poniedziałek, 15 sierpnia 2016 13:33

Apel Pamięci w kwaterze wojskowej

 

Uroczysty pochód, który w poniedziałkowe przedpołudnie wyruszył spod kościoła garnizonowego, przeszedł ulicami miasta w kierunku cmentarza przy ul. Witkowskiej.

Po zakończeniu mszy świętej, sprawowanej w intencji żołnierzy Wojska Polskiego i poległych w wojnie polsko-bolszewickiej (zobacz także: W intencji żołnierzy i poległych), z centrum miasta w kierunku kwatery wojskowej na cmentarzu przy ul. Witkowskiej wyruszył pochód, na czele którego szła Powiatowa Orkiestra Dęta. Tuż za nią poruszał się oddział wojska z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, poczty sztandarowe, delegacje oraz rekonstruktorzy.

Po dotarciu na nekropolię, przy kwaterze wojskowej, na terenie której spoczywają również uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej, rozpoczął się uroczysty apel pamięci. Po odśpiewaniu Hymnu Polski, głos zabrał wiceprezydent Michał Powałowski: - Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych monumentów, upamiętniających poległych żołnierzy polskich. Podobne pomniki możemy znaleźć także w Łodzi, Radomiu, Krakowie i wielu innych miastach i choć są tylko symbolicznym miejscem spoczynku doczesnych szczątków poległych, ich rola jest nie do przecenienia. Są to miejsca pamięci, zbudowane nie tylko dla tych zmarłych, ale przede wszystkim dla nas żyjących. Mają przemawiać do naszych serc, by znalazło się w nich miejsce na wdzięczność dla tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny. Podobną rolę spełniają groby na cmentarzach gnieźnieńskich, przy których dzisiaj mamy okazję się spotkać. Przypominają nam, że mamy szczęście żyć w czasach pokoju, który nie jest dany nam raz na zawsze. Każdy z nas powinien zrobić wszystko, by ciemne chmury wojennej zawieruchy, nigdy nie przesłoniły błękitu polskiego nieba. Przypadające dziś święto sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uczy również, że nie możemy zapomnieć o szacunku i wdzięczności dla wszystkich noszących mundur z biało-czerwoną naszywką. Żołnierz to nie tylko zawód, ale przede wszystkim powołanie i gotowość, do najwyższego poświęcenia. Poświęcenia, którego dowody możemy odnaleźć także na tym cmentarzu. Święto wojska polskiego to znakomita okazja, aby naszym żołnierzom podziękować za to, jak dzisiaj służą Polsce i jakie ryzyko i wyzwania muszą udźwignąć. W tym dniu życzę wszystkim żołnierzom, aby nigdy nie musieli udowadniać swojej gotowości do najwyższej ofiary.

Do zgromadzonych przemówił  również senator Robert Gaweł: - Wielkopolanie uczestniczący w wojnie polsko-bolszewickiej, wnieśli ogromny wkład w zwycięstwo nad armią sowiecką. Udało się zmobilizować prawie 200 tysięcy ludzi z całej Wielkopolski, z czego czynnie na froncie wzięło udział 70 tysięcy. To najlepiej wyposażone i wyszkolone dywizje, a na tym cmentarzu leżą uczestnicy tej wojny. Żołnierze ze sławnego 3 Pułku Ułanów Gnieźnieńskich, którzy pierwsi wchodzili do Kijowa 7 maja 1920 roku. Żołnierze z 7 Pułku Strzelców Wielkopolskich i licznych innych jednostek, które wzięły udział w tej wojny. Dla pamięci o nich, przed 10 laty Miasto Gniezno odnowiło ten cmentarz, który jest miejscem szczególnej pamięci i refleksji nad dziejami Polski. W 1920 roku udało się pokonać bolszewików dzięki silnej wierze w odbudowane państwo polskie, współpracy wielu sił politycznych i dzięki ogromnemu poświęceniu całego narodu. To poświęcenie zaowocowało największym w XX wieku upokorzeniem dla sowieckiej Rosji. Tego Stalin Polakom nie zapomniał i dziś przypominając te wydarzenia, pamiętajmy o tym, że totalitaryzm wszędzie może się odrodzić, komunizm staje się coraz bardziej modny. Musimy o tym pamiętać, aby uczyć młode pokolenia, czym jest taki system. Pamiętajmy też o niemocy Zachodu, który okazał swoją mizerię w 1920 roku, a wielu uważało iż konflikt został wywołany przez polskie władze. Praktycznie poza Francją na zachodzie Europy tego poparcia nie było, a raczej akcje przeciwko dostarczaniu broni do Polski. Mija od tego konfliktu już prawie sto lat i jest to zwycięska wojna. Mało to zwycięstwo jest w historii jest przypominane, dlatego dobrze, abyśmy coraz więcej o nim mówili i aby ta pamięć w każdym miejscu, gdzie leżą żołnierze, którzy dla Polski swoje życie poświęcili, była. Mam nadzieję, że dziś do wieczora na tym maszcie zawiśnie flaga Rzeczypospolitej.

Następnie ks. ppłk. Piotr Gibasiewicz odmówił modlitwę za poległych żołnierzy, a następnie ppor. Maraszkiewicz odczytał Apel Pamięci, po którym nastąpiła salwa honorowa. Po tym przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą na kwaterze, obok której stał maszt bez flagi państwowej. Po tym dowództwo 33. Bazy Lotnictwa Transportowego wraz z przedstawicielami miasta i przy obecności rodziny, złożyło także kwiaty na grobie mł. chor. Jarosława Maćkowiaka, który w 2011 roku poległ w trakcie służby w Afganistanie. Uroczystość zakończyło odśpiewanie Roty.

14 komentarzy

 • Link do komentarza Maciek wtorek, 16 sierpnia 2016 18:58 napisane przez Maciek

  To nie było flagi? A po co tam jest ten maszt?

 • Link do komentarza Mieszkanka wtorek, 16 sierpnia 2016 17:31 napisane przez Mieszkanka

  Rojber no wybacz ale az tak slepo zapatrzona nie jestem jak Ty. Pisze o faktach. Nikt nic nie mowil o partiach, ale sadzac po Twoich wypowiedziach wiadomo jakie są Twoje poglądy.Nie zamierzam się w nie zagłębiać bo jak narazie mieszkamy i żyjemy w wolnym kraju w którym każdy ma prawo do swojego zdania ... ale wydaje mi się że podczas takich uroczystości tym bardziej że odegrany był hymn brak flagi to dośc istotny minus calej organizacji tego dnia.

 • Link do komentarza Dana wtorek, 16 sierpnia 2016 09:59 napisane przez Dana

  Ludzie, przecież jest okres urlopowy i politycy też mają prawo, a nawet obowiązek wypoczynku. Przestańcie więc jątrzyć.

 • Link do komentarza myśliwy wtorek, 16 sierpnia 2016 01:06 napisane przez myśliwy

  wilczku, tak jak nie było Budasza, tak nie było Tarczyńskiej. A także Ostrowskiego, Dolaty, ich asystentów, radnych powiatowych czy miejskich, którzy jakoś są tam kojarzeni po prawej stronie barykady. A tyś był? Nie wydaje się, nie widać cię. Ujadaj dalej.

 • Link do komentarza wilk wtorek, 16 sierpnia 2016 00:27 napisane przez wilk

  A Bjudasza nie było i całej świty z PO-SLD z urzędu?? Dlaczego? ? Wolą jeździć na marsze koderastów ???Czy wolą pogrilować w zagrodzie......

 • Link do komentarza rojber poniedziałek, 15 sierpnia 2016 20:48 napisane przez rojber

  Mieszkanka, a więc w kolejności: zrób swoją uroczystość, zaproś wojsko, zaprotestuj przeciwko apelowi, zrób raban, zostań przez to celebrytą, zapisz się do Nowoczesnej - bądź kimś na swoim podwórku. Najśmieszniejsze, że najwięcej w sprawie apelu psioczą tacy, co to w ogóle nie chodzą na uroczystości. Takie patriotyczne pacynki.

 • Link do komentarza Mieszkanka poniedziałek, 15 sierpnia 2016 19:08 napisane przez Mieszkanka

  Rojber o czym Ty mowsz???? Czy mówiłeś tak samo te 8 lat temu???? Czy mówisz tak o ludziach którzy zginęli w innych katastrofach?? Ci ludzie walczyli o Twoją i moja wolność.Historia powinna jednoczyć a to co teraz się dzieje dzieli ludzi.Ci żołnierze ginęli za to w co wierzyli....

 • Link do komentarza Polak poniedziałek, 15 sierpnia 2016 18:25 napisane przez Polak

  Zero gapiow, przykre, ze nikogo nie interesuje nasza historia. Mam pytanie do wyznawcow jedynej i wlasciwej partii, dlaczego podczas apelu nie sa wymieniane nazwiska osob, ktore zginely w wypadku Casy?

 • Link do komentarza gonzo poniedziałek, 15 sierpnia 2016 16:09 napisane przez gonzo

  A co to za jedna, która się tak nudziła i potwornie ziewała? Chyba nie urzędniczka naszego miasta?

 • Link do komentarza NN poniedziałek, 15 sierpnia 2016 16:04 napisane przez NN

  no dobra, widzę Gawła, Arndta i to wszystko. Gdzie reszta parlamentarzystów? Nie dostali zaproszeń?

 • Link do komentarza rojber poniedziałek, 15 sierpnia 2016 15:52 napisane przez rojber

  ej, ale stulcie już o tym apelu smoleńskim, ok? Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, a zginęli także żołnierze WP. Szacunek oddaje się także wszystkim pozostałym zmarłym w tragedii. Szacunek, którego nie mieli przez kilka lat rządów PO, a teraz jest to wyłącznie oddanie należnej im czci. Wyraźnie widać, że niektórzy są chorzy jak tylko o tym słyszą, ale kiedy rugano polskie flagi publicznie wsadzając je w kupy to problemu nie było widać.

 • Link do komentarza Mieszkanka poniedziałek, 15 sierpnia 2016 14:49 napisane przez Mieszkanka

  owszem o nich nikt nie zapomniał a na reszte to ....

 • Link do komentarza mieszkanka poniedziałek, 15 sierpnia 2016 14:38 napisane przez mieszkanka

  Serio wyczytywali ofiary katastrofy smoleńskiej? Co za żenada....

 • Link do komentarza Mieszkanka poniedziałek, 15 sierpnia 2016 14:26 napisane przez Mieszkanka

  Obchody jak najbardziej uroczyste ale miasto dało plamę i to wstyd dla wszystkich. Jakim cudem zabrakło flagi państwowej na maszcie????Asysta wojska uroczystości wojskowe odegranie hymnu bez FLAGI!!????? PORAŻKA!!!! Idąc dalej z gafami .... żołnierze stojący przy mogiłach mieli okazję podziwiać śmieci walające się dookoła studni z wodą przy grobach poległych no i trzecia najwazniejsza kwestia ... nie umniejszam zaslug wojskowych ale to wstyd pominąć ludzi którzy oddali życie walcząc pod Monte Casino gdzie na cmentarzu przy ulicy witkowskiej kilku zolnierzy jest pochowanych, a wyczytac Katastrofe smolenska... Owszem tam też zgineli ludzie ale to wstyd dla wszystkich wyczytywac ofiary ktore fakt faktem zginely tragicznie ale nie w obronie kraju. Jestem zażenowana w jaki sposób potraktowano pamieć o ludziach którzy walczyli za wolność każdego z nas.... Nawet o wolność ofiar Smoleńskich .... Jednym Słowem??? WSTYD!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane