piątek, 29 kwietnia 2022 10:23

Łagiewnicka Kipa z kolejną nagrodą

  mnopr

Lodowa wyspa na stawie w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo została po raz kolejny doceniona przez konkursowe jury.

W miniony czwartek w Lublińcu Śląskim przedstawiciele sołectwa Łagiewniki Kościelne oraz gminy Kiszkowo odebrali nagrodę za I miejsce w ogólnopolskim konkursie Fundusz Sołecki - najlepsza inicjatywa. Nagroda w wysokości 7500 złotych została przyznana za projekt rewitalizacji Kipy oraz jej otoczenia w Łagiewnikach Kościelnych. Jest to już kolejna nagroda, przyznana za realizację tego projektu, który zwrócił uwagę nie tylko niektórych samorządowców, ale i historyków.

Czym jest Kipa? W każdej gminie są takie miejsca, których nazwy funkcjonują tylko wśród lokalnych społeczności. Niektóre z tych nazw są tak stare i wplecione w lokalną historię, że ich pochodzenia nie znają nawet najstarsi mieszkańcy. Jednym z takich niesamowitych miejsc jest Kipa, znajdująca się w Łagiewnikach Kościelnych. W tej wsi, między dworem a kościołem znajduje się staw, a na nim  wyspa. Nie jest ona zwyczajna, gdyż kiedyś mieściła się w niej grota ziemna zwana lodownią. To właśnie w niej przechowywano żywność ze szlacheckiego folwarku. Lodowania była niezwykle praktycznym wynalazkiem. W ciepłych miesiącach chłodzono w niej nabiały, żywność, owoce, chroniąc ją, przed szybkim popsuciem. Jednak aby zapewnić w niej chłód latem, zimą trzeba było zadbać o to, by nie zabrakło w niej lodu oraz odpowiednio zaizolować ściany pomieszczenia.

Po II wojnie światowej Kipa przestała pełnić swą pierwotną funkcję, natomiast zaczęła świetnie sprawdzać się jako ulubione miejsce coraz bardziej wymyślnych zabaw dla dzieci ze wsi. Tam bawiono się w podchody, zdobywano ją, a zwycięska drużyna mogła wbić na jej szczycie swoją „flagę”. Czas jednak mijał i jak wszystko na tym świecie, nawet Kipa popadła w zapomnienie. Brzegi stawu zarosły sitowiem, lodownia groziła zawaleniem, a drzewa i krzewy na jej szczycie coraz bardziej zaczęły skrywać jej tajemnice…

Wszystko zmieniło się w 2016 r. Mieszkańcy pamiętający czasy świetności tego miejsca, z nostalgią wracający do minionych lat, postanowili zadbać o staw, wyspę i jej otoczenie. Z pomocą przyszedł Urząd Gminy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Dzięki programowi Wielkopolska Odnowa Wsi, sołectwo otrzymało dofinansowanie, które trzeba przyznać, że wykorzystało wspaniale.

Mieszkańcy wsi bardzo się zmobilizowali i przez trzy kolejne lata realizowali swój plan odtwarzania Kipy. Oczyszczono dno stawu, wzmocniono brzegi, zrekonstruowano grotę lodowni, wybudowano most pontonowy. Zadbano także o walory przyrodnicze. Dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów. Dzieci z miejscowej szkoły wykonały także kilkanaście budek lęgowych dla ptaków, które zostały zawieszone przez dorosłych na okolicznych drzewach. Na stawie pływają dwie budki lęgowe dla kaczek, każda dla trzech kaczych rodzin. Wokół stawu umieszczono eksponaty z Izby Pamięci i Tradycji Ziemi Kiszkowskiej znajdującej się przy Szkole Podstawowej.

I to wszystko w ramach wolontariatu! Niemożliwe? Nie w Łagiewnikach Kościelnych, tutaj to standard! Zaangażowani w realizację projektu byli zarówno dorośli, jak i dzieci. Chętnych do pracy nie brakowało. Mieszkańcy do dziś wspominają, że był to niezwykły czas integracji międzypokoleniowej, wspomnień minionych czasów, opowieści o dworze, parku, a także legend…

Mimo, że od zakończenia realizacji projektu minęło już kilka lat to Kipa od czasu rewitalizacji nieustannie tętni życiem. Zimą na lodzie odbywają sie turnieje w hokeja. Wiosną i latem Kipę odwiedzają amatorzy wędkarstwa. Poza tym w grocie prowadzone są zajęcia edukacyjne dotyczące historii lokalnej. Kipa stała się ważnym miejscem wsi, na którym witany jest Nowy Rok i organizowana jest tzw. „Noc Kupały”, czyli powitanie lata. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane