piątek, 22 lipca 2022 12:36

Uratowali bociana ze złamanym skrzydłem

 
Uratowali bociana ze złamanym skrzydłem zdjęcie nadesłane / fot. R. Występski / Gmina Kiszkowo

Nietypowego gościa miała u siebie w sobotnie popołudnie rodzina Występskich z Łagiewnik Kościelnych w gm. Kiszkowo. Na ich podwórko przywędrował... bocian potrzebujący pomocy.

Sytuacja miała miejsce 16 lipca br., gdy właściciel posesji Radosław Występski zauważył bociana, siedzącego na trawniku przed jego domem. Kiedy ptak już chwilę później spacerował po ogrodzie, mężczyzna zauwazył iż coś mu dolega - zwłaszcza, że nie odlatywał, gdy zbliżał się człowiek. Ponieważ zbliżał się wieczór, postanowił go nakarmić i poczekać do rana.

Gniazdo bocianów w Łagiewnikach Kościelnych mieści się u przy posesji państwa Wysockich, niedaleko domu pana Radosława. Wszystko wskazuje na to, że bocian doznał kontuzji po kolizji siecią energetyczną, na skutek czego złamał skrzydło i nie mógł latać.

W niedzielę rano pan Radosław podjął decyzję o przewiezieniu poszkodowanego ptaka do Stacji Badawczej PZŁ do Czempinia. Wcześniej jednak odpowiednio zabezpieczył bociana, m.in. głowę przykrył mu materiałem w celu uspokojenia i zabezpieczenia ludzi przed dziobaniem, a następnie przełożył do dużego kartonowego pudła, aby bezpiecznie przewieźć pacjenta do ptasiego azylu.

Po dotarciu na miejsce, chorego ptaka obejrzał lekarz weterynarii, który stwierdził że złamanie jest poważne i niestety nie uda się mu już przywrócić zdolności lotu. Był to osobnik dorosły, który zostawił w gnieździe trójkę młodych. Na szczęście stało się to już na sam koniec okresu lęgowego, gdzie pisklęta były już wyrośnięte. Państwo Wysoccy w zaistniałej sytuacji, gdy został tylko jeden z rodziców, postanowili go wspomóc i zaczęli dokarmiać, aby młode w dobrej kondycji mogły opuścić gniazdo.

Druga połowa lipca to czas kiedy młode bociany podejmują próby pierwszego lotu i zdarza się, że nie są w stanie wrócić do gniazda. Jeśli taki ptak pozostaje w widocznym miejscu dla rodziców w pobliżu gniazda to rodzice się nim zajmują i nie ma potrzeby interweniowania ze strony człowieka. W pozostałych przypadkach osłabionego lub rannego ptaka należy zabezpieczyć i przewieźć do specjalistycznego ośrodka rehabilitacyjnego dla ptaków który znajduje się w wykazie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znajdujących się po linkiem: https://www.gov.pl/web/gdos/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane