piątek, 08 lipca 2022 16:18

Goście z Mołdawii z wizytą w Gminie Gniezno

  mnopr
Goście z Mołdawii z wizytą w Gminie Gniezno zdjęcie nadesłane

Od kilku dni w powiecie goszczeni są przedstawiciele Republiki Mołdawii. Zapoznają się oni m.in. z działalnością systemu jednostek OSP.

W piątek 8 lipca br. w Urzędzie Gminy Gniezno gościła 25-osobowa grupa z Mołdawii, w skład której weszli przedstawiciele władz samorządowych gmin Sarata Veche, Capaclia, Sarata Galbena, Carpineni oraz Chirianca, Głównego Inspektoratu ds. Sytuacji Kryzysowych (IGSU) oraz tworzących się w Mołdawii ochotniczych straży pożarnych. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń z zakresu ochrony przeciwpożarowej, organizacji zarządzania kryzysowego, zasad finansowania jednostek OSP i ich funkcjonowania w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

W spotkaniu wzięli udział wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka, Komendant Gminny OSP Gminy Gniezno Michał Szarzyński oraz Inspektor Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Gminy Gniezno Roman Pietraszewski.

Oprócz szkoleń teoretycznych, uczestnicy biorą również udział w zajęciach praktycznych, związanych z ratownictwem, symulacjach różnych zdarzeń kryzysowych i wykorzystania wyposażenia do ratowania mienia i życia. Strażacy ochotnicy i przedstawiciele IGSU mieli również okazję zobaczyć jak wyglądają jednostki OSP w Strzyżewie Smykowym, Zdziechowie i Modliszewie. Wcześniej goście zapoznawali się z podobnym systemem m.in. w gminie Niechanowo.

- Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem naszymi rozwiązaniami zarówno ze strony samorządowców, ale także przedstawicieli służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe i strażaków ochotników, którzy swoją funkcję pełnią na zasadach wolontariatu. Jestem przekonana, że to dopiero początek partnerstwa, które z pewnością przyniesie wymierne korzyści obu stronom - przekazała Maria Suplicka.

Spotkanie odbyło się w ramach pilotażowego projektu „Wzmacnianie ochrony cywilnej w Republice Mołdawskiej”. Jego celem jest wsparcie mołdawskich władz w budowie sprawnego systemu ochotniczych straży pożarnych. Projekt „Wzmacnianie ochrony cywilnej w Republice Mołdawskiej” realizowany jest przez Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej w Mołdawii i finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Ambasady RP w Kiszyniowie.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane