piątek, 28 października 2022 12:46

83 lata po wojnie pochowano pomordowanych przez okupanta

 

W piątkowe południe odbyły się uroczystości, podczas których dokonano uroczystego pochówku ludzkich szczątków, odnalezionych podczas prac prowadzonych na polach pod Zdziechową.

83 lata po wybuchu wojny i zbrodniczej napaści Niemiec na Polskę, wciąż widoczne są blizny na ludzkiej pamięci. W położonej kilka kilometrów od Gniezna wsi Zdziechowa, w pierwszych dniach okupacji, dokonano egzekucji 23 Polaków. Ich ciała zostały wówczas pochowane na miejscu zbrodni, na jednym z pól tuż w pobliżu wsi. 

Dopiero w 1982 roku odbył się pierwszy pogrzeb pomordowanych, których szczątki zostały ekshumowane i przeniesione na miejscowy cmentarz. Na to samo miejsce powrócono dopiero we wrześniu br. i wówczas ujawniono kolejne ludzki szczątki, które po dokonanych badaniach archeologicznych, zebrano i postanowiono uroczyście pochować. Ich pogrzeb odbył się 28 października, rozpoczynając się od Mszy świętej w miejscowym kościele.

- Są takie chwile, wydarzenia, które nas, Polaków, dzieci tej ziemi, dzieci ojczyzny, wołają, przyzywają, gromadzą i jednoczą. Dziś przychodzimy do tej zdziechowskiej świątyni w imię pamięci, która nas jednoczy i pamięci o tym, co się wydarzyło przed 83 laty w pobliżu. Przywołujemy do pamięci tych, którzy doznali poniżenia, udręczenia i śmierci dlatego, że byli Polakami - to było ich jedyną, ale drogą kosztującą winą. Zatrzymujemy się przy tej trumnie z doczesnymi szczątkami pomordowanych, by się modlić za nich i sprawić im godny, przynależny człowiekowi pogrzeb - mówił bp Radosław Orchowicz w kazaniu. Przywoływał on tragedię tamtych wrześniowych dni 1939 roku i całych okoliczności wojny, wskazując też na to, co się dzieje tuż za naszą wschodnią granicą.

Po nabożeństwie, jego uczestnicy udali się na cmentarz położony w pobliżu wsi, gdzie dokonano uroczystego ich pochowania. W trakcie opuszczania trumny wybrzmiał huk trzech salw z armaty. Na koniec, proboszcz miejscowej parafii ks. Paweł Gronowski, skierował słowa podziękowania do osób, instytucji i firm, które pomogły w przygotowaniu tej uroczystości i godnego pochówku pomordowanych mieszkańców wsi.

 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane