czwartek, 28 kwietnia 2022 10:31

Radni gminy Gniezno nie chcą podwyżek

 
Radni gminy Gniezno nie chcą podwyżek archiwum redakcji

Niejako w odpowiedzi na to, jaką decyzję podjęli radni miejscy, działacze z gminy Gniezno deklarują iż w tej kadencji nie będzie podwyżek ich diet. 

W minioną środę na sesji Rady Miasta większość przegłosowała podniesienie diet o ok. 23%. To, z jakim odzewem społecznym się to spotkało, można było zobaczyć w komentarzach dostępnych w sieci.

Wkrótce po tym głosowaniu, radni gminy Gniezno, zrzeszeni w większościowym klubie Radnych Niezależnych poinformowali, że w obecnej kadencji nie zamierzają podnosić swoich diet. Działalność na rzecz samorządu lokalnego traktujemy nie w kategoriach zarobkowych, lecz pełnego zaangażowania i aktywnego uczestnictwa w życiu gminy - informują. 

Gmina Gniezno ma o wiele rozleglejszy obszar, a jej terytorium otacza miasto niemal z każdej strony. To sprawia, że w wielu sprawach radni muszą podróżować nawet kilkadziesiąt kilometrów w różnych kierunkach, spotykając się z mieszkańcami. Mimo to mają oni diety o wiele niższe od tych, jakie są obecnie w mieście, co częściowo regulują przepisy:

 • Przewodniczący Rady Gminy - 1300 zł
 • Wiceprzewodniczący Rady Gminy - 900 zł
 • Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - 1000 zł
 • Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej - 900 zł
 • Członkowie Komisji Rewizyjnej - 850 zł
 • Przewodniczący pozostałych komisji - 900 zł
 • Radni - 800 zł

Dodać należy, że w momencie ustalenia ww. kwoty (tj. pod koniec 2019 roku), przepisy nie pozwalały na ustalenie stawek powyżej 1342 złotych dla gmin poniżej 15 tys. mieszkańców. W ubiegłym roku te przepisy zostały zmienione i obecnie limit ten wynosi 2147 złotych. Niezależnie od stanowiska ww. klubu, skontaktował się z nami jeszcze jeden radny gminny, który również przekazał nam informację iż podwyżek diet w tej radzie nie będzie.

2 komentarzy

 • Link do komentarza Wyborca czwartek, 28 kwietnia 2022 20:11 napisane przez Wyborca

  A co mogą radni w takiej pipidówie? Co najwyżej zdecydować jaki kolor farby na ścianie świetlicy wiejskiej położyć....

 • Link do komentarza Brawo czwartek, 28 kwietnia 2022 14:19 napisane przez Brawo

  I to są prawdziwi działacze, a nie słupy

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane