piątek, 04 listopada 2022 09:10

Gnieźnieńskie obchody Dnia Niepodległości

 

Już za tydzień odbędą się uroczystości upamiętniające 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tego dnia zaplanowano różne wydarzenia.

Obchody w piątek 11 listopada rozpoczną się tradycyjnie od Mszy świętej, która zostanie odprawiona o godzinie 9:30 w katedrze. Tuż po niej, około godziny 10:45 na placu przy bazylice, tuż pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, zaprezentowani zostaną najmłodsi mieszkańcy, biorący udział w konkursie „Zostań herosem niepodległości”.

Zgodnie z planem poprzednich lat, o godzinie 11:11 sprzed katedry wystartuje VIII edycja Biegu Niepodległości, której uczestnicy udadzą się w trasę ulicami miasta. W czasie, kiedy będą pokonywać wytyczony im szlak, pod pomnikiem pierwszego króla delegacje złożą kwiaty. O godzinie 12 zaplanowane jest wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. 

Tego dnia też, od godziny 9 do 15 na Rynku prowadzona będzie sprzedaż rogali, a o godzinie 12:30 zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, połączonych z wręczaniem medali uczestnikom biegu. Również tego dnia od godziny 10 do 14 będzie można odwiedzić Dom Powstańca Wielkopolskiego (wejście od ul. Rzeźnickiej). 

Ostatnim akcentem dnia, organizowanym poza miejskim programem wydarzeń, jest Gnieźnieński Marsz Niepodległości. Wyruszy on o godzinie 16 z placu przed teatrem i jego uczestnicy udadzą się ulicami centrum miasta na Rynek.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane