piątek, 13 grudnia 2013 23:03

Marsz w rocznicę Stanu Wojennego

 

W piątek, 13 grudnia 2013 r. ponad 200 osób wzięło udział w marszu z okazji rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.

Inicjatywa zorganizowania marszu 13 grudnia zrodziła się spontanicznie w głowach młodych ludzi o narodowo - patriotycznych poglądach. Marsz wyruszył spod pomnika św. Wojciecha, główną ulicą centrum, przez Rynek aż do katedry. Podczas marszu wznoszono okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną chołotę", czy "Znajdzie się cela dla Jaruzela". Mimo wezwań organizatorów podczas przemarszu rzucano petardy i odpalano race.

Chcieliśmy zamanifestować pamięć i cześć dla ofiar stanu wojennego, którzy oddawali życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Marcin Tomczak

Marsz zmierzał w kierunku katedry, pod pomnik Bolesława Chrobrego. Tam kolejno przemawiali organizatorzy marszu - Maciej Elantkowski oraz Marcin Tomczak, a następnie zaproszony przez młodzież działacz Solidarności, Marek Kosmala. Uczestnicy, z przemówienia tego ostatniego, mogli dowiedzieć się między innymi o tym jak wyglądała działalność Solidarności w Gnieźnie w latach 80-tych, a także, jak wyglądała działalność opozycyjna w czasie Stanu Wojennego.

Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa za ofiary Stanu Wojennego oraz odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane