środa, 27 kwietnia 2022 15:08

Radni podwyższyli sobie diety

 
Radni podwyższyli sobie diety Mimo iż wiele samorządów od dawna spotyka się na normalnych posiedzeniach, sala sesyjna w trakcie obrad prezentuje się jak powyżej..

Podczas środowego posiedzenia Rady Miejskiej, głosami większości radni podnieśli swoje diety. 

Temat wzbudził sporo uwagi w ubiegłym tygodniu, kiedy przedstawiliśmy projekt uchwały i założenia podwyżek. Jest to już druga podwyżka wynagrodzeń w obecnej kadencji (pierwsza miała miejsce już na jej początku).

Na początku środowego posiedzenia Rady Miejskiej, wniosek o wykreślenie punktu dotyczącego podwyżki diet złożył radny Arkadiusz Masłowski: - Osobiście uważam, że ta uchwała nie powinna być głosowana. Ponadto jestem przeciwny wprowadzeniu podwyżki diet dla radnych. Argumentuję to tym, że jest negatywny odbiór społeczny co do tej uchwały i to bardzo duży. Jest duże niezadowolenie mieszkańców - stwierdził. Wniosek został następnie przegłosowany i radni większością zadecydowali o pozostawieniu tego punktu w obradach i tym samym głosowaniu za uchwałą. 

Kiedy radni doszli do ww. punktu posiedzenia, przewodniczący Michał Glejzer przedstawił argumenty, które jego zdaniem przemawiają za podwyżką wynagrodzeń, wskazując m.in. inflację oraz miasta (mniejsze lub większe od Gniezna), w których działacze otrzymują znacznie wyższe diety. Jak przekazał, inicjatywę o podniesieniu stawek złożyli radni koalicji - 10 z nich złożyło podpisy pod projektem.

Radny Marek Bartkowicz sprzeciwił się podniesieniu diety radnym: - Środki uzyskiwane przez radnego w ramach diety mają właściwie tylko minimalizować straty z utraconego wynagrodzenia. Proszę zobaczyć, ilu z radnych pracuje w takim klasycznym stosunku pracy, gdzie musi iść do pracodawcy i prosić go o zwolnienie na sesję. A pracujemy już od dłuższego czasu w pandemii i wielu z państwa uczestniczy w niej z samego gabinetu. Wielu z państwa ma wolne zawody, są emerytami, a tylko niewielka grupa jest w klasycznej sytuacji, gdzie ma umowę o pracę. Wydaje mi się, że ta dieta, która jest, powinna być wystarczająca. Podobnie wypowiedział się Arkadiusz Masłowski, który dodał iż mimo jego apeli, posiedzenia są ciągle zdalne, a przez to radni ponoszą mniejsze straty z uwagi na brak dojazdu do Starego Ratusza. 

Michał Glejzer obstawiał dalej przy podwyżce diet dodając iż każdy może dodatkowo uzyskane środki wykorzystać tak, jak uważa: - Jeżeli dzisiaj wysoka rada podejmie decyzje o podwyższeniu diety, to oczywiście dziesiątego każdego miesiąca będzie wpływała na nasze konto określona kwota. Ja rozumiem, że niektórzy mogą się poczuć zgwałceni tą wyższą kwotą, ale to nie oznacza, że on musi to zatrzymać dla siebie. Jeśli ktoś uważa, że mu się to nie należy, albo powinien inaczej zagospodarować pieniądze, nie ma żadnego problemu, by te pieniądze czy nadwyżkę przekazać na jakiś zbożny cel.

Za podwyżkami diet byli: Dariusz Banicki, Janusz Brzuszkiewicz, Jan Budzyński, Jerzy Chorn, Stanisław Dolaciński, Michał Glejzer, Marcin Jagodziński, Anna Krzymińska, Zdzisław Kujawa, Bogusława Młodzikowska, Sylwia Przybylska, Tadeusz Purol i Rafael Wojciechowski. Przeciwko podwyżkom byli: Marek Bartkowicz, Tomasz Dzionek, Olga Gandurska, Artur Kuczma, Arkadiusz Masłowski, Jan Szarzyński, Angelika Ślachcińska. Wstrzymał się: Aleksander Ditbrener, Paweł Kamiński, Andrzej Wdzięczny.

Nowe stawki diet radnych miejskich prezentują się następująco:

 •  Przewodniczący Rady Miasta Gniezna - 2505 zł - wzrost o 501 zł
 •  Wiceprzewodniczący RMG - 2147 zł - wzrost o około 412 zł
 •  Przewodniczący komisji - 2147 zł - wzrost o około 412 zł
 •  Wiceprzewodniczący komisji - 1914 zł - wzrost o około 393 zł
 •  Radny będący członkiem co najmniej dwóch stałych komisji - 1735 zł - wzrost o około 358 zł
 •  Radny będący członkiem jednej stałej komisji - 1485 zł - wzrost o około 322 zł

 

7 komentarzy

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 02 maja 2022 14:59 napisane przez wilk

  Radni PO i SLD czyli Lewicy tzw. komusza drużyna bajzlu,nam mieszkańcom też dali podwyżki...........OPŁAT za śmiecie,wodę,ciepło,nieruchomości,strefy itp. by żyło się lepiej !!!!!! Zapamiętać przy wyborach i pogonić to towarzystwo wzajemnej adoracji w ........!!!

 • Link do komentarza qter poniedziałek, 02 maja 2022 12:36 napisane przez qter

  Henryku, krytykujesz Romana, a sam nie potrfiłeś ze zrozumieniem odczytać jego postu. Nie chodzi w nim przecież o zasady głosowania, a o wyrażenie przez trzech radnych swojego stanowiska w sprawie banalnie prostej. Jeśli owi radni, z powodów, których nie znamy, wstrzymali się od głosu bo jednoznaczna odpowiedź na pytanie ich przerosła, to jak my - wyborcy możemy liczyć na nich, gdy przyjdzie głosować w sprawach dla miasta istotnych. Postawa strusia chowającego głowę w piasek dyskredytuje tych radnych.

 • Link do komentarza Zatroskany mieszkaniec niedziela, 01 maja 2022 09:25 napisane przez Zatroskany mieszkaniec

  Dla Radnych naszego miasta powinien być najważniejszy rozwój gospodarczy.
  Tego nie widać i dalej pozostajemy z tyłu za innymi większymi miastami Wielkopolski. Strefa gospodarcza słabo się rozwija. Elewacja budynków na starym mieście, brudna, tynk odpada.
  Parowozownia miała być perełka dla Gniezna, ale dalej nic się nie dzieje.

 • Link do komentarza Henryk sobota, 30 kwietnia 2022 23:58 napisane przez Henryk

  Roman, jak nie rozumiesz prostej formy glosowania i to nie tylko w samorządzie, ale we wszystkich glosowaniach, jakie się gdziekolwiek odbywają, to nie zabieraj glosu. Żal, ze w Gnieźnie są aż tak nie kumaci ludzie, jak Ty.

 • Link do komentarza Roman piątek, 29 kwietnia 2022 21:20 napisane przez Roman

  Co znaczy wstrzymał się od głosu? Przy tak prostym pytaniu, albo ktoś jest za podwyżką albo nie. Wstrzymanie się to takie trochę chce a trochę nie chcę. Przecież to nie głosowanie nad projektem modernizacji infrastruktury sieci kanalizacyjnej że moge się nie nać więc się wstrzymam.

 • Link do komentarza Smutne środa, 27 kwietnia 2022 20:38 napisane przez Smutne

  Jakie to smutne, że tylko radnych dotyka inflacja...
  Wybory już w przyszłym roku. Ludzie zapamiętajcie tę nazwiska.

 • Link do komentarza Marko środa, 27 kwietnia 2022 20:13 napisane przez Marko

  I teraz mówimy sprawdzam. Wszyscy, którzy głosowali przeciw podwyżce, co miesiąc prezentują publicznie potwierdzenie przekazania kwoty podwyżki na cel charytatywny. Do końca kadencji miesiąc w miesiąc. Inaczej okaże się że to uprawianie taniego politykierstwa przyprawiona garścią populizmu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane