poniedziałek, 07 listopada 2022 14:00

Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży czeka ze wsparciem

 

Pomoc osobom, zwłaszcza młodym, które nie radzą sobie z sytuacją w życiu codziennym - szkole, rodzinie czy wśród rówieśników, można otrzymać w Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Wyszyńskiego 13 A.

W ramach projektu realizowanego przez Fundację Inicjowania Rozwoju Społecznego, przy ul. Wyszyńskiego 13A w Gnieźnie (w głębi podwórka) powstała instytucja, której zadaniem jest wspieranie zdrowia psychicznego wśród osób młodych. O tym, że ta grupa celowa ma coraz więcej problemów w życiu codziennym, świadczą różne statystyki oraz doniesienia medialne.

- Coraz więcej młodzieży boryka się z różnymi deficytami związanymi z relacjami społecznymi, przejście ze szkoły podstawowej do średniej, potem te wszystkie relacyjne kłopoty powodują depresję, lęki i to sprawia, że jest to bardzo potrzebne - przyznaje Elżbieta Jasek, specjalista ds. opieki nad pacjentem.

Jak wygląda udzielanie pomocy? - Zgłasza się rodzic do psychologa, który diagnozuje dziecko razem z rodzicem. On określa obszary pomocy dla dziecka. Jeśli jest potrzebny jakiś specjalista - neurolog, fizjoterapeuta, neurologopeda czy inny, to też dziecku taką pomoc zapewniamy, a także rodzicom. Tu ewenementem jest to, że także rodzice mają taką pomoc i nie tylko, bo także mogą to być dziadkowie, jeśli są oni w otoczeniu dziecka. My możemy też dojechać do pacjenta - informuje Elżbieta Jasek. Jak dodała, pomoc udzielana może być też nauczycielom np. w przypadku pojawienia się ucznia, który sprawia kłopot. 

W budynku przy ul. Wyszyńskiego 13A znajduje się 6 gabinetów oraz zaplecze socjalne. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy instytucja przyjęła już 100 pacjentów. Według projektu może być ich nawet 500. Samo dofinansowanie unijne, dzięki któremu mogła powstać instytucja, wyniosło 4 mln 375 tys. złotych.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży z powiatu gnieźnieńskiego oferuje diagnozę i wsparcie zaburzeń psychologicznych, pomoc psychiatryczną, pomoc neurologiczną, wsparcie: psychoterapeutyczne, specjalistyczne (np. pedagogiczne, dietetyczne, fizjoterapię), warsztaty, treningi, grupy wsparcia oraz wsparcie na oddziale dziennym. Rejestracja jest możliwa pod numerem telefonu 786 150 110.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane