czwartek, 18 stycznia 2018 13:29

Czy w warsztatach zagości gwar mieszkańców Gniezna?

 
Wizualizacja Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Wizualizacja Centrum Aktywności Międzypokoleniowej źródło: dokumentacja przetargowa

Jeśli uda się zdobyć środki zewnętrzne, to jest szansa iż przy ul. Chrobrego mógłby powstać nowy ośrodek kultury i aktywizacji, zrzeszający różne pokolenia gnieźnian. 

Centrum Aktywizacji Międzypokoleniowej (CAM) miałby stanowić ośrodek integracji i aktywizacji różnych grup wiekowych ze społeczności Gniezna i okolic. Docelowo miałby być miejscem, gdzie osoby w starszym wieku oraz młodzi ludzie, mogliby się spotykać, by dzielić się swoimi pasjami i umiejętnościami, ale nie tylko. Póki co to tylko koncepcja, bowiem aby mogła zostać zrealizowana, konieczne byłoby uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych. Dlatego jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, pomysł ten wpisano do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Gniezna na lata 2017 - 2022, co ułatwi pewne procedury związane ze wskazywaniem aktualnych potrzeb mieszkańców. Sam program pozwoliłby na zagospodarowanie dość zdegradowanej nieruchomości przy ul. Chrobrego.

Idea CAM wpisana miałaby zostać w kompleks budynków, które obecnie są jeszcze wykorzystywane jako baza sprzętu spółki Urbis. Teren, który od przełomu XIX i XX wieku był wykorzystywany jako obiekt przemysłowy elektrowni i gazowni miejskiej, ma zostać zrewitalizowany i przekształcony na potrzeby mieszkańców. Stare budynki, miałyby akcent nowoczesności w postaci łącznika, stanowiącego jednocześnie główne wejście do CAM. 

W dawnym budynku warsztatowym, największym z całego zaplanowanego kompleksu, planuje się organizację zajęć aktywności fizycznej - tu na parterze mogłaby się znaleźć sala do ćwiczeń siłowych, fitnessu, trzy korty do gry w squasha i ścianka wspinaczkowa. Ponadto na piętrze umieszczono by także sale do różnych zajęć ruchowych. W obiekcie pojawiłyby się także szatnie, toalety itp., a oba poziomy spinałyby schody oraz winda. 

W dalszej części powstałby wspomniany wyżej łącznik, który miałby być miejscem organizowania czasowych wystaw. Pozwalałby on na bezpośrednie przejście z budynku aktywizacji ruchowej do istniejącego budynku kotłowni, który przekształcony by został na obiekt gastronomiczny. Tu znalazłaby się cafeteria z miejscem do wypoczynku (także z czytelnią) oraz miejscem do prowadzenia zajęć kulinarnych. 

Kolejnym obiektem, który został przewidziany w koncepcji, byłaby oranżeria, stanowiąca małe pomieszczenie z zielenią i małym zoo. Ostatnim w ciągu budynków byłby parterowy pawilon wielofunkcyjny do prowadzenia zajęć plastycznych, gier planszowych, czytelni itp. 

Koncepcja zakłada ciekawe zagospodarowanie całego terenu, na którym obecnie parkują samochody Urbisu, składowane są kontenery oraz zlokalizowany jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Działka, która okala zabudowania Straży Pożarnej oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych, zagospodarowana może zostać na miejsce rekreacji i wypoczynku. W części przy budynku CAM zlokalizowany mógłby zostać taras z niewielką widownią, plac zabaw, crossfit, siłownia na wolnym powietrzu i miejsca do gier i zabaw plenerowych oraz skatepark. Co istotne, ponieważ część działki, na której obecnie znajduje się baza Urbis (u zbiegu ul. Chrobrego i Pocztowej) stanowiła teren cmentarza żydowskiego, na tym obszarze zaproponowano teren zielony z elementami małej architektury. Przewidziano także utworzenie miejsca pamięci, zaznaczające istnienie dawnego kirkutu. Jednocześnie pozostawiono by fragment bazy Urbis z wjazdem od ul. Chrobrego. Wejście na teren CAM byłoby możliwe także od strony ul. Pocztowej.

Jak czytamy w opisie założeń, która opisuje cel funkcjonowania ośrodka: Centrum Aktywizacji Międzypokoleniowej ma stanowić ośrodek integracji i aktywizacji różnych grup wiekowych społeczności Gniezna i okolic. Ma być miejscem, w którym spotykać się będą ludzie młodzi z osobami dorosłymi i w podeszłym wieku, mający okazję przekazać młodemu pokoleniu swoje doświadczenie, podzielić się swoimi pasjami i umiejętnościami. Założeniem jest, by ludzie z doświadczeniami oraz pasjonaci w różnych dziedzinach działali z młodzieżą i dziećmi na zasadzie wolontariatu. Dzieci i młodzież mają tutaj znaleźć pomoc i rozwinąć zainteresowania w przeróżnych dziedzinach, od aktywizacji sportowej, koła zainteresowań do pomocy w przyswajaniu wiedzy szkolnej w zajęciach pozalekcyjnych i pomocy w odrabianiu zadań domowych, korepetycji, nauki języków. W centrum znajdą się również miejsca dla zajęć dla przyszłych matek (szkoły rodzenia), dla rodziców z najmłodszymi dziećmi (Baby Club) oraz miejsca dla zabaw i aktywności intelektualnej dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zajęcia mogą prowadzić zarówno profesjonalni instruktorzy jak również osoby na zasadach wolontariatu. Centrum ma stworzyć możliwość aktywowania ludzi starszych, wyciągnięcia ich z domów, umożliwić kontaktowanie się z innymi mieszkańcami miasta. Centrum ma być czynne przez cały rok i wszystkie dni tygodnia. Aktywizowanie ludzi młodego pokolenia zapobiegać ma patologicznym zachowaniom, a stworzenie możliwości aktywności ruchowej i intelektualnej będzie alternatywą dla bezczynności i apatii - czytamy w dokumentacji, załączonej do koncepcji.

Powyższe to wciąż tylko koncepcja - dokumentację projektową wykonuje pracownia architektoniczna Archimedia z Poznania, która wygrała przetarg na to zadanie. Wywiązać się z niego musi do stycznia 2018 roku. Gotowy projekt, wraz z pozyskanymi pozwoleniami, pozwoli ubiegać się spółce Urbis o środki w ramach WRPO. Na to, czy to się uda, przyjdzie poczekać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

13 komentarzy

 • Link do komentarza ekumenista niedziela, 21 stycznia 2018 12:30 napisane przez ekumenista

  Ad.Meloman - tam moim zdaniem trzeba jak najszybciej wyrzucić te szopy, garaże i posiać trawnik, po ktorym nikt by nie chodzil. Tak należy postępowac z szacunku dla osob zmarlych i przecież niedawno pochowanych,tlentlen a szczególnie dla tego narodu, dla którego cmentarz jest rzeczą nietykalną. Może trzeba tym tematem zainteresować ambasadę Izraela w Polsce? Nadchodzące Dni Judaizmu są świetną sposobnością ku temu..

 • Link do komentarza rezigiusz sobota, 20 stycznia 2018 19:29 napisane przez rezigiusz

  O czym Wy tu "marzycie" bo chyba Was wyobraźnia r.....la Najpierw drogi i chodniki w mieście,a poźniej wybujałe pomysły ktore jedynie tak ładne zostana na papierze. Chic jakieś "szkopy" w środę były w UM i tak ich wymownie zegnano na dziedzińcu UM moze juź deal był

 • Link do komentarza MELOMAN sobota, 20 stycznia 2018 16:33 napisane przez MELOMAN

  do SENIOR.
  Zgadzam się, ten teren dawnego cmentarza żydowskiego powinno się jak najszybciej uporządkować i zlikwidować te nieestetyczne garaże. I Można by tam zrobić piękny skwer z pomnikiem POLSKIEGO TAŃCZĄCEGO ŻYDA. Tak by każdy oglądając go, miał świadomość , że i w Gnieźnie, ta nacja kiedyś, była bardzo liczna i w równym stopniu co NIEMCY przyczyniła się również do rozwoju naszego miasta. A każdy siadając na ławeczce przy tej rzeźbie mógłby sobie pośpiewać " Gdybym był bogaty......... trala lala lala lala lala lala lala lala la. . "

 • Link do komentarza senior piątek, 19 stycznia 2018 22:12 napisane przez senior

  Czytelniku, Twój wpis jest bardzo niegrzeczny. Jest umowa z Narodem Żydowskim o wzajemnym poszanowaniu miejsc pamięci i żadne twoje "wara" nie powinno mieć miejsca. Tam sa pochowani ludzie, i każde miejsce pochówku dla Żydów jest miejscem świętym. Zachowujesz się jak nieodpowiedzialny dzieciak.Wiele cmentarzy żydowskich zostało zniszczonych przez nazistów w czasie II wojny światowej. Niestety, proces dewastacji trwał także po 1945 r. Również dziś zdarzają się akty bezczeszczenia tych miejsc.Zgodnie z zasadami judaizmu, cmentarz jest miejscem, w którym zmarli oczekują na nadejście Mesjasza, kiedy to powstaną z grobów. Dlatego też żydowski grób nie może być w jakikolwiek sposób naruszony, tak by nie doprowadzić do rozdzielenia szczątków. Tak więc miejsce ZOM jest pod szczególna ochroną i drugie takie miejsce, które przynosi kolejnym władzom Gniezna wstyd jest plac naprzeciw Lidla. Obskurne szopy i garaże stoją na miejscu grobów i powinno się to miejsce jak najprędzej uporządkować.

 • Link do komentarza EagleEye piątek, 19 stycznia 2018 07:12 napisane przez EagleEye

  Widze źe dział "propagandy UM" (15 tyś na miesiąc dla tych nowo zatrudnionych po wyborach) jakoś nie potrafi lub nie chce sie wypowiedzieć nabierając jakos dziwnie "wody w usta"? Wiem zabolało ze jedna inwestycja jest drozsza od wszystkich w Gnieznie tak chucznie obwieszczanych na papierze kredowym wydawanym prze UM

 • Link do komentarza Czytelnik czwartek, 18 stycznia 2018 21:30 napisane przez Czytelnik

  A o tym, że ma powstać przy Chrobrego taka inwestycja było już mowa w 2014r tylko, że wtedy chciano tam aquapark zeobic. A co do tej żydowskiej niby ziemi powiem krótko "Maja dość swojej u siebie i od naszej wara."

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 18 stycznia 2018 20:48 napisane przez urzędas

  A co na to Gmina Żydowskz, bo wiadomo, że tam był kirkut i przepisy nie zezwalają na tego rodzaju działalność rozrywkowa, co najwyżej na instytucje ratujace życie ludzkie. Dlatego w drodze wyjątku zezwolono na rozbudowę Straży Pożarnej w tym miejscu.

 • Link do komentarza Kierowca czwartek, 18 stycznia 2018 20:41 napisane przez Kierowca

  A może wreszcie pomyśleć o drogach ? Same dziury i mikro ronda.

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 18 stycznia 2018 17:59 napisane przez EagleEye

  Zgadnijcie co budują za 60 mln 893 tyś 935 zł - ano to czego nigdy w Gnieźnie nikt nie wybuduje a mianowicie Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologi (budowa i wyposaźenie) oraz modernizacja i rozbudowa Centrum Oświatowego. Ciekawe czy "mędrcy" z UM w Gnieźnie wiedzą gdzie to :-) A i w tym miasteczku to co u nas wydawane jest przez UM na papierze kredowym (nie tanim) tam wydawane jest na papierze z recyklingu czyli na zwyklym papierze

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 18 stycznia 2018 14:43 napisane przez Mieszkaniec

  Pomysł fajny, ale czy nie lepszym miejscem byłaby Parowozownia, która z każdym rokiem wyglada gorzej. Wiecej miejsca na parking, budynki bardziej okazałe. Może senator Gaweł wreszcie coś powie konkretnego o muzeum na które również znalazłoby sie miejsce. Szkoda tego miejsca

 • Link do komentarza ciekawy świata czwartek, 18 stycznia 2018 14:16 napisane przez ciekawy świata

  Jeżeli to będzie ośrodek kultury, to kto będzie finansował jego działalność ?

 • Link do komentarza dociekliwy czwartek, 18 stycznia 2018 14:13 napisane przez dociekliwy

  Rozumiem , że spółka URBIS rozpoczyna nowa gałąź swojej działalności czyli gastronomie. Ciekawe?!. ale godnie pochwały dla Prezesa za pomysł. Ale ma pytanie czy te obiekty będą miały jakieś połączenie z nowym CENTRUM PRZESIADKOWYM lub z parkiem PREZYDENTA KACZOROWSKIEGO ? A może i samym Urzędem Miasta?

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 18 stycznia 2018 13:42 napisane przez EagleEye

  Najpierw dziury w drogach i chodnikach a poźniej wydufane pomysły. P.S. A co dalej z ul. Rzeźnicką ktora to tez tylko widzieliśmy na wizualizacji kmputerowej w nie odległej i bliźej nie określonej przyszłości

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane