czwartek, 01 marca 2018 09:25

Inwestycje budowlane w mieście zimą

 
Inwestycje budowlane w mieście zimą fot. Rafał Wichniewicz

Mróz daje się we znaki gnieźnieńskim inwestycjom, na których w wielu przypadkach wstrzymano prace na zewnątrz, przechodząc z wykonaniem zadań do środka.

Utrzymujące się od kilku dni niskie temperatury w niektórych przypadkach pokrzyżowały plany inwestycyjne - m.in. planowane jeszcze w marcu otwarcie Galerii Piastova zostało przełożone wstępnie na kwiecień. Przy tym obiekcie do zrealizowania jest jeszcze sporo prac przy elewacji oraz urządzeniu terenu. Niemniej w środku trwa na okrągło wykańczanie wnętrz, realizowane przez najemców przyszłych sklepów.

W ostatnich miesiącach ukończono główne prace budowlane przy zakładzie produkcji materiałów tekstylnych, który powstał przy ul. Cegielskiego, poza Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jednocześnie w pobliżu postawiono już pierwszy akcent budowy nowej drogi, łączącej ul. Osiniec z al. Reymonta - tablicę informującą o dofinansowaniu unijnym dla tego zadania. Prace przy tej inwestycji ruszą jesienią, po zaprojektowaniu całego przedsięwzięcia (zadanie typu "zaprojektuj i zbuduj").

Trwają prace naprawcze w hali sportowej przy ul. Sobieskiego. Otwory po oknach, które w sierpniu 2017 roku nie wytrzymały naporu wiatru i pod jego naciskiem wpadły do środka, rozsadzając przy tym także dach, zostały zamurowane. Jednocześnie trwa realizacja prac na poszyciu dachowym. Zdjęcia hali, jak i szpitala, zostały wykonane tuż przed silnymi mrozami, tak więc przy drugim z obiektów można dojrzeć prace instalacyjne dla przyszłej elewacji obiektu, w którym prace cały czas postępują we wnętrzach, na wszystkich poziomach. Na dachu rozpoczęło się także ustawianie końcowych fragmentów filarów (przechodzących od samych fundamentów), na których wspierać się będzie płyta lądowiska dla śmigłowców LPR. 

W niedużej odległości od szpitala, przy ul. Żuławy postępują prace przy budowie domu wielorodzinnego. W stanie surowym znajduje się już część frontowa, od strony drogi, a także środkowa część - w budowie jest obecnie tylne skrzydło bloku. Część otworów okiennych już jest zamknięta nową stolarką, co umożliwia prowadzenie prac wewnątrz budynku mimo panujących na dworze ujemnych temperatur.

W równie zaawansowanym stanie znajduje się kompleks budynków wielorodzinnych pomiędzy ul. Konopnickiej a Wrzesińską. Obecnie ukończone są już dwa bloki mieszkalne przy pierwszej z ulic, do których wprowadzają się już pierwsi mieszkańcy, a jednocześnie trwa budowa dwóch kolejnych - z adresem przy ul. Wrzesińskiej. Ostatnim etapem będzie blok położony równolegle do ul. Wrzesińskiej, dla którego trwa już budowa parkingu podziemnego. Jednocześnie inwestor wyburzył fragment dawnej sali widowiskowej w budynku u zbiegu ul. Wrzesińskiej i Konopnickiej, gdzie również planuje się realizację budynku mieszkalnego. 

W niedużej odległości trwa budowa ww. Galerii Piastova, która jest już w zasadzie na ukończeniu - zarówno budynek główny, jak i tzw. DIY od strony ul. Składowej. 

Pogoda pokrzyżowała również prace na budowie domów wielorodzinnych przy ul. Orzeszkowej, gdzie po południowej stronie drogi powstaje ostatni budynek z tzw. dominantem (dodatkowym piętrem, przewyższającym inne istniejące domy). Do ukończonej części tego bloku, dobudowywana jest południowa część gmachu. Po przeciwległej stronie trwa wykonywane elewacji dla drugiego z budynków, a także wykonano też wykop pod fundamenty dla trzeciego zaplanowanego w tym miejscu (w sumie kompleks osiedlowy ma liczyć 6 bloków).

W galerii nie ujęto prac, jakie obecnie prowadzone są przy hali sportowo-widowiskowej przy ul. Zabłockiego, gdzie trwa cały czas układanie instalacji. Póki co również nie prezentujemy postępu prac przy budowie pawilonu handlowego przy ul. Gdańskiej (stacja Gniezno Winiary), o którym pisaliśmy dwa tygodnie temu. Nie ujęliśmy także budowy bloków komunalnych przy ul. Cymsa - mury pną się cały czas w górę. Na wszystkie inwestycje zajrzymy ponownie wczesną wiosną.

7 komentarzy

 • Link do komentarza avalon sobota, 03 marca 2018 19:25 napisane przez avalon

  Nie porównujcie nowych budynków do bloków mających po 40 czy 60 lat. O 100 letnich czy starszych kamienicach nie wspominając. To inne epoki, inne standardy. Wówczas to były standardy powszechne na całym świecie, dzisiaj porównując z nowymi domami wygląda to jak ruina.

  Tylko 40 lat temu nikt nie podejrzewał nawet, ze w bloku mającym np. 100 mieszkań będzie zarejestrowanych 140-160 samochodów prywatnych - wówczas było może z 20 aut. Natomiast kamienice, gdy je budowano, wcale nie miały miejsca dla samochodów bo ich wtedy po prostu nie było. Wtedy robiono miejsce na składowanie węgla i strychy na składowanie gratów i suszenie prania. W prawie każdej kamienicy cała piwnica i poddasze były przeznaczone do tych celów.
  Stare bloki i kamienice były budowane dla innych pokoleń i w innych epokach, nadal nam służą ale nie spełniają większości współczesnych standardów i oczekiwań.

  Czas kamienic i starych bloków się skończy, jak znikną auta spalinowe. Czyli za jakieś 20 lat. Infrastruktura starych miast nie zapewni możliwości ładowania a więc normalnego użytkowania tego typu pojazdów. Kolejne pokolenia wyemigrują na przedmieścia a centra i wewnątrz miejskie osiedla staną się ruiną stopniowo zastępowaną przez nowe domy.

 • Link do komentarza pacjent sobota, 03 marca 2018 12:58 napisane przez pacjent

  Ad. Turysta, swego czasu zachwycano sie Gnieźnienską Spółdzielnią Mieszkaniową, ża ma wokól swoich bloków porządek, ale dzisiaj już tak różowo nie jest. Wystarczy zobaczyć bloto przy niektorych blokach, samochody na trawnikach a raczej na miejscach, które miały nimi być. Może jestem nieswiadomy i teren o ktorym piszę należy nie do GSM, a do miasta, ale panowie prezes i prezydent są przecież w komitywie i jeżeli jeden z nich widzi, że jest totalny balagan, to dlaczego nie próbują sie o tym poinformować i wzajemnie uporządkować? Przyklad? Prosze bardzo. Placyk przy szczycie budynku naprzeciw wejścia do przychodni na Staszica. To jest draństwo, żeby tam bylo takie błoto, a chorzy muszą czasem dojechać do lekarza samochodem. Czy naprawdę nie można utwardzić tego kawałka, by powstał czasowy parking dla pacjentów? Podkreślam, czasowy w godzinach pracy przychodni, bo w przeciwnym razie straci on sens.

 • Link do komentarza turysta sobota, 03 marca 2018 00:10 napisane przez turysta

  Kolo tych nowych deweloperskich osiedli jest całkiem inaczej, niż wokół spółdzielni mieszkaniowej, a o starym mieście i zarządzanych osiedlach przez Miasto szkoda gadać.

 • Link do komentarza urzędas piątek, 02 marca 2018 18:42 napisane przez urzędas

  Co do ulicy Żuławy, to to osiedle powinno nazywać się Domy na Trzęsawiskach. A co do Urzędu Miasta, który buduje czy nie, to odpowiem tak. Za tej prezydentury całkowicie rozmontowany został system mieszkaniowy w |Gnieźnie i ktoś powinien za to odpowiadać.

 • Link do komentarza Architekt piątek, 02 marca 2018 17:04 napisane przez Architekt

  Dom budowany przy ul. Żuławy to ciemny bunkier; małe otwory okienne, zabudowane balkony, okropieństwo!

 • Link do komentarza Hans czwartek, 01 marca 2018 15:33 napisane przez Hans

  Oprócz hali buduje jeszcze dwa nowe bloki socjalne przy Cymsa na przykład. Albo nowe drogi.
  A co ma poza tym budować? Urząd nie jest od budowania, komunizm już się skończył.
  Urząd ma remontować i dbać o zabytki, i inwestować w infrastrukturę, parki... takie rzeczy. I to w ostatnich latach w sumie robi sporo, choć wiadomo, zawsze chciałoby się jeszcze więcej

 • Link do komentarza ciekawy czwartek, 01 marca 2018 10:31 napisane przez ciekawy

  A co buduje Urząd Miasta Gniezna ?
  Halę sportową na ulicy Zabłockiego i co jeszcze ???
  Bo te wszystkie wyżej pokazane fotografie to tylko budowy prywatnych DEWELOPERÓW i .... zachodnich inwestorów.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane