czwartek, 30 stycznia 2014 12:31

Ziemia Gnieźnieńska w nowym miejscu

 

Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska zmienia swoją siedzibę. To zdarzenie stało się przyczynkiem do podsumowania ostatnich 20 lat działalności organizacji.

Ziemia Gnieźnieńska powstała w 1994 jako Blok Miejski „Gnieźnianie”  i od tego czasu prowadzi działalność społeczną i samorządową na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego. Siedziba stowarzyszenia nieodłącznie kojarzy się z budynkiem przy ulicy Wyszyńskiego 4. Są to jednak ostatnie dni funkcjonowania organizacji w tym miejscu. Zarząd powiatu wypowiedział stowarzyszeniu umowę najmu a budynek prawdopodobnie zostanie sprzedany.

Przypominając początki działalności stowarzyszenia Krzysztof Ostrowski powiedział: „Organizacja była antytezą popularnego poglądu, że nie warto niczego robić” - powiedział wieloletni lider Ziemi Gnieźnieńskiej, równocześnie zwracając uwagę na inne realia w jakich funkcjonowała ona wiele lat temu - „To były inne czasy, byliśmy mniej podzieleni... Pamiętamy wszyscy choćby inicjatywę Teresy Maciejewskiej zbiórki na mammograf; brały w niej udział wszystkie ugrupowania, trochę dołożył powiat i mammograf został kupiony” - wspomina K. Ostrowski. Podkreśla także, po raz kolejny, że to Ziemia Gnieźnieńska przez 21 lat odpowiadała za służbę zdrowia w Gnieźnie. Zdaniem K. Ostrowskiego standardy opieki medycznej znacznie odbiegały od tych obowiązujących dzisiaj.

Ubiegły rok upłynął dla stowarzyszenia pod znakiem zmiany na stanowisku lidera. Nowym przewodniczącym została Grażyna Kozanecka. „Przeprowadziliśmy szereg cennych inicjatyw, takich jak debaty społeczne, sformułowaliśmy postulaty do prezydenta w sprawie zniżek dla rodzin wielodzietnych i zróżnicowaniu cen pomiędzy odpadami segregowanymi a niesegregowanymi, organizujemy projekty edukacyjne dla najmłodszych” - informuje przewodnicząca stowarzyszenia. Informuje także, że dzięki porozumieniu podpisanemu przez stowarzyszenie z Archiwum Archidiecezjalnym, można wspierać ochronę drogocennych zabytków piśmiennictwa. Dużym sukcesem okazało się też zorganizowanie przez Krzysztofa Zalaszewskiego spotkania poświęconego rzecze Srawie. Bardzo dużą wagę stowarzyszenie przykłada do opieki nad najmłodszymi. Poza wspomianymi projektami edukacyjnymi organizuje także cykliczne spotkania z pedagogami dla dzieci mających problem z czytaniem, pisaniem lub matematyką.

W ramach stowarzyszenia funkcjonuje od kilkunastu lat punkt konsultacyjny „Pomocni”. W ramach punktu świadczona jest pomoc  w sporządzaniu wniosków do MOPS, pism do ZUS oraz innych instytucji. Punkt pomaga w załatwianiu spraw spadkowych, komorniczych, rodzinnych i innych. Z usług punktu „Pomocni” korzysta rocznie ponad 500 osób. ”Na pewno wiele osób przyzwyczaiło się do tego, że na ulicy Wyszyńskiego 4 nad przychodnią, naprzeciw dentystów, znajduje się punkt „Pomocni”” - mówi Adam Galus, pracownik stowarzyszenia - „Dziś już nie ma przychodni, nie ma dentystów, nie będzie tutaj punktu „Pomocni” - dodaje. Uspokaja jednak, że punkt konsultacyjny będzie funkcjonował nadal przy nowej siedzibie stowarzyszenia przy ul. Garbarskiej 1

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane