czwartek, 14 lipca 2022 13:48

Migawki z miasta - skwer przed szpitalem ważniejszy od chodników?

 

Niewielki skwer, znajdujący się przed szpitalem przy ul. 3 Maja, zostanie wyremontowany. Tymczasem na takie działania od lat czekają chodniki na tej samej ulicy.

Od dawna mówi się, że środków na inwestycje w zakresie powiatowych dróg zawsze jest za mało. Nie raz, na komisjach czy sesjach, a także w interpelacjach radni zgłaszają różne kwestie z całego regionu, obejmujące realizację pilnych zadań w zakresie drogownictwa. Odpowiedzi w tym zakresie bardzo często są takie same - brak pieniędzy. Tymczasem nietypowy przykład gospodarowania środkami widać u zbiegu ul. Grzybowo i 3 Maja. 

To właśnie ten skwer, istniejący w tym miejscu od wielu lat, ma zostać poddany rewitalizacji. Powiatowy Zarząd Dróg jakiś czas temu ogłosił przetarg na wykonanie prac w tym zakresie. Na ten cel zagospodarowano w budżecie 560 tys. złotych, a do postępowania swoje oferty złożyły cztery różne firmy na kwoty od 544 tys. złotych do 992 tys. złotych. Dodajmy, że na 2022 rok założono wydanie na drogi w całym powiecie ponad 6 mln złotych - łatwo policzyć, jaki to procent całego budżetu w skali regionu.

W ramach tego ma zostać zagospodarowana zieleń (wycięte ma zostać tylko uschnięte drzewo, a zdrowe pozostaną), pojawi się krótka ścieżka i kilka ławek oraz oświetlenie, kosze na śmieci, pergola oraz krzewy żywopłotowe. Dodatkowo wymienione zostaną chodniki wokół całego skweru na planie trójkąta - wykonane będą z kostki typu nova granit. 

Inwestycja jest z rozmachem, ale zastanowienie budzi sens wydawania większych pieniędzy tylko na skwer, skoro gruntownego przemyślenia wymaga organizacja ruchu na całej ul. 3 Maja, podlegającej pod Powiat. Jest szeroka ponad obowiązujące normy, posiada wyznaczoną, ale mało funkcjonalną "ścieżkę rowerową", a do tego warto też popatrzeć na stan jej chodników. Te ostatnie na niektórych odcinkach są wykonane z pofalowanego i łatanego asfaltu, wylanego niekiedy jeszcze w PRL-u, a na innych fragmentach składają się z krzywych, popękanych płytek. To wszystko na drodze prowadzącej do szpitala, z której korzystają pacjenci i ich rodziny zmierzający na badania lub dłuższy pobyt z samochodów postawionych nierzadko w pewnym oddaleniu od lecznicy. Inna sprawa, że ul. 3 Maja ma potencjał pod nowe nasadzenia drzew na całej jej długości - tak, jak lipy, które rosły w tym miejscu wiele lat temu i nadal są w pamięci starszych gnieźnian.

Pozostaje więc pytanie o faktyczne priorytety związane z wydatkowaniem pieniędzy na powiatowe drogi. Zieleń bez nas sobie poradzi, ale wymagający równego dojścia do szpitala - już niekoniecznie.

 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Dawny mieszkaniec poniedziałek, 18 lipca 2022 12:42 napisane przez Dawny mieszkaniec

  O masakra. Nie mieszkam w Gnieźnie już od ponad 20 lat i widzę że ten chodnik nic się nie zmienił

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 15 lipca 2022 08:00 napisane przez Mieszkaniec

  Na ul. Wrzesińskiej po chodniku zostało tylko kilka płyt betonowych pokruszonych na wysokości Balcerowa i stadionu, a dalej w stronę Pustachowy chodnik cały zarośnięty. A tyle tam miejsca na ścieżkę rowerową. Taka polityka starostwa. Chyba gorszych rządów nie było.

 • Link do komentarza Marek piątek, 15 lipca 2022 07:47 napisane przez Marek

  A parkingu dla samotnych chorych przyjeżdżajacych samodzielnie na zabiegi do NOWEGO SZPITALA dalej nie bedzie !! Dlaczego ? Bo wszystkie miejsca na zbudowanym za publiczne pieniądze parkingu "przy szpitalnym" zajęli sobie pracownicy szpitala !! Jaka jeszcze firma gwarantuje dla swoich wszystkich pracowników zamkniety, dozorowany parking, nie dbajac zupełnie o swoich klientów, dzieki którym żarabiają na swoje utrzymanie ?

 • Link do komentarza Durszlak piątek, 15 lipca 2022 00:16 napisane przez Durszlak

  Zapewne skwer miejski a droga już nie.Mimo wszystko ul 3 maja nie przynosi chluby miastu.

 • Link do komentarza Jankowska Gizela czwartek, 14 lipca 2022 21:00 napisane przez Jankowska Gizela

  Zgroza od dwudziestu lat ! Super wizytówka !

 • Link do komentarza bzyk czwartek, 14 lipca 2022 16:01 napisane przez bzyk

  miejscowe menele będą mieli gdzie siedzieć.

 • Link do komentarza ula czwartek, 14 lipca 2022 14:34 napisane przez ula

  Płytki będą pękać pod ciężarem wjeżdżających samochodów dostawczych... choć faktycznie lepiej wyremontować większą część a nie tylko swer... A proszę zobaczyć "chodnik" na przystanku ulicy Wrzesińskiej przy dawnym kasynie... uskoki kilkucentymetrowe na długości kilku, kilkunastu metrów akurat przy przystanku.. Zarządca drogi, miasto, mpk udają że nie widzą problemu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane