czwartek, 13 października 2022 11:03

Ruszyła ewidencja obiektów, mogących służyć jako schrony

 
Schron pod Starym Ratuszem Schron pod Starym Ratuszem archiwum redakcji

Gnieźnieńscy strażacy od minionego wtorku ruszyli do ogólnopolskiej akcji ewidencjonowania obiektów, które mogą służyć jako miejsca schronienia ludności w sytuacji zagrożenia powietrznego.

Na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęła się akcja kontrolowania i inwentaryzacji schronów na terenie kraju. Obejmuje ona także te miejsca, które nie zostały stworzone w tym celu, ale z uwagi na swoją konstrukcję mogą pełnić funkcję ochronną dla ludności.

Jak nam przekazał mł. bryg. Jarosław Łagutoczkin, oficer prasowy KP PSP Gniezno, od minionego wtorku strażacy rozpoczęli prowadzenie ewidencji, która obejmuje przede wszystkim budynki żelbetowe, ale także parkingi podziemne - nie tylko ten na Targowisku, ale również w nowych budynkach wielorodzinnych, powstałych w ostatnich latach. Dodatkowo sprawdzane są też budynki użyteczności publicznej. Cała akcja ma potrwać jeszcze dwa miesiące. 

Na terenie samego Gniezna obiektów, które powstały z założenia tylko jako schrony, nie ma lub są obecnie niedostępne. 

W parkach pomiędzy ul. Dworcową i Kościuszki znajdują się dwie tzw. szczeliny przeciwlotnicze, które mają formę długiego korytarza, kilkukrotnie łamanego, posiadającego dwa wyjścia. Powstały one w trakcie okupacji niemieckiej i są to obecnie jedyne widoczne tego typu konstrukcje na terenie Gniezna. Podobne dwie szczelny znajdują się pod płytą Rynku, ale ich wejścia są ukryte.

Kolejne dwa takie same obiekty zostały zlikwidowane podczas budowy Targowiska oraz sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Ponadto istnieje jeszcze schron pod obecnym Starym Ratuszem (służy aktualnie jako magazyn), a także podobną funkcję pełniły podziemia żłobka przy ul. Kościuszki, które posiadało zapasowe wyjścia ewakuacyjne w głębi podwórka. Ponadto, jeszcze w trakcie wojny, wiele kamienic w centrum Gniezna zyskało wzmocnione stropy w piwnicach, które miały w razie nalotów służyć jako miejsca schronienia. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane