piątek, 28 kwietnia 2017 12:00

Duża inwestycja wojsk amerykańskich w Powidzu?

 

Jak donosi amerykański serwis Stars and Stripes, na terenie bazy wojskowej znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów od Gniezna, może powstać inwestycja o wartości 200 milionów dolarów.

Informacja ta została opublikowana w czwartek 27 kwietnia, a tuż za nią powtórzył tę rewelację TVN24. Jak wynika z tych wiadomości, Korpus Inżynieryjny US Army planuje umiejscowić na terenie bazy wojskowej w Powidzu duży magazyn uzbrojenia, służący oddziałom przebywającym w tej części Europy. Te doniesienia pochodzić mają od delegacji wysokiej rangi amerykańskich oficerów, którzy odwiedzali kraje w Europie w poszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji. 

Docelowo inwestycja ma za zadanie pomieścić sprzętu dla brygady pancernej, a więc w grę wchodzi spory kompleks nowych budynków magazynowych, zlokalizowanych w rejonie Powidza. Całość inwestycji miałaby kosztować 200 milionów dolarów. Pieniądze na nią pochodziłyby z funduszy NATO. Sprzęt przechowywany w tym miejscu należałby do różnych wojsk sojuszniczych, nie tylko amerykańskich. Informujący powołują się tu na słowa uczestników delegacji, którzy w tym tygodniu odwiedzili m.in. powidzką bazę. Gdyby taka decyzja ostatecznie zapadła, inwestycja miałaby być gotowa do 2021 roku.

13 komentarzy

 • Link do komentarza Kaligula środa, 13 czerwca 2018 17:17 napisane przez Kaligula

  Czy ktoś z Was widział jakie to wojsko amerykańskie. Zbieranina imigrantów z całego świata, która w zamian za uzyskanie obywatelstwa USA, musi odrobić służbę w armii. Gdyby doszło co do czego to będą spier.... na zachód i zostawią za sobą zgliszcza. Jeżeli ktoś myśli o zagrożeniu ze wschodu, to jest kompletnym idiotą. Polak był i jest nadal głupi. Kiedyś sprowadzono krzyżaków do Polski w celu krzewienia wiary, potem kilka podobnych historii i wreszcie okupacja radziecka, teraz będzie okupacja amerykańska, Zacznijcie myśleć własną mózgownicą, a nie dawajcie się wpuszczać w
  tworzenie fantazji przez upośledzonych polityków. Tak na marginesie Polsce nie jest potrzebna żadna armia, nawet własna -100% obiboków i nierobów, którzy żyją i bawią się drogimi zabawkami z naszych podatków.

 • Link do komentarza Witkowianin poniedziałek, 08 maja 2017 13:09 napisane przez Witkowianin

  W Witkowie mamy praktycznie codziennie do czynienia z żołnierzami amerykańskimi (bardzo często z rodzinami) i jakoś nikomu nie przychodzi do głowy jakiś pomysł z alimentami i tym podobnymi. Pozdrawiam

 • Link do komentarza Sylwia niedziela, 07 maja 2017 21:20 napisane przez Sylwia

  Ad. Gnieźniak - Każdy sądzi wg siebie. Polki są rozsądne, a Ty wypisujesz kolejne brednie na tym forum. Nie każdy jest taki puszczalski, jak widać Ty i Twoje otoczenie.

 • Link do komentarza Gnieźniak niedziela, 07 maja 2017 15:40 napisane przez Gnieźniak

  Oj, będą małe murzynki, a alimentów i tatusiów nie będzie, bo w Alabamie, czy innym Colorado. Niczym w Drawsku. Same panny z brzuchami. Ot i cała inwestycja!

 • Link do komentarza wojtek niedziela, 07 maja 2017 13:47 napisane przez wojtek

  Co ma wspólnego Gniezno (jako miasto) z Powidzem?, to już prędzej Witkowo ma więcej powiązań z powidzką jednostką, tym bardziej, że część lotniska znajduje się na terenie Gminy Witkowo, a samo miasto stanowi zaplecze mieszkalne dla tej bazy.

 • Link do komentarza Andrzej65 niedziela, 07 maja 2017 12:56 napisane przez Andrzej65

  @sierżant, potrafisz czytać ze zrozumieniem? Żołnierze, którzy osiągnęli wiek emerytalny (15 lat ciągłej służby) przechodzą na emeryturę aby uniknąć przeniesienia do innej JW. Czystki Macierewicza w przypadku Powidza nie mają nic do rzeczy. Jedyną przyczyną odejść jest zmiana jednostki na typowo amerykańską.
  W sumie się nie dziwię, że podejmują takie decyzje. Tu mają rodziny, domy, ułożone życie.

 • Link do komentarza elemeledudki niedziela, 07 maja 2017 12:26 napisane przez elemeledudki

  Coz mnie sie to podoba. Powidz wreszcie po degradacji przez poprzednich ministrow MON wroci na mape RP a co za tym idzie i gmina a po czesci tez Gniezno jesli sie postara to wykorzystać. Nie rozumie tego psioczenia wogole a co do tych wojskowych z jednostki co maja byc przenoszeni do innych jednostek to chyba jest oczywista oczywistość tej sluzby.
  No i wreszcie jednostki pilnuja wojskowi a nie jakies pseudo firmy ochroniarskie bylych ubeków i sbeków

 • Link do komentarza sierżant niedziela, 07 maja 2017 10:11 napisane przez sierżant

  @Gom - tonie generałowie uciekają, to minister pozbywa się sługusów po moskiewskich szkołach. I bardzo dobrze, może wreszcie w wojsku dopuści się to władzy młodych i dobrze wyszkolonych.

 • Link do komentarza Gom sobota, 06 maja 2017 22:28 napisane przez Gom

  Dokładnie Andrzej, już Ci co mogą to uciekają na emeryturę wojskową.

 • Link do komentarza Andrzej65 sobota, 06 maja 2017 20:17 napisane przez Andrzej65

  Może powstać? Inwestycja już jest realizowana. Proszę wybrać się do Powidza i zobaczyć jak zmienia się jednostka przy ulicy Witkowskiej.
  Przystosowywane są budynki, jest już nowe ogrodzenie. Stoją zastępcze namioty koszarowe i cała masa sprzętu należącego do brygady pancernej US.
  Nie rozumiem też zdziwienia. Lotnisko w Powidzu jest jednym z kilku w Polsce, na którym mogą bez problemów lądować samoloty transportowe US Army, ma dość dobre połączenie z autostradą A2, więc wybór raczej oczywisty.
  Cała inwestycja ma swoje plusy i minusy.
  Na pewno zyska gmina Powidz, ponieważ w planach jest modernizacja i dostosowanie dróg (z budżetu MON - nieoficjalna informacja).
  Stracą (choć nie do końca) żołnierze zatrudnieni w JW przy ul. Witkowskiej. Ponieważ baza będzie "zamerykanizowana", większość z nich zostanie przeniesiona do innych jednostek "gdzieś w Polsce".

 • Link do komentarza pierożek sobota, 06 maja 2017 18:36 napisane przez pierożek

  A tak na marginesie - Powidz jest koło Gniezna czy koło Konina? hmmm..... w lokalnym programie tv opisano Powidz jako baza koło Konina....

 • Link do komentarza Czytelnik piątek, 28 kwietnia 2017 14:30 napisane przez Czytelnik

  Smutny jesteś, skoro Wojsko Polskie pisze się wg Ciebie z małych liter

 • Link do komentarza Smutny piątek, 28 kwietnia 2017 14:20 napisane przez Smutny

  Zbliza sie koniec wojska polskiego w Powidzu

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane