piątek, 11 listopada 2022 12:53

Upamiętnili 104. rocznicę odzyskania niepodległości

 

W piątkowe przedpołudnie odbyły się miejskie uroczystości, podczas których upamiętniono 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wydarzenie, podczas którego centrum miasta przybiera biało-czerwone barwy, było okazją do upamiętnienia osób i wydarzeń, które sprawiły iż 104. lata temu, po wielopokoleniowej niewoli, Polska powróciła na mapę Europy. 

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy świętej, sprawowanej przez abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski: - Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem. Niewątpliwie przełomową datą, którą dziś świętujemy, był 11 listopada 1918 roku i przekazanie w tym dniu Józefowi Piłsudskiemu władzy nad polskim wojskiem. Trzeba było jednak dalszych zmagań i tu w Wielkopolsce i na Kujawach, a także w kolejnych powstaniach na Śląsku, aby – jak mówił Kardynał August Hlond – dzięki zrządzeniu Opatrzności Bożej Polska zbudziła się z długiego a przykrego snu do nowego życia. Dziękując dziś razem za to przebudzenie i za życie, prośmy, by Pan pomnażał nasze siły w cierpliwym budowaniu i zagospodarowywaniu wspólnej wolności, aby dał nam odpowiedzialność i odwagę wobec wyzwań, które napotykamy, aby udzielił nam roztropności i otwartości w podejmowanych decyzjach i działaniach, abyśmy prawdziwie mieli na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich, abyśmy z wdzięcznością budowali nasz wspólny dom, Polskę - mówił w homilii Prymas Polski. 

Po wspólnej modlitwie w katedrze, uczestnicy udali się na plac przed bazyliką, gdzie o godzinie 11:11, po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wystartował VIII Bieg Niepodległości. Zaraz po nim, przybyłe delegacje parlamentarzystów, samorządowców, mundurowych oraz różnych organizacji i środowisk, złożyły kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.

Następnie większość uczestników udała się na Rynek, gdzie odbywał się mały jarmark świętomarciński oraz po 12 zaplanowano patriotyczne śpiewanie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane