piątek, 23 września 2022 12:57

Miasto otrzymało póki co 36% kwoty na dodatki węglowe. Nie wszyscy dostaną środki od razu

 

Miasto otrzymało już środki w celu realizacji wniosków o dodatek węglowy. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na pieniądze w tej pierwszej puli.

W sumie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej złożono do tej pory ponad 4 tys. wniosków o dodatek węglowy. W miniony czwartek Miasto Gniezno otrzymało 4 mln 941 tys. złotych z 13 mln 770 tys. złotych, na które opiewają złożone już dokumenty i o ile wnioskowano. To 36% zakładanej kwoty. Urzędnicy traktują to jako pierwszą transzę, dlatego na wstępie środki otrzyma ok. 1600 wnioskujących.

Otrzymane środki muszą zostać wprowadzone do budżetu miejskiego przez radnych, dlatego w najbliższy poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej. Zaraz po tym pieniądze zostaną przekazane do MOPS celem ich dalszego rozdysponowania.

- Na tę chwilę mamy złożonych 4100 wniosków, ale niestety to nie znaczy, że wszyscy z tych osób otrzymają pieniądze. Nowelizacja spowodowała wielkie zamieszanie wśród osób, które już złożyły wnioski - stwierdził prezydent Tomasz Budasz dodając, że po zmianach dodatek przysługuje tylko tym, którzy złożyli deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przed 11 sierpnia lub po tym dniu w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy. Ponadto nowelizacja wprowadziła zmianę, że jeden adres oznacza jeden dodatek, a w przypadku kiedy złożono już kilka, to wypłatę otrzyma ta osoba, która jako pierwsza złożyła wniosek. Dodatkowo prowadzona będzie weryfikacja w terenie przez pracowników MOPS. Na tę chwilę złożonych jest około 350 spraw, gdzie wnioskodawców jest kilku pod jednym adresem.

Pomimo iż obecnie Miasto otrzymało 36% zaplanowanej kwoty, trwa oczekiwanie na jakąkolwiek informację o kolejnych środkach. Na tę chwilę jednak nie wiadomo, kiedy pojawią się dodatkowe pieniądze.

- W związku z tym, że nie mieliśmy dotacji, żadna sprawa nie była zakończona przelewem, dlatego nowelizacja, która weszła 15 września dotyczy wszystkich wniosków złożonych od 16 sierpnia. Mimo iż byliśmy przygotowani do realizacji wniosków, musimy zajrzeć do każdej sprawy i musi być zweryfikowana według narzędzi, które dała nam ustawa - mówiła Katarzyna Szymańska, zastępczyni dyrektora MOPS. Obecnie pozytywnie rozpatrzonych jest 2 tys. wniosków: - Niestety środki, jakie otrzymaliśmy, traktujemy jako pierwszą transzę i przygotujemy 1600 przelewów na dodatki węglowe w przyszłym tygodniu, zaraz jak tylko środki pojawią się na koncie MOPS - dodała. Informacja o przyznaniu dodatku zostanie przekazana adresem mailowym, a w przypadku jego braku, wypłata nie jest wstrzymywana. W przypadku odmowy wnioskodawca otrzyma decyzję odmowną (przysługuje w tym zakresie tryb odwoławczy), bądź wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia (w przypadku złożenia wniosków na jeden adres zamieszkania).

Rozpoczęło się także przyjmowanie wniosków na gospodarstwa zasilane innym źródłem ogrzewania - olejowym, pelletem drzewnym, gazem LPG oraz drewnem kawałkowym. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane