czwartek, 17 listopada 2022 13:00

Oszuści wysyłają SMS-y o „opłacie za paczkę”

 

Policjanci ponownie przestrzegają i apelują o rozsądek osoby, które otrzymują wiadomości na telefon o podobnej treści jak na zdjęciu.

Może chodzić o nieopłaconą paczkę, albo znowu o rachunek za prąd, gaz lub inne medium. Funkcjonariusze przestrzegają o kolejnej fali SMS-ów, wysyłanych na telefony komórkowe.

- Cyberprzestępcy znowu podszywają się pod InPost. Proceder polega na rozsyłaniu wiadomości SMS zawierających informację o wstrzymaniu przesyłki do czasu uiszczenia brakującej opłaty. Niedopłata to zawsze niska kwota, np. 2,50 zł. Prawdziwy operator nigdy jednak takich wiadomości SMS nikomu nie wysyła, więc jeśli coś takiego znajdziesz w skrzynce odbiorczej telefonu, natychmiast to usuń - apeluje KPP Gniezno.

Odradza się klikanie w link, który znajduje się w takich wiadomościach. Jeśli postąpimy inaczej, trafimy na fałszywą stronę operatora, a następnie na podrobioną stronę bramki płatniczej. Celem tej ostatniej jest wyłącznie wyłudzenie loginu i hasła do konta bankowego lub karty płatniczej ofiary. Gdy w następnym kroku zatwierdzimy płatność, w szczególności bez wczytania się w powiadomienie otrzymane z banku, z naszego konta może zniknąć znacznie więcej pieniędzy niż kwota wskazana w SMS-ie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane