środa, 13 maja 2015 11:00

Ekoliderzy 2015 już znani

 

XV edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego Ekolider została podsumowana. Podczas poniedziałkowego posiedzenia kapituły konkursowej, przyznano pięć tytułów Ekolidera oraz cztery wyróżnienia.

- Idea konkursu opiera się na działaniach z zakresu gospodarki odpadami oraz edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży - wyjaśnia Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - To prawda, Ekolider jest złożonym i wymagającym konkursem obejmującym wiele kategorii: odzysk surowców wtórnych, odzysk nakrętek od butelek PET, pomoc zwierzętom leśnym, zbiórkę zużytych baterii oraz „ekolans”, a więc pomysł na propagowanie inicjatyw i edukacji ekologicznej społeczeństwa. Wszystkie wymienione działania zostają udokumentowane w kronikach aktywności ekologicznej, które przybierają zazwyczaj bardzo oryginalne i nowatorskie formy - tłumaczy Magdalena Musiałowicz.

W jubileuszowej edycji konkursu wzięło udział 17 placówek oświatowych z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, poczynając od przedszkoli, aż do szkół ponadgimnazjalnych. Łącznie zebrano ok. 75 ton surowców wtórnych. Pozyskano również blisko 8 ton karmy dla zwierząt, wykonano 141 budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, 10 karmników oraz zbudowano paśnik. Konkurs zorganizowany został przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Polski Klub Ekologiczny – Koło w Gnieźnie, Urząd Miejski w Gnieźnie, Nadleśnictwo Gniezno i Polski Związek Łowiecki.

W obradach kapituły konkursowej wzięła również udział Beata Tarczyńska, Starosta Gnieźnieński. - Konkursy ekologiczne to bardzo cenne inicjatywy nie tylko w wymiarze edukacyjnym ale i twórczym - mówi Beata Tarczyńska i dodaje: - Pomysłowość i artyzm z jakimi tworzone są kroniki aktywności ekologicznej budzą zachwyt.  Natomiast skrupulatnie udokumentowane w nich działania są świadectwem determinacji i skuteczności młodych ekologów.

W czasie owocnych obrad kapituła konkursu przyznała 5 tytułów Ekolidera i 4 wyróżnienia.

Tytułem Ekolidera pochwalić się mogą:

  • Przedszkole nr 2 „Źródełko” w Gnieźnie;
  • Przedszkole nr 1 „Chatka Puchatka” w Trzemesznie;
  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. A. Fiedlera w Gnieźnie;
  • Gimnazjum w Trzemesznie;
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie.

Wyróżnienie otrzymali:

  • Przedszkole nr 14 „Mali Piastowie” w Gnieźnie;
  • Przedszkole nr 17 „Piastowska Gromada” w Gnieźnie;
  • Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Niechanowie;
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Kilińskiego w Trzemesznie.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla najlepszych Ekoliderów nastąpi 11 czerwca br. o godz. 12:00 przy Wiacie Edukacyjnej „Gajówka” Leśnictwa Las Miejski (ul. Wrzesińska 83 w Gnieźnie).

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane