, z uśmiechem od ucha do ucha i poczuciem szczęścia, że ktos za nich, jak powiedział Budasz, uporządkował część miasta. Naprawdę, trzeba byc ślepym i głuchym, żeby chwalić takich geniuszy.

 • Link do komentarza pierożek czwartek, 05 kwietnia 2018 21:15 napisane przez pierożek

  szkoda, że zgadzając się na powstanie galerii nie pomyślano od razu o inwestycji z dojazdem, dopiero teraz się obudzili??!! przecież z wyjazd z Polnej, czy też w ogóle wjechanie na tę część miasta zawsze był problemem, obudzili się ... z tego co pamietam to rondo miało być tymczasowe, też otwarto z pompą.... ta prowizorka trwa już tyle lat.....
  http://www.gniezno.home.pl/strona32wqf435ge/content/view/6702/77/
  nawet bryczki były - jaja se zrobili i za to jeszcze kolejną kadencję byli!!

 • Link do komentarza Kierowca czwartek, 05 kwietnia 2018 21:02 napisane przez Kierowca

  Widzę, że dopiero po nagłośnienie w TVN turbo " absurdy drogowe" ruszyli coś by zmienić ich ta inwestycje i w koncu przestaną się z naszego miasta wmiac, że mamy takie rondo beznadziejne. A co do wiaduktu to musi zostać rozwiązana pi stronie Kościuszki i dalkoskiej bo to tam jest utrudnienie jak ludzie na czerwonym jada i blokują innych.

 • Link do komentarza Teodor czwartek, 05 kwietnia 2018 20:43 napisane przez Teodor

  Czyli w przebudowę ronda zaangażują się w końcu finansowo prawie wszyscy "zainteresowani": miasto, województwo i firma Napollo i PKB Invest. I świetnie.
  A co z Powiatem, któremu podlega Wrzesińska? Przecież to po Witkowskiej i wiadukcie trzecia najważniejsza ulica do ronda dochodząca. Pani Starosta znowu ręce umywa?

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 05 kwietnia 2018 20:10 napisane przez Koryfeusz

  Tam powinny być światła, no i kierowcy muszą nauczyć się sprawniej przejeżdżać. Jak jest zielone to ruszamy, a nie przełączamy biegi. Bieg na jedynkę się zmienia w momencie kiedy pomarańczowe wskakuje na zielone i potem się rusza z miejsca, chyba, że ktoś ma automat, to ruszy zaraz. No i czasem zbyt długo zastanawiają się, w którą stronę jechać, a takie decyzje to w ciągu sekundy powinni podejmować. No i warto dla uprzejmości i ułatwienia innym kierowcom właściwej reakcji używać na tym rondzie kierunkowskazów nawet jeśli przepisy do tego nie obligują. Zawsze jednak to ułatwienie dla innych. Warto jednak pomyśleć o światłach. Na rondach też się je stosuje.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 05 kwietnia 2018 18:36 napisane przez Gnieźnianin

  Po pierwsze galeria znajduje się u zbiegu trzech ulic Witkowskiej,Wrzesińskiej i Składowej, a co do inwestycji w zakresie przebudowy ronda to co z ulicami obok i np z terenem po byłej stacji paliw i co z ulicą Wrzesińską-poczatek na której odbywają się załadunki wykonywane przez właścicieli skupu makulatury ,bezpiecznie nie można przejść oraz wyjechać z posesji hałas od rana do wieczora, administratorem budynku jest urbis i nie robi nic, z tego artykułu wynika że zarządcą ul Wrzesińskiej jest powiat i co pan na to panie prezydencie

 • Link do komentarza szofer czwartek, 05 kwietnia 2018 18:23 napisane przez szofer

  Póki co dzisiaj był horror na wiadukcie i tym rondzie. Niestety, bez dodatkowej nitki na tamtą część miasta nie usprawni sie ruchu kołowego. A co będzie, jak wyłączą wiadukt z ruchu z powodów technicznych, bo podobno na to się zanosi?

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 05 kwietnia 2018 17:37 napisane przez Mieszkaniec

  Panie Prezydencie proszę jeszcze pamiętać o mieszkańcach, dokładniej chodzi mi tutaj o tiry które blokują wyjazd i wjazd na posesję, wielokrotnie miałem utrudnienia z wyjazdem z ul. Polnej bo na środku drogi stoi tir i odbywa się załadunek, nie wspomnę już o pogotowiu czy innych służbach.
  Pytanie się nasuwa czy jest to legalne?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane