piątek, 24 czerwca 2022 11:00

W Szpitalu rusza oddział neurologiczny i leczenia udarów

 

Z początkiem lipca gnieźnieński szpital powiatowy przejmie oddziały z "Dziekanki". To była jedyna szansa na ich zachowanie w naszym regionie.

Od 1 lipca w lecznicy przy ul. 3 Maja zaczną działać dwie nowe jednostki. Oddział Leczenia Udarów oraz Oddział Neurologiczny trafią do Szpitala Pomnik Chrztu Polski po przeniesieniu z "Dziekanki". Jest to możliwe dzięki cesji dokonanej pomiędzy obiema placówkami. 

- Wiele lat temu była taka tendencja, żeby oddziały neurologiczne znajdowały się w szpitalach psychiatrycznych, ale przy obecnym poziomie wiedzy medycznej jest to niezasadne - informuje Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i jak dodaje: - Nowoczesna neurologia często wymaga kompleksowego podejścia do pacjenta oraz szybkiej i sprawnej diagnostyki, którą gwarantują w szczególności szpitale posiadające Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Taką placówką jest właśnie Szpital Pomnik Chrztu Polski. Przejęte oddzialy znajdą lokalizację w pomieszczeniach starego budynku, które zwolniły się po przeniesieniu innych do nowego gmachu.

- Miejsca, w którym znajdą się te oddziały zostały wyremontowane, odświeżone i wyposażone, spełniają one wszystkie standardy, o czym Narodowy Fundusz Zdrowia mógł przekonać się podczas wizytacji - poinformował Grzegorz Sieńczewski, dyrektor gnieźnieńskiego szpitala.

Przypomnijmy iż początkowo sprawa przeniesienia oddziałów nie była taka pewna. W ubiegłym roku zrobiło sie głosno o sprawie "zamiany", jaką miało być otrzymanie ww. jednostek w zamian za przekazanie do "Dziekanki" Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Orzeszkowej. Protesty, które odbyły się w tej sprawie, pozwoliły ją nagłośnić i temat na jakiś czas ucichł. W tle pojawiało się też ryzyko, że w przypadku ogłoszenia konkursu na świadczenie usług, prowadzenie oddziałów mógłby przejąć inny wielkopolski szpital, a to groziło ich utratą w naszym regionie. Obecna cesja zapewnia ich dalsze funkcjonowanie i kontynuację świadczenia na terenie Gniezna. 

Jak informuje NFZ, jest to pierwsza cesja, która została przeprowadzona w ramach tzw. sieci szpitali. Po zmianie, obie placówki pozostają na dotychczasowych poziomach zabezpieczenia szpitalnego: „Dziekanka” na pierwszym, a Szpital Pomnik Chrztu Polski na drugim.

Na terenie "Dziekanki", oprócz oddziałów psychiatrycznych, nadal pozostaje oddział geriatryczny, chorób wewnętrznych i oddziały rehabilitacyjne: - Wprowadzone zmiany nie wpływają na dostępność do leczenia w Gnieźnie i powiecie, nadal na terenie Gniezna pozostają wszystkie dotychczasowe zakresy świadczeń - mówi Marek Czaplicki, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka" w Gnieźnie dodając, że teraz placówka skupi się na pacjentach psychiatrycznych i z zakresu leczenia uzależnień.

1 komentarz

  • Link do komentarza Krzychu piątek, 24 czerwca 2022 11:34 napisane przez Krzychu

    Szkoda, że nie przejęli oddziału psychiatrii dziecięco - młodzieżowej. Pozwolono oddziałowi po 80 latach istnienia po prostu przestać istnieć. W dobie tylu potwornie trudnych sytuacji życiowych młodych ludzi, w wielu przypadkach po próbach s. Lekarze psychiatrzy Borakowie przewracają się w grobach!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane