piątek, 13 maja 2022 08:40

Awantura o ośrodek po zakończonym programie telewizyjnym

 

Powrót do tematu sprzed dwóch tygodni, przerodził się w wyjątkowo emocjonalną dyskusję, przeplatającą się zarzutami o oszustwa, odbieranie cudzej pracy, a wszystko ma się skończyć w prokuraturze.

Nieoczekiwany obrót sprawy - tak można opisywać to, co się wydarzyło w czwartkowe późne popołudnie przy ośrodku dla bezdomnych przy ul. Pocztowej. Zaplanowany do realizacji program telewizyjny przebiegał zgodnie z ustalonym wcześniej scenariuszem, ale tuż po nim wybuchła awantura, która postawiła całą sytuację związaną z przejściem schronisk (w ręce nowej organizacji) w jeszcze innym świetle.

W czwartek do Gniezna przybyła ekipa TVP3 z programem "Głos regionów". Sprawa dotyczyła kwestii przejęcia schronisk dla bezdomnych, prowadzonych do niedawna przez Stowarzyszenie "Dom", które przeszły do rąk Fundacji "Dobro się niesie". Dwa tygodnie temu opisywaliśmy ten temat, w którym podczas konkursu organizowanego przez Urząd Miejski w Gnieźnie na zajmowanie się ww. placówkami, wygrał podmiot z Poznania. Tym samym po 18 latach oba ośrodki przechodzą pod inny nadzór. Uwagi wzbudzało wiele kwestii, w tym to iż owa Fundacja "Dobro się niesie" istnieje dopiero od pół roku.

Do tematu postanowiło powrócić TVP3, które przybyło na ul. Pocztową w czwartkowe późne popołudnie, by zebrać materiał do "Głosu regionów". Na początku przewidziany został cały scenariusz, po zrealizowaniu którego pojawiły się głosy, zarzucające stronniczość. Nie wynikały one jednak z tego, jak przygotowano program, ale że głos chcieli zabrać także podopieczni, dla których nie starczyło już czasu w programie. Jak się wkrótce okazało, były to głosy krytyczne wobec osób, które dotychczas prowadziły ośrodki. Zarzuty, które pojawiły się w tym momencie, stały się bardzo poważne, ocierające się o naruszenie prawa. Zaskoczenie było tym większe, że do tej pory nie było o nich mowa w przestrzeni publicznej.

- Prawda ujrzała światło dzienne tak naprawdę dopiero wtedy, kiedy fundacja przejęła opiekę nad naszymi podopiecznymi - przekazała Sylwia Jabłońska, dyrektor Wydziału Usług Społecznych w Urzędzie Miejskim. Jaka jest to owa prawda? Według obecnych na miejscu mieszkańców schroniska to m.in. dysponowanie pieniędzmi podopiecznych przez zarząd stowarzyszenia. Rzekomo przymusowe, choć ci drudzy twierdzą, że to nieprawda. Emocje, jakie pojawiły się po realizacji programu, były bardzo duże. Krzyki zagłuszały przejeżdżające w pobliżu pociągi, a plątanina zarzutów obu stron nie pozwalała zebrać całego obrazu sytuacji. Jak jednak z tego wynika, to nie są jedyne problemy, jakie miały istnieć w schroniskach dla bezdomnych. 

- To bardzo trudna sprawa, myślę, że osoby tutaj przebywające były zmanipulowane - to jest oczywiście moja ocena wynikająca z pewnej wiedzy i doświadczeń zawodowych. O szczegółach dowiedzieliśmy się dopiero, kiedy nowa fundacja przejęła to schronisko. Spędzaliśmy tutaj 24 godziny na dobę po to, żeby zapewnić poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Wtedy, kiedy zaczęli się oni otwierać zobaczyli, że to nie jest tak, że ci ludzie, którzy teraz przyszli są źli i będą zamykać, zabierać pieniądze. Chyba emocje były w nich już tak duże, że potrzebowali podzielić się z tym. Jest to dla nas bardzo trudna sytuacja, bo nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, co się tutaj dzieje. Pojawiały się anonimowe oskarżenia, ale nigdy nie było dowodów na to - mówiła Sylwia Jabłońska.

W całym obrazie sytuacji są same nieścisłości. Po odejściu stowarzyszenia, z pomieszczeń miała zniknąć część sprzętów, które należały do organizacji. Część z nich została wykupiona przez Miasto, ale i tak sporo zostało "zorganizowanych" na swój sposób. Tymczasem stowarzyszenie twierdzi, że zabrało niewiele.

Wraz nową fundacją, do placówki powróciły dwie opiekunki spoza środowiska bezdomnych, które zostały zwolnione przez stowarzyszenie kilka miesięcy temu. Dlaczego nie reagowały wcześniej, jeśli pojawiały się niepokojące sygnały? - Nie wiedziałyśmy, co mamy robić. Bałyśmy się stracić pracę, kierownik powiedział kiedyś, że jeśli się nam nie podoba, to możemy iść gdzieś indziej. Tu jest tak jak jest i tak będzie - takie były rozmowy z kierownictwem - przyznała Małgorzata Malczewska, opiekunka. Sprawiedliwości dochodzi w sądzie, ponieważ do tej pory nie wie, za co została zwolniona. Wszystko ma jednak rozchodzić się o kwestie finansowe. 

Maria Chwiałkowska-Grygiel, która współprowadzi stowarzyszenie od 18 lat wpadła w rozpacz słysząc powyższe zarzuty. - Pokwitowania na wszystko są - przyznaje. Jak dodaje dalej: - Nigdy ani ja, ani Marian (Wierzbicki - przyp. red.), nie okradliśmy naszych bezdomnych. To są ludzie bezdomni, ich się nie wykorzystuje w taki sposób. Oni są w stosunku zależności, są to osoby uzależnione głęboko i ja bym nigdy nie wykorzystała ich przeciwko komuś, kogo lubili. Stało się inaczej. Ja tutaj tyle lat działam i mam dosyć własnych pieniędzy, ja nie potrzebuję cudzych - powiedziała sekretarz "Domu". Jak twierdzi, wszystkie wpłaty były księgowane i można to sprawdzić w dokumentacji. Dodała, że schronisko ma swoją wspólną kasę, z której kupowano rzeczy potrzebne do jego działalności.

Podczas awantury jeden z bezdomnych pokazał kwitek wpłaty na ponad 3 tys. złotych. Stwierdził, że został zmuszony do jej zrealizowania, bo w innym przypadku najpewniej musiałby opuścić schronisko. Przeciwko temu wypowiedziała się sekretarz stowarzyszenia, która przekazała iż zawsze, jak była taka potrzeba, mógłby te pieniądze z powrotem otrzymać, gdyby miał jakieś zapotrzebowanie. Maria Chwiałkowska-Grygiel powiedziała, że nigdy dotąd żadne tego typu zarzuty nie były kierowane pod ich adresem i nie wie, skąd się one wzięły. Dodała, że podopiecznych najpewniej zmanipulowano w ostatnim czasie.

Przeciwko temu jednak występują opiekunowie oraz urzędnicy, którzy nie pozostawiają złudzeń. - Będziemy zgłaszać sprawę do prokuratury. Podopieczni schroniska poinformowali nas, że potrzebują pomocy w tej kwestii i pozostajemy do ich dyspozycji. Sprawujemy też funkcje publiczne i w związku z tym każda nieprawidłowość, o której wiemy, powinna zostać zgłoszona. Na pewno tego obowiązku dopełnimy - stwierdziła Sylwia Jabłońska. 

Awantura sprawiła, że wkrótce ogród ośrodka zaczął przesiąkać dymem papierosów wypalanych przez poddenerwowanych przedstawicieli obu stron. To jednak nie jest uzależnieniem tak poważnym, jak alkoholizm. Takie zarzuty też padły i to nawet podczas realizacji programu. Jedna z takich sytuacji miała mieć miejsce 1,5 miesiąca temu. - Wraz z funkcjonariuszami policji udaliśmy się na interwencję. W schronisku przy ul. Kawiary na 16 obecnych tam osób 6 było w stanie nietrzeźwym w tym opiekun - mówiła Sylwia Jabłońska. Jak dodała, sprawa wyniknęła po anonimie, jaki trafił do Urzędu Miejskiego. Takich donosów było jednak więcej.

Inne pismo w sprawie schroniska dotarło w ostatnich dniach do Magistratu. To wynik weryfikacji wskazań Urzędu Wojewódzkiego, które były efektem kontroli z lipca ub. roku. Stwierdzono iż tylko część założeń została do tej pory zrealizowana. To jednak wypada blado wobec ww. finansowych zarzutów. Czy Urząd Miejski nie mógł wcześniej skontrolować działalności? - My nie jesteśmy organem nadzorującym funkcjonowanie stowarzyszeń czy organizacji, fundacji. Możemy jedynie nadzorować realizację zadania i to zadanie było zawsze rozliczone prawidłowo. Jeżeli zdarzały się błędy, to były one naprawiane zgodnie z naszymi instrukcjami - przyznaje Sylwia Jabłońska. 

Maria Chwiałkowska-Grygiel mówiła: - Oni chcą nas zniszczyć, byśmy nie odrośli. Myślę, że prezydent miasta nigdy mi nie daruje tego, że ja przeciwko niemu powiedziałam cokolwiek, nawet w telewizji. Przed laty pan prezydent prosił mnie o ten dom po dobrej woli, by go zburzyć i na parking przeznaczyć. Ja wtedy odpowiedziałam, że na pewno nie, bo to ludzie bezdomni zrobili i to takie piękne. Od tej pory pan prezydent widzieć mnie nie chciał, myślę iż nadal ma te plany i z chwilą kiedy przejmie budynek od kolei to czas tego budynku będzie policzony. Wiem, że pan prezydent od przeszło trzech lat szukał osoby, która nas stąd wygryzie, tylko że nikt na to się nie zgadzał, bo tego się nie robi. Na pewno byliśmy uczciwi, mamy dobrą księgowość i myśmy nie kradli - stwierdziła. 

Cała sprawa wzbudziła zamieszanie, ponieważ na padające argumenty nie byli przygotowani ani realizatorzy programu, ani zaproszeni do niego goście z zewnątrz. Ci ostatni mieli opisać zjawisko bezdomności na terenie Gniezna oraz obraz dotychczasowej działalności "Domu". Wśród nich była radna powiatowa Beata Tarczyńska, była starosta oraz radna miejska, która wspierała organizację przez lata jej działalności, ale obecny był też autor niniejszego tekstu. Tymczasem wyprowadzające się stowarzyszenie wyniosło się do lokalu po dawnej aptece u zbiegu ul. Dąbrówki i Franciszkańskiej - taką lokalizację wskazało Miasto. Nie oznacza to jednak powstania nowej placówki dla bezdomnych. W ogóle może nic nie oznaczać, ponieważ widząc całą sytuację, dotychczasowi prowadzący schroniska rozkładają ręce. Tymczasem sprawę prawdziwości padających oskarżeń poddać należy weryfikacji przez odpowiednie służby, ponieważ nie wszystko układa się w logiczną całość. Chyba, że w grę wchodzi kreatywność w działaniach - pytanie jednak, której ze stron?

10 komentarzy

 • Link do komentarza Ktoś poniedziałek, 16 maja 2022 20:54 napisane przez Ktoś

  Niezłe jaja wychodzą...

 • Link do komentarza spostrzegawczy poniedziałek, 16 maja 2022 09:05 napisane przez spostrzegawczy

  Ciekawe, że jeszcze nie powstała żadna komisja śledcza. Trudno wierzyć obecnie jednej i drugiej stronie. Wszyscy wiedzą, jakie jest środowisko bezdomnych, ale teraz obie strony mają w tym interes, by obrzucać oskarżeniami przeciwnika, nawet kosztem manipulacji.

 • Link do komentarza mgr sobota, 14 maja 2022 09:37 napisane przez mgr

  Bezdomni chcieliby nadopiekuńczej opieki,wszystko mieć za darmo, żyć po swojemu itd. A tymczasem pobyt w zorganizowanej placowce to niestety regulamin, pewien rygor i styl wspólnotowy, którego należy przestrzegać. To, że pensjonariusze popijali było tajemnicą poliszynela. Tak się dzieje wszędzie w takich środowiskach. Alkoholizm to choroba, która mąci rozum i budzi lęk. Ci pacjenci mają często zaburzenia i dlatego należy nimi umiejętnie kierować. A, że do życia wspólnego należy się dokładać? Mnie to nie dziwi, bo oprócz współczucia, pomocy i opieki powinni wiedzieć, że mają także obowiązki.

 • Link do komentarza Magdalena piątek, 13 maja 2022 20:43 napisane przez Magdalena

  W końcu zakończyło się Państwo w Państwie. Czas wielki, żeby się przyjrzeć procedurom wdrażanym przez Stowarzyszenie. Od dawna mówiono o tym, ze pensjonariusze tak naprawdę pozbywali się swoich środków. Nie dziwota, ze każdy „dobrowolnie” oddawał pieniądze przed obawa utraty dachu nad głowa. Brawo Pani Dyrektor i Panie Prezydencie, temu trzeba się przyjrzeć.

 • Link do komentarza Poli piątek, 13 maja 2022 18:44 napisane przez Poli

  Bezdomny i 3 000 a my smialismy sie z Rydzyka ze bezdomny dal mu auto. Czyli wychodzi na to ze bezdomny moze sobie poradzic-)

 • Link do komentarza Anna piątek, 13 maja 2022 16:16 napisane przez Anna

  W końcu oliwa na wierzch wypływa. Mam nadzieję, że ci, którzy krzywdzili zostaną ukarani. Człowiek zależny od innych, z zerowym poczuciem własnej wartości wykorzystywany do granic możliwości. A powinni pomagać stanąć na nogi,a nie uzależniać od siebie...

 • Link do komentarza czytelniczka piątek, 13 maja 2022 14:20 napisane przez czytelniczka

  Ciekawe kim jesteś JOLA, że tak autorytatywnie wypowiadasz się o sprawie, której nie znasz. Nie jesteś anonimowa, a oskarżenie, ze ktoś z pracowników Domu "brał" pieniądze są oszczerstwem, a także, jeżeli to prawda, to stawiają cię w roli współpodejrzanej. Bo skoro miałaś wiedzę i nie zgłosiłaś tego do odpowiednich organów, to znaczy, że brałaś pośrednio udział w przestępstwie! Ciekawi jesteśmy kim jesteś lub na czyje zlecenie kłamiesz.

 • Link do komentarza KGr piątek, 13 maja 2022 14:13 napisane przez KGr

  Najbardziej przykre jest to, że podopieczni schroniska, którzy parę dni temu żegnali się z kierowniczką, za łzami w oczach, całując ją po rękach, teraz rzucają na nią najgorsze oskarżenia. Co się stało ??? Ludzie, których wyciągała z melin, z pustostanów, ledwo żywych. Wielu z nich zawdzięcza jej życie. Pracowali z nią wspólnie aby ten ośrodek stworzyć z ruin. Przecież następcy dostają kwitnący ośrodek. Zarzut o braniu pieniędzy od bezdomnych za to, żeby mogli pić w ośrodku jest po prostu niebywały. Trudno to w ogóle komentować. Mam nadzieję, że gnieźnianie będą jednak pamiętali o tych wszystkich imprezach na Kawiarach, a były tego dziesiątki, często na kilkaset dzieci z rodzicami. Jeszcze parę dni temu wielu przychodziło do punktu charytatywnego po chleb i nie tylko. Kilkadziesiąt osób się usamodzielniło. Tylko starsi mogą ocenić jak wyglądała sytuacja z bezdomnością te 18 lat temu, kiedy stowarzyszenie zaczynało a jak jest teraz. Z roku na rok ilość bezdomnych maleje i obecnie schroniska nawet zimą nie są wypełnione w pełni. To się z powietrza nie wzięło. A jeśli chodzi o finanse, to jest księgowość i tam można kontrolować a nie kierować się plotkami. Stowarzyszenie otrzymuje gorzką zapłatę za 18 lat ciężkiej pracy. Ale i tak bywa.

 • Link do komentarza Malinowy nos piątek, 13 maja 2022 11:20 napisane przez Malinowy nos

  Hahaha

 • Link do komentarza Jola piątek, 13 maja 2022 09:31 napisane przez Jola

  Dziwne, że sprawy wychodzą dopiero teraz i wszyscy zaskoczeni, skoro już od kilku lat gadało się na mieście, że w DOMU biorą pieniądze za to, że przymykają oko na picie alkoholu przez bezdomnych w środku. Bezdomni podobno nie raz byli tam szantażowani więc to co tu czytam, że bezdomny był zmuszony do wpłaty 3.000 zł wcale mnie nie dziwi. Pani z DOMu słynie z tego, że przy każdym wychodzącym na zewnątrz problemie płacze i gra pokrzywdzoną. Przykre tylko, że wszyscy bali się wcześniej tknąć to śmierdzące jajo, a ludzie w środku cierpieli. Część z nich pewnie miała nawet szansę wyjść z bezdomności.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane