piątek, 31 stycznia 2014 10:00

Sesja Rady Powiatu z odwołaniem dyrektora ZOZ w tle

 

Na XLVI Sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o  odwołanie dyrektora ZOZ Jacka Frąckowiaka. 

30 stycznia 2014 roku odbyła się XLVI sesja Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Na samym wstępie, starosta Dariusz Pilak poinformował radnych o projekcie utworzenia subregionu gnieźnieńskiego w strukturach tzw. OSI - Obszaru Strategicznej Interwencji. Program ten umożliwi kierowanie specjalnych środków finansowych z nowej perspektywy finansowej UE w latach 2014 - 2020. Gniezno wraz z siedmioma gminami z powiatu gnieźnieńskiego może liczyć na kwotę około stu milionów złotych (Więcej na ten temat pisaliśmy tutajhttp://gniezno24.com/component/k2/item/677-100-milionow-zlotych-dla-gniezna-w-ramach-osi )

Po informacji o OSI o głos poprosił obecny na sali sesyjnej poseł PiS Zbigniew Dolata, który z zadowoleniem odniósł się do tego projektu i uczestnictwu w nim Gniezna i ościennych gmin. 

Kolejnym punktem obrad, była informacja dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej - Jacka Frąckowiaka z działalności ZOZ w miesiącu styczniu. 

Jak poinformował dyrektor, są już wstępne uzgodnienia z Sanepidem na przeniesienie oddziału laryngologii w strukturę oddziału chirurgicznego na zasadzie pododdziału. Z informacji przedstawionej radnym możemy się dowiedzieć, że w szpitalu przy ulicy św. Jana funkcjonuje już pododdział Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zamiany na oddziale ginekologiczno-położniczym, w związku z trwającym remontem dachu i stropu szpitala będą przeprowadzone w okresie późniejszym. Zmiany nie ominęły centrali telefonicznej - w tej chwili połączenia z oddziałami w nocy wybierane są tonowo. Planowane jest przeniesienie poradni chirurgicznej i ortopedycznej w miejsce zwolnione po oddziale laryngologicznym przy ulicy św. Jana. Oddział Intensywnej Opieki Medycznej tymczasowo (na czas rozbudowy "gorącej platformy") będzie przeniesiony w miejsce po położnictwie. Sama rozbudowa szpitala może rozpocząć się na wiosnę 2014 roku. W tej chwili ZOZ posiada zezwolenie na budowę - czasu potrzebuje jeszcze jego uprawomocnienie oraz przygotowanie branżowych kosztorysów inwestycji. 

W kwestii zwolnień w ZOZ dyrektor Jacek Frąckowiak poinformował, że dotychczas z pracą pożegnało się między innymi 7 lekarzy, 21 pracowników za porozumieniem stron, 14 pracowników otrzymało wypowiedzenia,  a 30 przebywa na zwolnieniach lekarskich. Dokonano także zmian na stanowiskach ordynatorów dwóch oddziałów - pododdział laryngologiczny prowadzić będzie dr Jacek Janczak, a oddział wewnętrzny "B" dr Przemysław Błaszak. Od połowy roku, zmiany obejmą gnieźnieńskie pogotowie - centralna dyspozytornia będzie mieścić się w Koninie. 

PiS chce odwołania dyrektora Frąckowiaka

Po wystąpieniu dyrektora Jacka Frąckowiaka głos zabrał wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego - Tadeusz Pietrzak, który po wcześniejszym odczytaniu, wręczył staroście Dariuszowi Pilakowi wniosek klubu radnych PiS o odwołanie z funkcji dyrektora ZOZ Jacka Frąckowiaka. Wśród powodów, za które dyrektor powinien stracić swoje stanowisko, możemy przeczytać - zadłużanie szpitala, brak sensownego programu naprawczego, niestaranie się o zapłatę w NFZ o tzw. "nadwykonania", ograniczanie świadczeń medycznych, zwalnianie personelu szpitala, lekceważenie prawa pracy i ustawy o związkach zawodowych. Wymieniono także brak wrażliwości przy zwalnianiu pracowników i arogancki styl w kontaktach z pracownikami. 

Na wniosek radnego Marcina Makohońskiego (nieobecnego na sesji) pozwolono zabrać głos przewodniczącej Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" - Czesławie Jasińskiej    

Reprezentantka związków zawodowych w ZOZ pytała, dlaczego szuka się oszczędności w funkcjonowania szpitala kosztem wykwalifikowanej kadry pracowników, co według Czesławy Jasińskiej może odbić się niekorzystnie w przyszłościbo tej właśnie kadry zabraknie gdy szpital będzie już rozbudowany. Problemem ma być także brak kompleksowych informacji o kosztach działania szpitala, by po ewentualnych konsultacjach razem z pracownikami szukać wspólnych rozwiązań naprawczych. Jak zapewniła radę Czesława Jasińska - związki zawodowe nie są przeciwne reorganizacji szpitala ale bez konsultacji z pracownikami nie da się wprowadzić trwałego dialogu. 

W kolejnych punktach obrad radni zapoznali się ze sprawozdaniami komisji stałych Rady Powiatu Gnieźnieńskiego za rok 2013. 

Na sam koniec dnia obrad, radni pochylili się nad projektem uchwały, która na sesji miesiąc wcześniej została wycofana, a dotyczyła ona Programu Gnieźnieńskiej Karty Seniora. Po wyjaśnieniach i stosownej autopoprawce w punktach programu, które wzbudzały najwięcej kontrowersji przed miesiącem, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Marek Kosmala wymienił wszystkie zmienione zapisy. Przystąpiono do głosowania nad uchwaleniem powyższego programu i stosunkiem głosów 21 za - 2 przeciw, Program Gnieźnieńskiej Karty Seniora został uchwalony.

Na tym zakończono obrady XLVI Sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane