poniedziałek, 15 maja 2017 09:40

Ul. Osiniec gotowa. Co na pozostałych inwestycjach drogowych?

 
Ul. Osiniec gotowa. Co na pozostałych inwestycjach drogowych? fot. Rafał Wichniewicz

Deszczowa wiosna niezbyt sprzyjała pracom na drogach, jednak z uwagi na terminy te skutecznie postępowały i już teraz przygotowaliśmy zestawienie aktualnych inwestycji.

Równocześnie z oddaniem przed kilkoma dniami nowego odcinka drogi ekspresowej S5, przyszła pora na udostępnienie nowej ulicy w Gnieźnie - ul. Osiniec, której nowy odcinek na długości niemal 1800 metrów połączył ul. Witkowską z ul. Cegielskiego. Na nim to powstała cała niezbędna infrastruktura, począwszy od nowego systemu odwadniającego, w tym kanalizacji ogólnospławnej dla pobliskich cieków wodnych oraz rowy melioracyjne, poprzez powstanie nasypów i podbudowy po ułożenie nawierzchni nowej jezdni oraz chodnika i ścieżki rowerowej. Na całym odcinku pobudowano też jedno skrzyżowanie - z ul. Kawiary, a także liczne zjazdy na istniejące posesje. Pojawiła się też zatoka dla ciężarówek dostawczych w rejonie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także pasy zieleni ciągnące się na całej długości drogi.

To nie koniec inwestycji w tę ulicę - na łuku drogi ul. Osiniec, powstałym przed terenem przemysłowym, za kilka-kilkanaście miesięcy również powstanie skrzyżowanie. Mowa o budowie drogi łączącej ul. Osiniec z ul. Słoneczną i dalej w kierunku al. Reymonta, po jednoczesnej przebudowie układu drogowego w ciągu ul. Pod Trzema Mostami. O tej inwestycji będziemy jeszcze informować.

Ukończenie ul. Osiniec oznacza także przygotowanie do remontu ul. Kawiary, który ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Jednocześnie na terenie Gniezna trwają inne prace budowlane w rejonie niewielkich odcinków dróg. Najbardziej zaawansowane prace dotyczą ul. Bluszczowej, gdzie powstają chodniki na całej długości drogi - działania w tym zakresie są już bardzo zaawansowane i w ciągu najbliższych tygodni powinny być zakończone. Również duże tempo prac dotyczy ul. Kwiatowej, gdzie trwa przebudowa całej drogi. Dotychczasowa była w bardzo złym stanie i obecnie na tym 170-metrowym odcinku powstaną chodniki wraz z nową nawierzchnią jezdni.

W realizacji jest także łącznik drogowy pomiędzy os. Władysława Łokietka, a ul. Gdańską. Ten krótki, bo zaledwie kilkudziesięciometrowy odcinek jezdni pozwoli na szybszy wyjazd kierujących z terenu wspomnianego osiedla - dotychczas mieszkańcy często czekali na dopuszczenie do ruchu przez jadących ul. Biskupińską. Na wstępnym etapie prac jest także przebudowa ul. Wierzbowej, gdzie aktualnie trwają działania związane z infrastrukturą podziemną. Nowa nakładka asfaltowa pojawiła się także na ul. Jabłonowej, gdzie powstał także plac do zawracania dla autobusów MPK.

Powoli, ale skutecznie, postępują działania w stronę poszerzenia ul. Konikowo na odcinku pomiędzy ul. Lelewela a Słowackiego - niedawno Rada Powiatu wyraziła zgodę na przeniesienie własności nieruchomości, dzięki czemu otwiera się możliwość realizacji tej inwestycji. 

W ostatnich dniach odbył się przetarg na przebudowę ul. Orzeszkowej - wybrano ofertę STRABAG sp. z o.o., która powinna zająć się realizacją tej inwestycji w ciągu najbliższych kilku tygodni. 

19 komentarzy

 • Link do komentarza ToJa czwartek, 25 maja 2017 08:17 napisane przez ToJa

  Od początku otwarcia ul. Osiniec omijam ul. Słoneczną i mimo że jest trochę dalej, jestem na Witkowskiej prawie połowę szybciej niż przez Słoneczną. Mentalność kierujących jest taka, że lepiej pchać się zakorkowaną Słoneczną bo jest parę metrów bliżej niż swobodnie i wygodnie dojechać do Witkowskiej Osińcem. Ruch na ul. Osiniec na pewno się zwiększy w przyszłym roku jak 3mosty zostaną z nią połączone. Wtedy przeprawa z Reymonta w kierunku Witkowa będzie łatwa i szybka.

 • Link do komentarza mm czwartek, 25 maja 2017 06:10 napisane przez mm

  Faktycznie że ulica Osiniec pusta chociaż można nią spokojnie dojechać do mostów, za to Witkowska i Słoneczna zapchane samochodami. Dojechać Witkowską do tego śmiesznego ronda to masakra, dalej też nie lepiej. Kościuszki też zakorkowana na całego żeby wyjechać przez skrzyżowanie z Warszawską.

 • Link do komentarza hej środa, 24 maja 2017 09:24 napisane przez hej

  Do tutka - jakich dróg ? Przecież jest droga , czyli ta ulica Osiniec która prowadzi od Witkowskiej przez Kolejową do Słonecznej i pod mosty . Z tego co pamiętam to mówiono że ul. Osiniec miała odciążyć Słoneczną a tam nadal auto za autem a na tej ul. Osiniec ruchu nie widać.

 • Link do komentarza tutka środa, 24 maja 2017 08:37 napisane przez tutka

  Do hej.. narazie ruchu wielkiego tam nie będzie. Dopiero jak zrobią całość dróg to większość tą ulicą pojedzie

 • Link do komentarza hej wtorek, 23 maja 2017 22:49 napisane przez hej

  czy z tej nowej ulicy Osiniec ktoś korzysta ? tak się pytam bo już trzy razy sobie tą ulicą pojechałem od Witkowskiej w kierunku do trzech mostów i za każdym razem nie widziałem tam innych pojazdów, kompletna pustka , teraz się zastanawiam czy tam już można jeździć czy też ja jechałem wbrew jakiemuś zakazowi ? chociaż nie widziałem żadnego znaku zakazu czy innej informacji że nie wolno, no to o co chodzi ? czy ktoś inny też tam jeździ tą ulicą ?

 • Link do komentarza avalon wtorek, 16 maja 2017 22:28 napisane przez avalon

  Jak zaczynali budowę ulicy Osiniec to pewnie nawet im się nie śniło, że będą także budować drogę do Reymonta.

  Poza tym, jest to prowizoryczna ulica, kiedyś (być może) będzie miała dwie jezdnie. Ten pozakręcany odcinek za Panasoniciem to już droga dojazdowa do zakładów. Teoretycznie powinni także kiedyś zbudować odcinek w kierunku Arkuszewa, będzie się on zaczynał na pierwszym zakręcie, widocznym na zdjęciu 26.

 • Link do komentarza Tom wtorek, 16 maja 2017 13:52 napisane przez Tom

  Nie dalo sie zrobic zjazdu z ul Osiniec w kierunku trzech mostow przy budowie? Beda przebudowywac skrzyzowanie na nowej drodze?

 • Link do komentarza rowerek wtorek, 16 maja 2017 10:44 napisane przez rowerek

  Przyglądam się tym fotkom ul. Osiniec i zauważam że przed przejazdami dla rowerów nie ma znaków A-7 ("ustąp pierwszeństwa") lub znaku B-2 ("stop") co powoduje że przejazd rowerowy będzie stanowić skrzyżowanie równorzędne i czy w takim przypadku przed skrzyżowaniem z ul. Witkowską - przejazd rowerowy jako skrzyżowanie również odwołuje wcześniejsze znaki w tym przypadku znak A-7 ustawiony przed przejazdem rowerowym ?

 • Link do komentarza Olek wtorek, 16 maja 2017 09:03 napisane przez Olek

  No i czy dobrze myślę że przecięcie drogi rowerowej z ulicą Osiniec jest skrzyżowaniem w tym przypadku równorzędnym czyli kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej stron

 • Link do komentarza Olek wtorek, 16 maja 2017 08:54 napisane przez Olek

  Ścieżka rowerowa na ul. Osiniec z tymi przejazdami dla rowerzystów będzie ciekawym sprawdzianem dla kierowców i rowerzystów.
  Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe - NA PRZEJEŹDZIE !
  Na podstawie moich doświadczeń z niektórymi rowerzystami wypadającymi nagle w szaleńczej jeździe z chodnika na przejście dla pieszych które nie jest przejazdem - tuż przed jadący samochód , uważam że tutaj dla kierowcy jadącego przepisowo warto dla swojego zabezpieczenia mieć jeszcze kamerkę w samochodzie, no bo jak rowerzysta będzie na przejeździe to wiadomo , ale jak nagle jakiś wyścigowiec wypadnie wprost pod samochód ?

 • Link do komentarza zmieniamy dla WAS wtorek, 16 maja 2017 07:15 napisane przez zmieniamy dla WAS

  @Artur..... za to na Bohaterów Westerplatte wylali asfalt po czym sprzedali miejską działkę przy tej ulicy wytyczając granice działki na tym wylanym asfalcie. Nabywca działki postawił takie betonowe płoty. Teraz ulica jest tak wąska że przejechać nie można jak stoją zaparkowane auta.

 • Link do komentarza rowerzystka poniedziałek, 15 maja 2017 22:28 napisane przez rowerzystka

  Szkoda tylko że ścieżkę rowerową na ulicy Osiniec zrobiono z kostki, a nie z asfaltu i szkoda że trzeba trzykrotnie przejeżdżać przez ulicę.

 • Link do komentarza Romek poniedziałek, 15 maja 2017 19:48 napisane przez Romek

  Z tą ulicą na Łokietka to rzeczywiście jakieś jaja. Budowa do stanu obecnego poszła szybko i sprawnie a teraz, chyba już 3 tygodnie nic się nie dzieje a ponadto jest słabo zabezpieczona. Może ktoś z portalu dowie się o co chodzi ?

 • Link do komentarza EagleEye poniedziałek, 15 maja 2017 17:06 napisane przez EagleEye

  @Artur.... to musi swoje dostać aby mieszkańcy przejezdzajacy ta droga widzieli "dzieje sie" a tak na poważnie to z lekka kpina i żenada ☺

 • Link do komentarza Artur..... poniedziałek, 15 maja 2017 15:14 napisane przez Artur.....

  Na os.Łokietka zrobiono drogę cała ale bez asfaltu.. Wystraczy tylko asfalt na wierz dać i będzie gotowa a stoi niedokończona już ponad 2 czy 3 tygodnie tygodnie a pachołki na ul.Gdańskiej utrudniaja zjazd na most.Czy tak ciężko jest skończyć ta kilkunastometrowa drogę? W czym jest problem?
  Ludzie ?

 • Link do komentarza mjj poniedziałek, 15 maja 2017 13:35 napisane przez mjj

  @ kwak - popieram. Są w Gnieźnie jeszcze dwie ulice, które nie powinny się tak nazywać. Mianowicie ul. Wierzbiczany powinna nazywać się Wierzbiczańska, bo jest wioska Wierzbiczany oraz ul. Pobiedziska powinna nazywać się Pobiedziszczańska, bo Pobiedziska to nazwa miejscowości oddalonej od Gniezna o około 20 km! Naprawdę w tym mieście nie ma polonistów, ktorzy już dawno powinni na to zwrócić uwagę??.

 • Link do komentarza kwak poniedziałek, 15 maja 2017 12:52 napisane przez kwak

  Proponuję przemianować nazwę tej ulicy, bo Osiniec często mylony jest ze wsią Osiniec i poczta nie zawsze trafia tam, gdzie trzeba.

 • Link do komentarza Owidiusz poniedziałek, 15 maja 2017 12:08 napisane przez Owidiusz

  Mam nadzieję, ze po wybudowaniu tej ulicy łączącej Osiniec z Reymonta ruch pokierowany zostanie z pominięciem Słonecznej...

 • Link do komentarza stamtąd poniedziałek, 15 maja 2017 11:13 napisane przez stamtąd

  A co to za złom stoi na Bluszczowej za tym zardzewiałym płotem? Ulica nowa, piękna, a tu taki syf.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane