sobota, 11 czerwca 2016 14:18

Złożyli przysięgę bronić Rzeczypospolitej

 

Takiego wydarzenia w Gnieźnie nie było od dziesiątków lat - w sobotnie popołudnie na gnieźnieńskim Rynku kilkudziesięciu elewów zostało w pełni żołnierzami Wojska Polskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się od defilady ulicami centrum miasta, która po dotarciu na plac uformowała się i oczekiwała na przybycie dowództwa 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Po zameldowaniu o gotowości do rozpoczęcia apelu i odebraniu honorów stojących na baczność oddziałów, na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego została wciągnięta flaga Polski.

Następnie uczestników wydarzenia, a także przybyłych na tę okoliczność rodziców elewów oraz licznych mieszkańców miasta i przedstawicieli samorządu, przywitał dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego płk. pil. Mieczysław Gaudyn: - Jestem niezmiernie dumny, że tak licznie przybyli państwo, by przeżyć z nami przysięgę wojskową elewów drugiego turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

Po słowach powitania nastąpiła od razu najważniejsza część uroczystości - złożenie przysięgi wojskowej na sztandar 33. Bazy. Dokonali tego żołnierze z oddziałów, wyróżniający się w szkoleniu - szer. elew Marcin Rudziński, szer. elew Maciej Purat, szer elew. Piotr Wyderka oraz szer. elew Piotr Wolak:

    "Ja, żołnierz Wojska Polskiego
    przysięgam
    służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,
    bronić jej niepodległości i granic.
    Stać na straży Konstytucji,
    strzec honoru żołnierza polskiego,
    sztandaru wojskowego bronić.
    Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie,
    krwi własnej ani życia nie szczędzić.
    Tak mi dopomóż Bóg."

Po przysiędze, błogosławieństwa żołnierzom udzielił ks. ppłk. Piotr Gibasiewicz, kapelan wojskowy 33. Bazy oraz przedstawiciel ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego ks. mjr. Tadeusz Jelinek. Następnie głos do zgromadzonych ponownie zabrał dowódca: - Wypowiadając słowa przysięgi wojskowej, bierzecie na siebie zaszczytny obowiązek służby ojczyźnie, a także obowiązek kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego. Chociaż minęły wieki od pierwszej ustanowionej w 1557 roku przysięgi przez Zygmunta Augusta i chociaż zmieniła się jej formuła, to uroczysty akt przyrzeczenia nadal pozostaje żywym i najważniejszym zobowiązaniem. Z okazji złożenia przysięgi wojskowej, składam wam serdeczne gratulacje i życzę sukcesów w nauce i pomyślności w służbie, dziękując za dotychczasową aktywność, postawę i wysiłek - mówił płk. pil. Mieczysław Gaudyn. Następnie podziękował on także rodzicom elewów, którzy przybyli na uroczystość do Gniezna, podkreślając przy tym znaczenie tego miejsca na mapie historycznej kraju.

- To wielki zaszczyt, że najważniejsza dla każdego żołnierza chwila, spełnia się w mieście o bogatych wojskowych tradycjach, których pomnikami są budynki koszar. Mieście, które dumnie nosi w sobie groby bohaterów wojny polsko-bolszewickiej czy powstańców wielkopolskich i gdzie na Rynku widnieje tablica upamiętniająca gen. Józefa Hallera, dowódcy Błękitnej Armii. Drodzy żołnierze, wypowiadając przez was słowa przysięgi, wypływające z chlubnych kart naszej historii, szczególnie mocno opisują powinność, a zarazem postawę każdego polskiego żołnierza. Najwyższe poświęcenie, jakim jest obrona polskich granic i zdolność do oddania za Ojczyznę własnego życia, jest cechą największych patriotów - mówiła starosta Beata Tarczyńska. Następnie głos zabrała także Dorota Purat w imieniu rodziców elewów: - Dla nas jest to niezapomniane wydarzenie, dostarczające niezapomnianych wrażeń, wzruszeń i przeżyć. Patrząc na was ubranych w mundur polskiej armii, odpowiedzialnych, mężnych i gotowych, by podjąć obowiązek, który niosą ze sobą słowa przysięgi, mamy powody do dumy. W imieniu żołnierzy słowo podziękowania do dowództwa za szkolenie i przyjęcie ślubowania, złożył szer. elew Jan Nadulski.

Następnie wręczono wyróżnienia i nagrody dla żołnierzy, którzy wykazali się w trakcie szkolenia - szer. elew Marcin Rudziński, szer. elew. Maciej Purat, szer. elew Piotr Wolak, szer. elew Piotr Wyderka, szer. elew Jan Nadulski, szer. elew Łukasz Szeląg, szer. elew Waldemar Szrejder, szer. elew Paweł Pogorzelski i szer elew. Paweł Rdzanek. Szer. elew Łukasz Szeląg został dodatkowo został wyróżniony za najlepsze wyniki w trakcie szkolenia podstawowego. Nagrodę przyjął z rąk gen. Jana Podchorskiego, Żołnierza Wyklętego, który zaszczycił apel swoją obecnością. Po wręczeniu nagrody, temu specjalnemu gościowi wydarzenia płk. pil. Mieczysław Gaudyn wręczył w imieniu własnym i elewów ryngraf upamiętniający tę okoliczność. Generał Jan Podchorski nie krył emocji, jakie towarzyszyły mu w trakcie wydarzenia: - Chciałbym dopowiedzieć, że ze wzruszeniem słuchałem dzisiejszej przysięgi. Taką samą składałem przeszło 77 lat temu w czerwcu 1939 roku. Dziękuję, że te słowa wróciły, a Gnieznu składam serdeczne "Bóg zapłać" i ku chwale Gnieznu, że zdaje egzamin. Często powtarzam proste zdanie - małe jest piękne i jesteście wzorem dla dużych miast! Życzę wam młodym, abyście raz po raz pamiętali o Żołnierzach Wyklętych, dzięki którym między innymi jesteście dziś tutaj - mówił gen. Jan Podchorski ps. "Zygzak", żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i jeden z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych.

Po wręczeniu podziękowań przedstawicielom samorządu lokalnego, odbył się krótki pokaz umiejętności oddziałów specjalnych, a następnie miała miejsce defilada wojskowa z honorami, w trakcie której nad miastem przeleciał samolot transportowy z 33. Bazy. Całemu wydarzeniu towarzyszyła gra Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, a także pobyt Szwadronu Ziemi Konińskiej, które urozmaiciło swoją obecnością całe wydarzenie.

31 komentarzy

 • Link do komentarza prosport środa, 15 czerwca 2016 12:33 napisane przez prosport

  Uroczystośc ok ok tylko szkoda, że orkiestra nie grałą w czasie marszu NA rynek. " Zaszczyt" z wyklętym - przegięcie. Wyklęci - teraz top model .

 • Link do komentarza hobbit niedziela, 12 czerwca 2016 20:23 napisane przez hobbit

  NSZ-towiec bohaterem!!! Chłopaki z AK w grobach się przewracają!

 • Link do komentarza hahaha niedziela, 12 czerwca 2016 17:05 napisane przez hahaha

  to chyba nawet za Kowalskiego nie było czegoś takiego żeby jemu przypisywać powiatowe działania

 • Link do komentarza Ģnieźnianin niedziela, 12 czerwca 2016 15:51 napisane przez Ģnieźnianin

  Ale Prezydenta boli że Pani Starosta z wojskiem zagrała mu na nosie w jego gnieździe. A słuchy niosą że na spotkaniach roboczych jego ludzie szukali dziury w całym i aprobatą była średnia.
  Brawo Pani Starosta, Brawo Dowódca Bazy. Chcemy Was więcej.

 • Link do komentarza Zyga niedziela, 12 czerwca 2016 11:44 napisane przez Zyga

  do Asiunia, Ukasz i Spoko - ile wam płaci miejski urząd za te nieprawdziwe i kłamliwe hymny pochwalne? nauczcie się wreszcie sami odróżniać zakres działania starostwa od miasta ( które jest przecież taka jednostką, jak gmina) . Tę wspaniałą uroczystość i prawdziwą ucztę duchową mieliśmy tylko i wyłącznie dzięki staraniom wojska i starostwa gnieźnieńskiego. magistratowi nic do tego.

 • Link do komentarza uczestnik niedziela, 12 czerwca 2016 11:31 napisane przez uczestnik

  dziękuję organizatorom za tę piękną uroczystość właśnie w Gnieźnie!!
  widać, że wojsko jak się za coś bierze to to wygląda jak trzeba!!

 • Link do komentarza SzaryEminent niedziela, 12 czerwca 2016 10:33 napisane przez SzaryEminent

  Z tego co można było zauważyć w zapowiedzi wydarzenia - organizatorami była 33 Baza oraz Starostwo Powiatowe. Prezydent dostał kwiatek do kożucha, a do tego spóźnił się na sam apel, także wiele to świadczy o waszym idolu ;)

 • Link do komentarza Rodzic z daleka niedziela, 12 czerwca 2016 08:48 napisane przez Rodzic z daleka

  Organizacja to mistrzostwo świata. Wszystko jak w zegarku.Nawet Hymn Gniezna zauważono. Po pięknych koniach zaraz posprzątano. Ochrona bez zarzutu - stanowczo ale kulturalnie i jak zauważył Pan Generał niech się Poznan uczy. Wielka smakowita uczta dla ducha (śpiew, przemówienia, orkiestra,wygląd żołnierzy i ich Dowodców) i ciała ( grochówka ). Szacunek.

 • Link do komentarza kibolo niedziela, 12 czerwca 2016 07:58 napisane przez kibolo

  Do amena.Na temat organizacji uroczystej przysięgi nie można powiedzieć nic złego.Weterani,księża,zasłużeni,dzieciaki...byli obecni.Świetny powrót do lepszych czasów,kiedy przysięgę składano w jednostkach wojskowych jakie stacjonowały w Gnieźnie chyba od 1920r.,co roku.Wtedy nie słyszało się o łamaniu Konstytucji więc składający przysięgę nie musieli jej bronić.Ja po prostu jestem ciekawy jak będzie przedstawiało się wierne służenie RP,w tym obrona najważniejszej ustawy,ile warta jest ta przysięga.Ciekawy czy Macierewicz,będący żołnierzem RP nr 1,i inni w MON,Zwz racji stanowiska,składał przysięgę? Co w tym złego że pytam?

 • Link do komentarza Ukasz niedziela, 12 czerwca 2016 07:34 napisane przez Ukasz

  Fajne wydarzenie. Kolejne w ostatnim czasie. Mowcie co chcecie, ale Budasz daje rade.

 • Link do komentarza euro spoko niedziela, 12 czerwca 2016 07:32 napisane przez euro spoko

  Ja nie wiem jak mozna pisac, ze te impreze organizowalo starostwo. Wszystko co dzieje sie w miescie to zasluga urzedu miasta. To chyba jasne. W koncu zyjemy w miescie, a nie powiecie. Wiec nie wiem skad przekonanie, ze to dzielo starostwa?

 • Link do komentarza asiunia niedziela, 12 czerwca 2016 07:31 napisane przez asiunia

  swietna sprawa. ciesze sie, ze miasto nareszcie organizuje rowniez takie wydarzenia. a wczoraj koncerty, strefa i jeszcze przysiega. fajnie, ze mamy nowego prezydenta. tylko dlaczego w powiecie nic sie nie dzieje?

 • Link do komentarza Art niedziela, 12 czerwca 2016 00:18 napisane przez Art

  tak przy okazji... na rynku w samym środku fontanny powinno być... drzewo/ pomnik z brązu czy z czegoś podobnego, gniazdo na nim... i orzeł z rozpostartymi skrzydłami... wtedy ten rynek byłby prawdziwie gnieźnienki... polski i ponadczasowy... tu jest początek polskości i taki orzeł by był świetnym uzupełnieniem spuścizny historycznej naszego miasta...

 • Link do komentarza karolina sobota, 11 czerwca 2016 20:06 napisane przez karolina

  Przysięga to jakieś wspaniale wydarzenie dla miasta?
  CNN też o tym trąbiło ??
  Przestańcie się podniecać. Tu się nic nie wydarzy, bo było by godne uwagi.
  Miasto emerytów i rencistów.
  Młodzi uciekają za granicę, a ci co zostali, do pracy jadą wcześnie rano w stronę Poznania.
  Popaczcie ile busów codziennie rano tam zmierza....

 • Link do komentarza amen sobota, 11 czerwca 2016 19:56 napisane przez amen

  kibolo, czy Tobie kiedykolwiek i cokolwiek pasowało? Ty najlepiej wyprowadź się do buszu, tam Cię nic nie będzie denerwowało, może co najwyżej tylko oblezą Cię mrówki.

 • Link do komentarza uczestnicy sobota, 11 czerwca 2016 19:52 napisane przez uczestnicy

  Pierwszy raz uczestniczyliśmy w przysiędze wojskowej i przyznać trzeba, że nie obyło się bez wzruszenia. perfekcyjnie zorganizowana uroczystość, wojsko ma jednak "to coś" w sobie, które powala z nóg. Szkoda, ze w minionym niechlubnym okresie naszej historii wojsko nie utożsamiało się ze społeczeństwem, a nawet było używane do walki z Polakami. Dobrze, że to się zmieniło i dziękujemy Starostwu i nieocenionemu panu Markowi Kosmali za trud włożony w tę piękną imprezę. Nawet pogodę załatwiono :-)))

 • Link do komentarza Basieńka Sowa sobota, 11 czerwca 2016 19:46 napisane przez Basieńka Sowa

  Dziękuję wojsku i starostwu za tą uroczystość. Mama płakała przy śpiewie hymnu przez żołnierzy. Ktoś kto ich nauczył powinien dostać medal. Proszę o więcej.

 • Link do komentarza słoneczko sobota, 11 czerwca 2016 19:42 napisane przez słoneczko

  Piękna uroczystość. Ludzie przestańcie mieszać sprawy polityczne z takimi uroczystościami i dajcie sobie na luz. Akurat tych młodych ludzi w tym dniu nie interesują Wasze żale , że po czy pis. Wyjdźcie na dwór i się cieszcie życiem a nie tylko jad. Pozdrawiam młodych żołnierzy.

 • Link do komentarza Maciek sobota, 11 czerwca 2016 18:04 napisane przez Maciek

  W dwóch kolejnych miesiącach to już trzecia uroczystość ogromnego znaczenia w organizacji których udział brał Powiat Gnieźnieński . PO wielu latach POsuchy wreszcie o Gnieźnie zaczyna być głośno w kraju, oby tak dalej.

 • Link do komentarza kibolo sobota, 11 czerwca 2016 17:53 napisane przez kibolo

  "Ja, żołnierz Wojska Polskiego
  przysięgam
  służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,
  bronić jej niepodległości i granic.
  Stać na straży Konstytucji,
  strzec honoru żołnierza polskiego,
  sztandaru wojskowego bronić.
  Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie,
  krwi własnej ani życia nie szczędzić.
  Tak mi dopomóż Bóg."
  Konstytucja jest łamana.Kto ją łamie?Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.Ciekawy jakie działania podejmą już żołnierze Wojska Polskiego,aby przestała być łamana.Wcześniej stania na straży Konstytucji nie przysięgali.Nie pamiętam jak to było bo to było dawno a do tego na temat łamania Konstytucji nikt z MON-u się nie wypowiada.Ciekawe czy w tym Bóg będzie pomocny.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane