niedziela, 29 grudnia 2013 19:43

Batalia pod Zdziechową 95 lat później

 

W przeddzień 95 rocznicy potyczki pod Zdziechową miała miejsce rekonstrukcja historyczna tego wydarzenia.

Trzy dni po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, walki przeniosły się do Zdziechowy koło Gniezna. Jak mówi historyk, Robert Gaweł, zwycięska potyczka powstańców z żołnierzami niemieckimi pod Zdziechową niejako uratowała Gniezno przed inwazją nieprzyjaciela. ”Dzięki zwycięstwu powstańców pod Zdziechową, Gniezno mogło stać się miastem zaplecza frontu północnego i mógł stamtąd wyruszyć na Kujawy Zachodnie kpt. Paweł Cyms . Było to bardzo ważne wydarzenie pierwszych dni powstania. Dzięki odparciu ataku sił nieprzyjaciela pod Zdziechową, Gniezno nie zostało zaatakowane przez silny czterystuosobowy oddział pruski.” - podkreśla Robert Gaweł.

Uroczystości w Zdziechowie, upamiętniające to wydarzenie, rozpoczęły się od mszy św. w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Następnie poczty sztandarowe, służby mundurowe, harcerze,  przedstawiciele szkół, licznie przybyli mieszkańcy Zdziechowy i Gniezna, a także samorządowcy, przemaszerowali pod pomnik poległych powstańców wielkopolskich, gdzie nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje.

Około godziny 16.30 rozpoczęła się rekonstrukcja potyczki pod Zdziechową, w której wzięli udział m.in. Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Gniezno”, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Dragoner 1918”  oraz inne grupy z terenu woj. wielkopolskiego zajmujące się tematyką historyczną, m.in. 68 Pułk Piechoty z Wrześni czy grupa z Pleszewa. "Po 95 latach znowu wspólnie Września i Gniezno, walczyły pod Zdziechową. Rekonstrukcje są ważnym elementem przypominania o historii"- mówi przedstawiciel pułku piechoty z Wrześni. Inscenizację zakończyło odśpiewanie hymnu państwowego któremu towarzyszyły odpalone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Wiara Lecha, race.

Scenariusz rekonstrukcji, odbiegał nieco od rzeczywistych wydarzeń. Podczas inscenizacji pokazano wydarzenia z dwóch dni potyczki pod Zdziechową z kulminacyjnym momentem jakim był szturm na pałac Wendorffów. Podobnie jak przed 95 laty zwycięstwo odnieśli powstańcy a radość ze zwycięstwa była wielka. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane