czwartek, 08 września 2022 13:00

Za ciężkie mrożonki w transporcie bez badań technicznych

 
Za ciężkie mrożonki w transporcie bez badań technicznych źródło: WITD

Kierowca prowadził pojazd bez wymaganych przerw, a ciągnik siodłowy nie miał ważnych badań technicznych. Taki transport został zatrzymany przez ITD przez inspektorów z Gniezna.

Kilka dni temu na drodze ekspresowej S5 w okolicach Gniezna, w kierunku Bydgoszczy, został zatrzymany do kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego pojazd składający się z dwuosiowego ciągnika siodłowego wraz z trzyosiową naczepą.

Kierowca wykonywał krajowy transport drogowy warzyw mrożonych w ilości 24,74 ton z Ziębic do Gdyni. W związku z podejrzeniem przekroczenia dopuszczalnych parametrów wagowych pojazd poddano kontroli. W wyniku przeprowadzonych pomiarów ważenia stwierdzono, że rzeczywista masa całkowita wynosiła 43,5 tony i przekroczyła o 3,5 tony dopuszczalną masę całkowitą. Przekroczony był też nacisk pojedynczej osi napędowej ciągnika o 1,35 tony, bowiem wyniósł 12,85 ton. Kierowca nie okazał do kontroli żadnego zezwolenia na przejazd pojazdem nienormatywnym.

Poza tym inspektorzy z Gniezna stwierdzili, że w lipcu upłynął termin wykonania okresowych badań technicznych pojazdu. Przewoźnik nie dopełnił też obowiązku odczytu danych z karty kierowcy w ustawowym terminie, a kierowca przekroczył maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy o dwie minuty i całkowity czas prowadzenia pojazdu o dziewięć minut, a także skrócił dzienny czas odpoczynku o blisko dwie godziny.

Za powyższe naruszenia ustaw Prawo o ruchu drogowym i Ustawy o Transporcie Drogowym przewoźnika może czekać kara pieniężna w postępowaniu administracyjnym w wysokości w sumie 15,050 zł.

źródło: WITD

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane