sobota, 10 grudnia 2016 14:08

Pojechali pociągiem pod parą na Gniezno Winiary

 
Pojechali pociągiem pod parą na Gniezno Winiary fot. Rafał Wichniewicz

W sobotnie przedpołudnie w krótką podróż po Gnieźnie wyruszył pociąg "Śnieżynka". Pasażerowie odbyli podróż na drugą stację, jaka znajduje się na terenie miasta - Gniezno Winiary.

Zgodnie z planową godziną, na stację Gniezno przyjechał pociąg specjalny, prowadzony przez lokomotywę parową z Wolsztyna oraz zabytkowe wagony - niektóre z nich pochodziły z lat 20. XX wieku. W taką podróż w czasie. zainteresowanych, którzy pojawili się na dworcu, zabrał organizator wydarzenia - TurKol. Przed dwoma tygodniami gnieźnianie mieli okazję przejechać się pociągiem aż do Mogilna, a tym razem - na stację Gniezno Winiary, odległą o zaledwie cztery kilometry.

Krótki dystans podróży sprawił, że na peronie trzecim pojawiło się w sobotnie przedpołudnie wielu zainteresowanych mieszkańców - głównie rodzin z dziećmi. W wagonach na najmłodszych czekał Gwiazdor ze Śnieżynką, którzy rozdawali upominki, także o tematyce kolejowej. 

Podróż na Gniezno Winiary zajęła około 10 minut, przy czym na całej trasie przejazdu pociąg budził wyraźne zainteresowanie kierowców czekających na przejazdach kolejowych czy przypadkowych mieszkańców.

Po dotarciu na miejsce lokomotywa była dwukrotnie tankowana wodą, dostarczoną przez gnieźnieńskich strażaków. Po przemanewrowaniu parowozu na drugi koniec składu, z nieznacznym opóźnieniem skład wyruszył w drogę powrotną na stację Gniezno. 

Poniżej krótki film z manewrowania lokomotywą na stacji Gniezno Winiary.

3 komentarzy

 • Link do komentarza myślący sobota, 10 grudnia 2016 23:10 napisane przez myślący

  Miła i bardzo interesująca wyprawa, chociaż tylko na krótkim dystansie wokół Gniezna. Mikołaj na pokładzie pociągu, strażacy na Winiarach i uzupełnianie wody w parowozie i wreszcie przepiękne wagoniki i sama parowa maszyna - niesamowite przeżycia dla dzieci i dorosłych!
  Relacja na naszym portalu jak zawsze pierwsza klasa :)

 • Link do komentarza Daniel sobota, 10 grudnia 2016 19:20 napisane przez Daniel

  Bardzo fajne wydarzenie!Oby więcej takich w Gnieźnie..Widać, że cały czas jest duże zainteresowanie trakcją parową:-)

 • Link do komentarza Gnesener123 sobota, 10 grudnia 2016 16:52 napisane przez Gnesener123

  Brawo za bogatą fotorelację. Portal trzyma poziom jak zawsze!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane