wtorek, 27 marca 2018 08:23

Przetarg na kolejkę raz jeszcze

 
Przetarg na kolejkę raz jeszcze archiwum redakcji

Powiat Gnieźnieński ponownie ogłosił przetarg na przebudowę oraz rewitalizację linii kolejki wąskotorowej na odcinku Gniezno - Jelonek. To efekt nieścisłości, jakie pojawiły się w jednym z ogólnopolskich serwisów.

Przypomnijmy iż pierwszy przetarg został ogłoszony w lutym br., jednak do wyznaczonego terminu 1 marca nie zostały złożone żadne oferty - pomimo pierwotnie wyrażanego zainteresowania przez wykonawców. Jak się okazało, w jednym z ogólnopolskich serwisów kolejowych, podana została zaniżona kwota, jaką planowało się wykorzystać na to zadanie. W efekcie firmy nie wyraziły chęci udziału (w artykule, z którego zasięgano informacji, podano kwotę 140 tys. zł, podczas gdy w budżecie na to zadanie zapisane zostało ponad 300 tys. zł). 

Założenia przetargu nie uległy zmianie - chodzi o doprowadzenie torowiska o długości około 3,5 kilometra od stacji Gniezno Wąskotorowe do Lasu Jelonek do użytkowania przez pociąg. Wymianie ulegnie część torowiska - część materiału w postaci kilkuset podkładów Starostwo Powiatowe zakupiło już jakiś czas temu. Największym zadaniem inwestycyjnym jest budowa przystanku "Jelonek" na końcu ul. Witkowskiej, w miejscu istniejącej do lat 70. mijanki. To tu powstanie drugi tor, umożliwiający przetoczenie lokomotywy na drugą stronę składu, a także peron wraz z fragmentem chodnika i przejściem na drugą stronę jezdni. Docelowo planuje się to miejsce wykorzystać do działań edukacyjnych.

Przetarg na ww. zadanie został ogłoszony w poniedziałek 26 marca, a wykonawca zostanie wyłoniony 10 kwietnia br. Czas na wykonanie prac został wydłużony o miesiąc - do 31 sierpnia 2018 roku.

 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Stachanowiec czwartek, 29 marca 2018 08:43 napisane przez Stachanowiec

  Dwa lata mija od zawieszenia ruchu turystycznego nawaskich torach inwestycja na Jelonku na miare 21 wieku duzo slow malo czynow to nie jak w Srodzie Wlkp do Anastazewa dojedziemy w nastepnym stuleciu byc moze juz Parowozem

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 28 marca 2018 16:22 napisane przez Vegatermik

  Świetna inicjatywa warta kontynuacji i proszę nie ustawać w działaniach.
  Należy dbać o każdy aspekt realizowanego przedsięwzięcia (nawet medialny… tyle dzisiaj zakłamania). Dziękuję temu wąskiemu gronu zapaleńców za tak piękne zaangażowanie w promocję politechnicznego Gniezna.

 • Link do komentarza Turysta wtorek, 27 marca 2018 16:19 napisane przez Turysta

  Niepotrzebny koszt budowy mijanki, taka mijanka jest w Niechanowie. Logicznie byłoby te pieniądze przeznaczyć na naprawę torowiska do Niechanowa. Przejazd byłby atrakcyjniejszy i bezpieczny.

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 27 marca 2018 14:57 napisane przez wyborca

  AdamieS, a Pan to jest przesiąknięty TVN-em, bo takim cynikiem być, to tylko fani tej telewizji i ich ferajny potrafią być. Co ma piernik do wiatraka? A gość, miał rację, może niezupełnie pod artykułem na temat, ale śmieci Gniezno jeszcze tyle nie widziało, co teraz. Elewacje także odstraszają potencjalnych turystów, centrum zamiera, miasto uśpione, ale nie ma się co dziwić. Budzik jak widać miasto skutecznie usypiał przez cztery lata. Co drugi sklep do wynajęcia, pozostaną po nim apteka w centrum spacerowej ulicy Gniezna, banki, lumpeksy i puste sklepy do wynajęcia. No może jeszcze ze dwie Biedronki. Obraz historycznej stolicy Polski, miasta otwartego ( dla kogo) po wieloletnich rządach Unii Wolności, PO, SLD i ponownie PO. wyborcy maja dość, nawet króliki Wam nie pomogą!

 • Link do komentarza :-) wtorek, 27 marca 2018 14:12 napisane przez :-)

  Ależ szanowny AdamieS, tych śmieci nie pokazywali w PISowskiej telewizji , wystarczy przejść się w te miejsca by zobaczyć na własne oczy jaki tam bałagan. Do tego też wystarczy zapoznać się z przepisami tj. ustawą o samorządzie gminnym, która wskazuje zadania własne gminy jak utrzymanie czystości i porządku, czy chociażby z regulaminem utrzymania czystości na terenie Miasta Gniezna w którym napisano że Miasto Gniezno jest zobowiązane do wyeliminowania praktyki nielegalnego składowania odpadów a Prezydent Miasta do nadzoru realizacji obowiązków wynikających z regulaminu, natomiast egzekwowanie obowiązków z regulaminu należy do Straży Miejskiej w Gnieźnie. To można śmiało czytać bo to przepisy których nie stworzył PIS, nie bój się śmiało zapoznaj się , są to przepisy dostępne w internecie. A ulice i teren przy torowisku to nic innego jak tereny miejskie ! Tak że jak sam się przekonasz to Prezydent ma do pomocy urzędników , URBIS, Straż Miejską i przepisy które nie mają nic wspólnego z PISem, myślę że nawet tych śmieci nie podrzuca PIS !

 • Link do komentarza AdamS wtorek, 27 marca 2018 11:42 napisane przez AdamS

  Człowieku, Ty chyba za dużo tej PISowskiej telewizji oglądasz! Łączenie śmieci przy torowisku z osobą prezydenta - po co? Po prostu ktoś odpowiedzialny za sprzątanie w tej okolicy nie wykonuje swoich obowiązków. Ok, trzeba reagować i o tym pisać, ale nie dajmy się zwariować z tym upolitycznianiem każdej sprawy.

 • Link do komentarza fan wtorek, 27 marca 2018 09:44 napisane przez fan

  niech no miasto zajmie się wreszcie tymi dzikimi wysypiskami śmieci wzdłuż torów tej kolejki od ulicy Witkowskiej do cmentarza, szczególnie za tą firma z budowlanką i tymi śmieciami przy ulicy Kokoszki bo to cały czas tak jest od początku jak nastał nowy prezydent i jest coraz większy bajzel

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane