niedziela, 17 lipca 2022 10:21

Kulinarne zmagania regionów

  mnopr
Kulinarne zmagania regionów zdjęcie nadesłane / Gmina Kiszkowo

W minioną sobotę w Kiszkowie odbył się finał wojewódzki XXI edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – smaki regionów”.

Celem konkursu jest identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników oraz wyszukiwanie i promocja specyficznych produktów, charakterystycznych dla danego regionu, które mogą stać się jego wizytówką.

- Konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo – smaki regionów odbywa się od 21 lat. Narodził się w redakcji „Gospodyni”. Wielkopolska należy do regionów integralnych kulturowo. Dlatego produkty i potrawy z tej ziemi, posiadają olbrzymią tradycję. W tym roku do oceny zostało zgłoszonych do oceny ponad 70 produktów. To znaczy, że konkurs żyje. Byli rolnicy ze swoimi produktami, koła gospodyń wiejskich, które także zaczęły sprzedawać swoje produkty oraz małe firmy rodzinne i spółdzielnie mleczarskie. Mieliśmy bardzo trudne zadanie. Konkurencja była bardzo duża. Wszystkim nagrodzonym gratuluję i zapraszam do następnych edycji - mówiła Izabella Byszewska, prezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Podczas konkursu działały dwie odrębne komisje. Pierwsza komisja konkursowa oceniała produkty, druga natomiast potrawy, przygotowane podczas konkursu. Przyznano także nominacje do nagrody „Perła 2022”. Ostateczne rozstrzygnięcie i przyznanie Perły 2022 odbędzie się 25 września w Poznaniu podczas ogólnopolskiego finału konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Z gminy Kiszkowo Grupa dla Rybna z Rybna Wielkiego otrzymała:
- nominację do Perły 2022 – Monika Zawierowska – Srocka – za marmeladę z rabarbaru i imbiru
- I miejsce – Monika Zawierowska – Srocka – za pasztet mięsny z grzybami
- II miejsce za potrawę: parzuchę z pęczakiem i szare kluchy z marchewką

Serdecznie gratulujemy wygranych oraz życzymy dalszych kulinarnych sukcesów!

Podczas konkursu wicemarszałek Krzysztof Grabowski wręczył także nagrody w konkursie „Pięknieje wielkopolska wieś 2022”. Z powiatu gnieźnieńskiego otrzymali je:

- gmina Kiszkowo:
sołectwo Rybno Wielkie, za projekt: „RIO w Rybnie Wielkim – Rekreacja, Integracja i Odnowa – modernizacja placu zabaw”, nagroda 50.000 zł
sołectwo Turostowo, za projekt: „Turostowo działa razem – tworzymy centrum rekreacyjno-sportowe”, nagroda 50.000 zł.

- gmina Trzemeszno:
sołectwo Trzemżal, za projekt: „Plac zabaw, centrum integracji pszczółka”, nagroda 35.000 zł
sołectwo Zieleń, za projekt: „Utworzenie centrum rekreacyjno – sportowego”, nagroda 50.000 zł

- gmina Witkowo:
sołectwo Małachowo Złych Miejsc, za projekt: „Aktywne Małachowo relaksuje się zdrowo – utworzenie strefy rekreacyjno – sportowej”, nagroda 50.000 zł
sołectwo Chłądowo, za projekt: „ Gdy aktywnie chcesz wypocząć, myślisz sobie co tu począć – do Chłądowa zapraszamy, w parku miło czas spędzamy.”

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane