poniedziałek, 09 maja 2022 14:05

Wstępny raport komisji nt. wypadku lotniczego

 
Wstępny raport komisji nt. wypadku lotniczego archiwum redakcji

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała wstępny raport, związany ze zdarzeniem z końca marca br., kiedy to do Jeziora Kłeckiego spadła maszyna latająca. Póki co trwają jeszcze ustalenia dokładnych okoliczności.

Zdarzenie, do którego doszło 29 marca 2022 roku, wywołało spore zainteresowanie z uwagi na jego charakter - do Jeziora Kłeckiego w godzinach popołudniowych spadła maszyna latająca. W wyniku tego wypadku zginął 55-letni obywatel Niemiec, który był pilotem. Posiadał on ważną licencję pilota samolotowego tzw. turystyczną.

Od razu po zdarzeniu na miejscu pojawiły się służby ratunkowe, ale także poinformowano Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych. Jej przedstawiciele pojawili się na miejscu, gdzie działania związane ze zdarzeniem były także prowadzone kolejnego dnia, łącznie z wydobyciem wraku na brzeg. Obecnie PKBWL opublikowała wstępny raport ze zdarzenia.

Jak wynika z jego treści, maszyną, która spadła do akwenu, był samolot Aventura II. Wystartował on z lotniska w Lesznie i miał charakter rekreacyjny, połączony z lądowaniem na jeziorach. - Z zapisu kamery na lotnisku EPLS wynika, że pilot osobiście przygotował samolot do lotu, uruchomił silnik, wykonał jego próbę , a następnie kołowanie do RWY 23 i o godz. 10:171 wystartował - czytamy w raporcie.

Wypadek miał miejsce około godziny 15:20. To wówczas świadkowie zauważyli maszynę, która nadleciała od strony południowej w kierunku zbiornika wodnego. - Nad jeziorem samolot wykonał na małej wysokości najpierw zakręt w prawo a następnie 2-3 zakręty o małym promieniu w lewo i około godz. 15:24, wykonując zniżanie, zderzył się z powierzchnią wody. Nastąpił kapotaż samolotu i jego częściowe zanurzenie. Po kilkunastu minutach od zderzenia samolot zatonął - zawarto w raporcie. Ustalono, że od momentu startu do około godziny 15, pilot samolotu wykonał lądowania na 13 jeziorach, o czym poinformował jednego ze świadków w rozmowie telefonicznej.

Według wstępnych ustaleń, pozyskanych na podstawie danych meteorologicznych, warunki pogodowe mogły mieć wpływ na zaistnienie zdarzenia. Sam raport, który ma charakter wstępny, nie daje jeszcze odpowiedzi na dokładne okoliczności wypadku. W tym celu komisja planuje jeszcze dokonać odtworzenia trasy lotu maszyny, przesłuchanie kolejnych świadków, analizę warunków atmosferycznych na całej trasie oraz w rejonie Jeziora Kłeckiego oraz inne działania związane z uzupełnianiem dokumentacji maszyny oraz uprawnień pilota.

2 komentarzy

  • Link do komentarza ZośkaD piątek, 13 maja 2022 08:36 napisane przez ZośkaD

    Do patrzacy... Wpisz w gogle samoloty polskie aventura II i poznasz odpowiedź

  • Link do komentarza patrzacy wtorek, 10 maja 2022 07:16 napisane przez patrzacy

    Jak ten samolot mógł dokonać kilku ladowań .....na jeziorach, jezeli nie miał płóz - pływaków a wyłacznie normalne, gumowe koła do ladowania na trawie lub lotnisku .

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane