piątek, 15 maja 2015 13:45

Zmiany w Centrum Kształcenia Praktycznego

 

Dotychczasowa jednostka, podlegająca ZSP nr 2, ma zostać przekształcona w samodzielną placówkę. Odtąd ma służyć wszystkim szkołom zawodowym.

Decyzję w tej sprawie podjął Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego, który w piątek 15 maja poinformował o woli wydzielenia dotychczasowego Centrum ze struktur Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Zanim jednak miałoby to nastąpić, uchwałę w tej sprawie musi przegłosować Rada Powiatu.

- Ten temat dojrzewał już od dłuższego czasu. Podczas obecnej kadencji dyrektor placówki zwrócił się do nas z pomysłem, jak można byłoby zrealizować to kształcenie zawodowe, w jaki sposób i co można byłoby zrobić, aby było skuteczniejsze - stwierdziła starosta Beata Tarczyńska i dodała: - W dzisiejszych czasach kształcenie zawodowe jest postrzegane na wszystkich szczeblach samorządu. Wokół tego tematu bardzo wiele się mówi i w końcu dostrzeżono, aby kształcenie szło w takim kierunku, aby absolwenci szkół mogli odnaleźć się na rynku pracy i mieli odpowiednie kwalifikacje, których oczekują przedsiębiorcy. Jak stwierdziła starosta, ci coraz częściej zgłaszają, że istnieje problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Słowa te potwierdził Sylwester Sip, dyrektor ZSP nr 2: - Na różnych spotkaniach, chociażby na Targach Pracy zorientowaliśmy się, że jest duże zapotrzebowanie na pracowników w regionie, ale bardzo trudno ich pozyskać. Jednocześnie mamy bezrobocie i teraz ta zmiana ma wychodzić naprzeciwko przyszłym potrzebom. Centrum jest obecnie w strukturach ZSP, ale po przekształceniu jednostka będzie mogła służyć wszystkim szkołom zawodowym. Do tej pory bowiem Centrum nie mogło służyć swoim warsztatem i zasobami innym placówkom, znajdującym się na terenie Gniezna. Teraz ma się to zmienić, gdyż idą za tym także zmiany w zadaniach zlecanych Starostwu Powiatowemu: Doszły nowe zadania dla Starostwa, jako organu prowadzącego szkoły ponadgimnazjalne, które musi przygotować stanowiska egzaminacyjne dla wszystkich szkół w zawodach, w których te szkoły kształcą - wyjaśnia Sylwester Sip. W szkołach miałyby odtąd odbywać się egzaminy teoretyczne, a w nowym Centrum Kształcenia Praktycznego, odbywałyby się egzaminy praktyczne.

Wykształconych kadr brakuje nie tylko w zawodach dostępnych tylko w mieście: - Należy zwrócić uwagę także na mechanizację wsi. Przykładowo pojawiają się teraz sprzęty rolnicze, które są nowoczesne, wyposażone w elektronikę i jej naprawa jest uwarunkowana tylko od serwisu, który dostarczył ten sprzęt. Taki serwis sobie sporo liczy za usługę, a dostarczenie na rynek dodatkowych pracowników, wykwalifikowanych w tym kierunku, na pewno przyczyni się do zmniejszenia tych cen - przyznał wicestarosta Jerzy Berlik.

Zmiany związane z Centrum Kształcenia Praktycznego, to tylko element dla przekształceń, jakie muszą zaistnieć w oświacie: - Musimy się postarać, aby stworzyć dobre warunki ku temu, aby to kształcenie na poziomie zawodowym i technicznym było bardziej dostępne i realne, a z drugiej strony musimy starać się dotrzeć do młodych ludzi i rodziców z takim przesłaniem, że szkolnictwo zawodowe i wyuczony fach, jest szansą życiową na to, by zdobyć dobry zawód i godziwie żyć - przyznał Robert Gaweł, etatowy członek Zarządu.

Uchwała Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego w sprawie dokonania przekształcenia Centrum, ma zostać przedstawiona na najbliższym posiedzeniu Rady Powiatu pod koniec maja. Jeśli radni wyrażą taką wolę i przegłosują pozytywnie dokument, jednostka zostanie zgodnie z przepisami zlikwidowana i w jej miejsce powstanie osobna placówka, prawdopodobnie pod tą samą nazwą. W trakcie rozmów z nauczycielami przekazano, że zmiany nie będą oznaczać żadnych zwolnień. Dla jednostki zostanie także powołany osobny dyrektor, ale siedziba nie zostanie zmieniona i dalej będzie znajdować się w warsztatach przy ul. Słowackiego. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza bbb wtorek, 29 września 2015 19:05 napisane przez bbb

  Tam należało na początku rozliczyć dyrektora i to obecnego dyrektora Centrum kształcenia Praktycznego który od wielu lat tam rządził jako kierownik warsztatów i ostatnio jako dyrektor to on doprowadził do tego stanu rzeczy a teraz pięknie przekonał nowe władze które go nie znają jeszcze i tak jak było napisane w powyższych komentarzach ten człowiek będzie reformował w dalszym ciągu CKP aż do emerytury, reformował coś co sam zniszczył.Obecna władza jak to politycy chcą wypłynąć przed wyborcami,ale to człowiek który nosi płaszcz na dwóch ramionach i zrobi wszystko dla stanowiska,piękne wypowiedzi,piękne słowa a w szkole bałagan zostawił o którym tylko pedagodzy wiedzą.

 • Link do komentarza avalon sobota, 16 maja 2015 21:57 napisane przez avalon

  Z jednej strony jest to dobry pomysł ale z drugiej bezmyślna decyzja.
  Pozytywy każdy zna, nie ma sensu o tym pisać. Natomiast negatywy są bardziej skomplikowane...

  W Gnieźnie są cztery szkoły zawodowe:
  - mechaniczna, samochodowa i elektryczna na Cieszkowskiego.
  - mechaniczna, rolnicza, gastronomiczna i ogrodnicza na Sobieskiego
  - budowlana, drzewna i spożywcza na Sienkiewicza
  - handlowa, odzieżowa, ekononiczna i informatyczna ns Chrobrego.

  Czym dysponują warsztaty szkolne na Słowackiego? Nowa nazwa jest ładna ale to dokładnie ten sam komunistyczny syf co był kiedyś. To nadal dziadownia pozostawiająca trwały ślad w psychice uczniów. Do tego mniejsza bo salki lekcyjne przekazano WSZ. To kilka warsztatów w malutkich pawilonach rodem z głębokiego PRLu. Tam nadal się sika na ścianę płaczu? Z ulicy przez okna widziałem jeszcze kilka miesięcy temu to samo co oglądałem w latach 90-tych. Kompletne dno.

  Główny problem - ta imitacja warsztatów szkolnych ma uczyć młodzież w kilkunastu zawodach??? W tej komunistycznej ruinie jest na to miejsce? W warsztacie samochodowym będą uczyć krawcowe a w młotkowni informatyki? Jest tam chociaż cywilizowane wc? Dziewczyny też mają korzystać ze ściany płaczu?

  Imitacja warsztatów, imitacja edukacji... Skończy się na tym, że żadna inna szkoła nie będzie korzystać z tego wynaturzenia. Nadal będą to warsztaty pobliskiej szkoły z Cieszkowskiego. Ktoś jednak awansuje na dyrektora, ktoś inny na dostanie vice i będą do sciemniać aż do emerytury...

 • Link do komentarza mariusz sobota, 16 maja 2015 19:57 napisane przez mariusz

  Ja mam pytanie jak długo jeszcze emeryci będą w szkołach zajmować miejsca młodym nauczycielom? Pora przewietrzyć to towarzystwo wzajemnej adoracji.

 • Link do komentarza Celia piątek, 15 maja 2015 23:53 napisane przez Celia

  Bardzo dobra decyzje : szkoła jest dla uczniów. To w szkole uczeń powinien nabywać kwalifikacje, nabywać wiedzę.

 • Link do komentarza aaa piątek, 15 maja 2015 22:51 napisane przez aaa

  Wygląda na to, że nie powstanie nic nowego, tylko usamodzielni się coś, co obecnie stanowi część ZSP nr 2. Udostępnienie tego tworu dla innych chętnych przedstawiane jako wielkie osiągnięcie jest śmieszne. Istotny efekt tego ruchu jest taki, że Starostwo tworzy nowy stołek dyrektorski , za który zapłacą podatnicy.

 • Link do komentarza nauczyciel piątek, 15 maja 2015 19:45 napisane przez nauczyciel

  Gratuluje Panie Jurku, wieś to podstawa tego kraju, szczególnie przy rozwoju nowoczesnej wsi, a sprzęt tam drogi i nietuzinkowy. Tak trzymać Panie Wicestarosto. mechanizacja i automatyka, a nie bezsensowne kursy PUP na wózki widłowe.

 • Link do komentarza Hewan piątek, 15 maja 2015 17:34 napisane przez Hewan

  Nareszcie coś ruszyło w gnieźnieńskiej oświacie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane