środa, 11 maja 2022 08:43

Na budowie drogi wykopano stare odpady

 

Podczas prac przy budowie nowej drogi, prowadzonych w rejonie ul. Sosnowej, odkopane zostały warstwy odpadów zalegające pod ziemią.

Podczas budowy drogi, która ma łączyć ul. Wrzesińską z ul. Witkowską, w rejonie planowanego skrzyżowania z ul. Sosnową, podczas prac ziemnych odsłonięto warstwę ziemi, a tuż pod nią zalegające odpady. Doły znajdują się bezpośrednio przy ulicy i można w nich zauważyć zalegające około metr pod powierzchnią śmieci, które znajdowały się tam od lat. 

To pozostałości dawnego żwirowiska powstałego w PRL-u, które w późniejszych latach zasypano śmieciami. W 2005 roku głośna była sprawa grupy mieszkańców os. Pławnik, którzy kupili działki w tym rejonie. To wówczas okazało się, że pod ziemią znajdują się śmieci, na których to nie da się bezpiecznie postawić domu. Sprawa zakończyła się odszkodowaniami oraz skazaniem jednego z urzędników. Teraz temat niejako powrócił, choć nieco dalej od osiedla i bliżej lasu.

W dole i na hałdzie ziemi widoczne są najróżniejsze odpady, wśród których zauważyć można odpadki od produkcji obuwia, szklane butelki, słoiki, folie itd. Z dołu rozchodzi się też dość specyficzny zapach. 

W sprawie skontaktowaliśmy się z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich, który realizuje inwestycję. Jak nam przekazano, temat jest już znany: - Wykonawca podczas robót odkopał dwie hałdy śmieci o łącznej objętości 800 m3. Ich próbki zostały przebadane, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt ani środowiska. Teren składowania odpadów zabezpieczono i wyłączono z prac. Na pozostałym roboty odbywają się bez zakłóceń - przekazał Roman Świergiel, zastępca dyrektora WZDW w Poznaniu. Jak dodał: - Trwają formalności związane z wyłonieniem firmy, która zajmie się utylizacją odpadów. Koszty - jako inwestor - poniesie WZDW. Sytuacja nie ma wpływu na harmonogram budowy drogi.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Anna czwartek, 12 maja 2022 21:12 napisane przez Anna

  Przecież tam było ogromne wysypisko śmieci, czyżby o tym zapomniano?

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 12 maja 2022 21:04 napisane przez urzędas

  Żadne kary niczego nie zmienią. To była prywatna działka, facet brał kasę za zaśmiecanie, bo nie wierzę, ze pozwolił na przywożenie ton odpadów za friko! Potem nawiózł niewiele ziemi, posiał trawę i podzielił na działki, by je sprzedać. Czy poniósł jakąś odpowiedzialność? Wątpię, a ludzie mieszkają tam na bombie ekologicznej.

 • Link do komentarza Marek czwartek, 12 maja 2022 10:37 napisane przez Marek

  Na te odkryte po wielu latach "składowania" dawne wysypisko śmieci powinno się teraz wozić dzieci i młodzież autobusami, ze wszystkich gnieźnieńskich szkół. Dzieciaki zobaczyłyby w rzeczywistości ile dziesiątków lat te śmieci już leża pod ziemią i ciagle sie nie rozłożyły. A ile dziesiatków lat jerszcze tam te śmieci poleżą nim się całkowicie rozłożą !??? A dla dorosłych, przydałby sie chociaż program edukacyjny w naszej gnieźnieńskiej telewizji kablowej .

 • Link do komentarza Panoramiks czwartek, 12 maja 2022 08:37 napisane przez Panoramiks

  Tam są tysiące metrów sześciennych

 • Link do komentarza Anna czwartek, 12 maja 2022 06:18 napisane przez Anna

  Kto nie pamięta Gniezna z przed lat, to teraz będzie wiedzieć. Dawniejsze wysypisko śmieci było szybko równane z ziemią pod sprzedaż terenów pod zabudowę. Wysztkiego nie wywieziono.

 • Link do komentarza Meg środa, 11 maja 2022 21:48 napisane przez Meg

  Przecież w tamtych rejonach istniało wysypisko śmieci w latach 80-90 to jak myślicie co się stało z odpadami po likwidowali tego miejsca ?! Wyparowały ?!

 • Link do komentarza filip środa, 11 maja 2022 21:48 napisane przez filip

  to sa pozostałości po wykrawaniu podeszew w Polani.

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 11 maja 2022 11:21 napisane przez rowerzysta

  Wystarczy wprowadzić kary w odpowiednich wysokościach i nagrody dla osób zgłaszających takie procedery. Ne terenach gmin powiatu jest wiele takich hałd, które od lat zalegają. Np. teren przy zakładzie karnym w Gębarzewie...

 • Link do komentarza Damian kowalski środa, 11 maja 2022 10:43 napisane przez Damian kowalski

  Tam znajduję się tego znacznie więcej

 • Link do komentarza Dorota środa, 11 maja 2022 10:35 napisane przez Dorota

  Dobrze by było sprawdzić daty na niektórych rzeczach tam zalegajacych. Dowiemy się wtedy, jak długo to juz leży pod ziemią. Dowiemy się również jaka część tych rzeczy już się "rozłożyła" przez te lata ? A może wogóle się jeszcze nie rozłozyła !!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane