poniedziałek, 31 października 2022 22:22

Procesja Nocy Świętych przeszła ulicami centrum

 

Liczni wierni zgromadzili się na tegorocznej Nocy Świętych, która odbyła się w poniedziałkowy wieczór. Nie zabrakło także tradycyjnej procesji z relikwiami.

Postacią, która przyświecała tegorocznej edycji Nocy Świętych, był bł. Stefan Wyszyński. Osoba, która swoją postawą, niezłomnością, a także gorliwą religijnością, krzepiła serca Polaków w trakcie komunizmu i jednoczyła w walce o wyzwolenie duchowe i fizyczne spod ucisku. 

Wydarzenie w dawnym kościele garnizonowym, rozpoczęło się tradycyjnie od wprowadzenia relikwii świętych i błogosławionych, znajdujących się w parafiach na terenie Gniezna oraz okolic. Wszystkie były wnoszone przez młode osoby, ucharakteryzowane na owe postacie. Towarzyszyła temu Litania do Wszystkich Świętych, po której miało miejsce przedstawienie, przygotowane przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej Rodzice-Dzieciom. W jego trakcie przypominano najważniejsze słowa, jakie skierował do wiernych Kardynał Stefan Wyszyński, kiedy pełnił posługę jako Prymas Polski. 

Po krótkim spektaklu, słowo do zgromadzonych wygłosił abp Wojciech Polak Prymas Polski, który podkreślił znaczenie Wszystkich Świętych w życiu duchowym każdego wiernego. 

Tuż po tym uczestnicy Nocy Świętych udali się w uroczystej procesji ulicami centrum w kierunku katedry, odmawiając po drodze Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Świętowanie zakończyło się w murach katedry. 

 

 

 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane