piątek, 21 października 2022 09:10

Szkoła w Goślinowie świętowała dzień patrona

  mnopr
Szkoła w Goślinowie świętowała dzień patrona zdjęcie nadesłane

W minioną środę społeczność Szkoły Podstawowej w Goślinowie świętowała 110. rocznicę powstania obwodu szkolnego oraz 20. rocznicę nadania jej imienia Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej.

W tym dniu tradycyjnie odbył się również 21. Bieg im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Co więcej, Szkolne Ognisko Misyjne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostało wyróżnione pamiątkowym medalem za zasługi dla parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie.

Wszystkie te wydarzenia stanowiły doskonałą okazją do wspólnego świętowania dnia poświęconego patronom. Przewodnim hasłem uroczystości były słowa ze szkolnego hymnu: "Było ich wielu przed nami szli…’". Do szkoły przybyli liczni goście. Po krótkim programie artystycznym, poprowadzonym przez uczennice szkoły, nastąpiła oficjalna część uroczystości. Wybrzmiał wówczas Apel Pamięci Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej.

Po jego wysłuchaniu, zgromadzeni w świetlicy wiejskiej uczestnicy uroczystości przemaszerowali za szkolnym sztandarem pod pomnik obrońców wartości Bóg, Honor, Ojczyzna, który znajduje się przy szkole podstawowej. Tam też, w specjalnie wyeksponowanym miejscu, została złożona ziemia z Gdańska przywieziona przez uczniów klasy siódmej oraz ziemia ze zbiorowej mogiły w Strzyżewie Kościelnym, w którym pochowano Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej, a także ziemia z grobu w Kozłowie. Jako pierwszy ziemię pod pomnikiem złożył Bonifacy Kabaciński, honorowy obrońca wartości Bóg, Honor, Ojczyzna, włączony w poczet patronów naszej szkoły, Członek NSZZ Solidarność, represjonowany w okresie stanu wojennego, odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności. Następnie to samo uczynił Sebastian, uczeń klasy ósmej, członek rodziny Wojciecha Bąka – zamordowanego przez Niemców w grudniu 1939 r. w Kozłowie.

Od 19 października rozpoczęła się również symboliczna warta przy szkolnym pomniku. W założeniu tej inicjatywy uczniowie poszczególnych klas będą przez miesiąc dbać o wskazane miejsce pamięci oraz przybliżą pozostałym dzieciom życiorys jednego z naszych dziesięciu honorowych patronów.

Kolejnym punktem uroczystości był poczęstunek, przygotowany przez niezastąpioną młodzież z klasy ósmej. Ponadto kierownik gnieźnieńskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu dr Marek Szczepaniak zaprezentował wybrane archiwalia związane z historią szkoły. Całość wydarzenia zakończył 21. Bieg im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, upamiętniający 38. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. W biegu wzięło udział 65 zawodników, którzy zostali podzieleni na kilka grup wiekowych. Uczestnicy sportowych zmagań otrzymali pamiątkowe medale i puchary.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane