środa, 18 maja 2022 07:57

Kontrola w autobusie pełna lęku. Rodzic złoży skargę

 

Z naszą redakcją skontaktował się jeden z mieszkańców Gniezna, którego córka, zapomniawszy zabrać ze sobą bilet do autobusu, natrafiła na kontrolę. Jej przebieg wzbudził sporo uwag.

Do zdarzenia doszło w połowie ubiegłego tygodnia w autobusie miejskim MPK linii nr 12 w rejonie ul. Kłeckoskiej. To tam jednym z kursów poruszała się 14-letnia córka gnieźnianina. Na co dzień posiada przy sobie bilet "za zeta" oraz legitymację. Tym razem jednak zapomniała je ze sobą zabrać i również tym razem trafiła na kontrolę. Ta jednak nie przebiegła zwyczajowo, tylko przybrała nieoczekiwany obrót.

- Pani kontrolerka zaczęła wystawiać mandat i zażądała od 14-letniego dziecka numeru PESEL. Po tym, kiedy córka powiedziała, że go nie zna, zadzwoniła do mamy i moja żona chciała rozmawiać z kontrolerką, a wówczas ta kategorycznie odmówiła rozmowy z osobą dorosłą. Ponownie zażądała numeru PESEL, więc żona przekazała go mojej córce, a ta powtórzyła kontrolerce - stwierdził gnieźnianin, dodając iż kobieta nie chciała też prowadzić rozmowy na trybie głosnomówiącym. 

- W międzyczasie, kiedy córka była już roztrzęsiona i płacząca, kontrolerka poinformowała dziecko, że jeżeli nie poda numeru PESEL to zostanie wezwana policja i zostanie obciążona kosztami zatrzymania autobusu. Miała do tego prawo, ale miejsce i stosowność przekazania tej informacji była nieadekwatna do tego, co się tam działo - stwierdził mieszkaniec.

Jak dodał gnieźnianin, rok temu jego córka przeszła ciężką operację, która mocno odcisnęła piętno na jej zdrowiu i związana była z wizytami u psychologa. Teraz, po całej kontroli, powróciły lęki, z którymi sobie wcześniej już poradziła. Co więcej, dokument z karą także kazała podpisać córce. Nie jest ona wysoka i wynosi kilkanaście złotych, ale nie o pieniądze w tej sytuacji chodzi. Mężczyzna nie ukrywa, że córka wie, że źle zrobiła nie zabierając biletu i legitymacji, ale w przypadku dziecka kontrola mogłaby mieć zupełnie inny przebieg.

W sprawie skontaktowaliśmy się z prezesem MPK Wojciechem Gulczyńskim. Ten przyznał, że firma wykonująca usługi jest zewnętrzna, zatrudnia swoich pracowników i przewoźnik ma z nią podpisaną umowę. Bazując na tym, co przekazał mu mieszkaniec prezes przyznał: - Błąd po stronie kontrolera polegał na tym, że nie porozmawiał z rodzicem dziecka przez telefon. Nie mamy świadków zdarzenia, musimy porozmawiać z kontrolerem. Jak dodał, w samym autobusie nie ma monitoringu, a sprawa będzie rozpatrywana po przekazaniu oficjalnej, pisemnej skargi z opisem zdarzenia. Ojciec 14-latki przekazał nam, że zamierza ją złożyć. 

19 komentarzy

 • Link do komentarza Pasażer poniedziałek, 23 maja 2022 13:04 napisane przez Pasażer

  Po pierwsze, niech ci niedouczeni kontrolerzy zrozumieją w końcu, że żyjemy w cywilizowanym kraju, w którym jest powszechny obowiązek szkolny do 18-stego roku (art. 35 prawa oświatowego) i każdemu dziecku w wieku szkolnym się należy ulga bez względu czy posiada przy sobie legitymację czy nie, więc nie bardzo wiem czemu ma służyć kontrolowanie czy ma legitymację często małych dzieci (które dokument mogą zgubić, więc często go nie mają przy sobie), a co gorsza wyrzucać z autobusu (co miało miejsce kilka lat temu)

 • Link do komentarza 1968 niedziela, 22 maja 2022 12:12 napisane przez 1968

  Do Krzyk ciszy - to ty miałęś rodziców z gestapo?

 • Link do komentarza Ochroną danych osobowych niedziela, 22 maja 2022 09:15 napisane przez Ochroną danych osobowych

  PESEL należy do danych wrażliwych pozyskanie go powinno być w sposób bezpieczny i niepozwalający na wyciek danych osobowych. Podawanie go w autobusie gdzie są inni pasażerowie i mogą go usłyszeć, a co gorsza następnie wykorzystać na niekorzyść jego właściciela narusza RODO. Ochrona danych osobowych polega przede wszystkim na gromadzeniu i przetwarzaniu danych przez różne podmioty w taki sposób, aby nie wyciekły, nie zostały przekazane w niepowołane ręce, a także nie zostały wykorzystane w innym celu niż ten, o którym została poinformowana osoba, której dane dotyczą.

 • Link do komentarza Ja sobota, 21 maja 2022 16:16 napisane przez Ja

  Ja za brak biletu jakiegoś gościa walczyłem 1.5 roku bo kontroler na dowód rejestracyjny wystawił mandat

 • Link do komentarza czytelnik sobota, 21 maja 2022 12:41 napisane przez czytelnik

  Kontroler jest od kontrolowania i tyle w temacie. Skoro niektórzy tak bronią tych kontrolerów, to najlepiej wg nich w ogóle nie sprawdzać, nie kontrolować, pozwolić na wolną amerykankę?!

 • Link do komentarza Krzyk ciszy piątek, 20 maja 2022 08:32 napisane przez Krzyk ciszy

  Za moich czasów to bym kablem od rodziców po plecach dostał, że zapomniałem biletu. Teraz mamy to co mamy i co widać i co słychać.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 19 maja 2022 08:47 napisane przez Mieszkaniec

  Czas zrobić bilety i legitymacje elektroniczne. Bo jednak dzieciaki telefonu nie zapominają zabrać.

 • Link do komentarza Arti czwartek, 19 maja 2022 07:43 napisane przez Arti

  Wina MPK. Bo taką firmę zatrudnia. Tutaj nie ma zaganiania. Autobus MPK. Wina MPK i koniec

 • Link do komentarza s:n środa, 18 maja 2022 21:56 napisane przez s:n

  Nasi kontrolerzy są wyjątkowo niesympatyczni i zwyczajnie brzydcy. Może to ich kluczowy problem?
  :-) A pan kontroler do tego w brudnej kamizelce wędkarskiej. Szkoleń raczej nie było. Bo po co?
  Jakie miejsce takie służby….
  @Stary :-) dzieci trzeba chronić przed stresem!

 • Link do komentarza Inez środa, 18 maja 2022 19:43 napisane przez Inez

  Bo kanary w Gnieźnie mają to do siebie że nad dziećmi sie pastwią a do menelstwa pi bilet nawet nie podejdą bo się boją. ,, BOHATERZY,,

 • Link do komentarza Robert środa, 18 maja 2022 19:13 napisane przez Robert

  Nie miała biletu dostała mandat a raczej powinna go dostać piszecie o empati to jest szit dorosłe życie to może oprócz biletów dla zera zróbmy jeszcze kary za przejazd za 0 zł

 • Link do komentarza wilk środa, 18 maja 2022 18:11 napisane przez wilk

  A czemu nie zrobić komunikacji za darmo jak chciał kandydat pisiorów pan Kamiński,jak jest w wielu miastach ????Nie było by problemów ,a pieniądze zapewne na ten cel można by znaleźć,skoro są na betonowe,tandetne inwestycje !!!

 • Link do komentarza NN środa, 18 maja 2022 14:10 napisane przez NN

  Biletu zapomniała....komórki nie...a rodzic broni

 • Link do komentarza Michu środa, 18 maja 2022 11:38 napisane przez Michu

  Do obywatel RP


  Nazewnictwo "mandat" jest potocznie używane. Prawidłowo nazywa się to "opłata dodatkowa" którą można nałożyć na małoletnią.

 • Link do komentarza Polo środa, 18 maja 2022 10:59 napisane przez Polo

  Anno pamiętaj, że opisana sytuacja jest tylko subiektywna i z jednej strony. Jak sytuacja wyglądała ? Nie wiemy. A każdy będzie ją przedstawiał z korzyścią dla siebie. Ludzie obecnie swoje niepowodzenia zrzucają na innych.

 • Link do komentarza anna środa, 18 maja 2022 10:31 napisane przez anna

  Odnosząc się do pani kontrolerki to chyba Ją poniosło!! Kontrolowała nieletnią, zero empatii i zrozumienia, poza tym powinna rozmawiać z osobą dorosłą skoro dziecko nie miało dokumentu. Straszenie Policją i kosztami to chyba za wiele dla płaczącej dziewczynki. No i pytanie czy kierowca ma klapki na oczach i nie mógł zareagować? Przecież to się wydarzyło w dzień, w mieście no i zero reakcji? Ten kierowca również nie na właściwym miejscu skoro nie reaguje na agresje, głośny ton rozmów oraz płacz dziecka. A powinien być szczególnie wyczulony ponieważ przewozi ludzi i nieraz to 40-50 osób.

 • Link do komentarza Obywatel RP środa, 18 maja 2022 10:24 napisane przez Obywatel RP

  Osoba małoletnia chyba nie może dostać mandatu w świetle prawa? Kontrolerzy MPK Gniezno czasem zachowują się jakby nie posiadali doświadczenia ani żadnych szkoleń.

 • Link do komentarza Stary :) środa, 18 maja 2022 09:18 napisane przez Stary :)

  Obecne pokolenie dzieciaków jest takie, że jak się zwróci uwagę, to już mają problemy i leki. A za kilka lat, jak zaniosą podanie o prace i się nie dostaną, to pewna depresja.

 • Link do komentarza Daria środa, 18 maja 2022 08:45 napisane przez Daria

  Chyba czas zrobić kamery w autobusach

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane