poniedziałek, 25 kwietnia 2022 08:18

Kolejna podwyżka cen za ciepło z PEC

 

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej poinformowało, że od 4 maja wzrośnie cena taryfy za ciepło dla wszystkich budynków ogrzewanych przez spółkę.

Kilka dni temu opublikowano decyzję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, podjętą na wniosek Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. Zgodnie z treścią pisma kierowanego przez PEC, od 4 maja 2022 roku taryfa dla wszystkich budynków ogrzewanych przez tę spółkę wzrośnie 13,60% w stosunku do ostatnio stosowanych. 

- Podwyżka podyktowana jest wzrostem cen opału, energii elektrycznej oraz praw do emisji CO2, które są kosztem naszej firmy i są od naszej Spółki niezależne - informuje PEC. Przypomnijmy, iż ostatnia podwyżka cen miała miejsce w grudniu 2021 roku - wówczas wzrosła ona o 14,94%. Za każdym razem zatwierdzana jest ona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Szczegóły taryfy zawarte są na stronie spółki.

Jak dodano, w przypadku lokalnych kotłowni gazowych, nowe ceny i stawki opłat taryfy dla ciepła wzrosną tylko o 1,98%, co ma być efektem zawarcia korzystnej umowy z dostawcą gazu.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Mieciu niedziela, 17 lipca 2022 11:07 napisane przez Mieciu

  Ludzie nie wiedzą a jak już się dowiedzą to i tak nie rozumieją że gaz jest dotowany przez państwo (czyli nas samych) za pomocą URE. Na wolnorynkowaych zasadach gaz jest ch.....nie drogi i w naszych realiach niema większej możliwości zmagazynowania go na zapas!

 • Link do komentarza znawca sobota, 30 kwietnia 2022 11:17 napisane przez znawca

  wyborca - zdajesz sobie sprawę że ciepło geotermalne kosztuje mniej więcej tyle samo co z węgla? Taniej za ciepło płacić nie będziesz.

 • Link do komentarza Damazy sobota, 30 kwietnia 2022 09:11 napisane przez Damazy

  Ad. Zenon, to Ty się zastanów, co piszesz. Latami ani gaz ani węgiel tak nie drożał, a PEC ceny podnisil. Bo jest monopolistą i spółdzielcy nie mają alternatywy. No to co Ty na to powiesz???

 • Link do komentarza zenon czwartek, 28 kwietnia 2022 14:43 napisane przez zenon

  A ty myślisz, żę junkersy to są na wodę, nie na gaz. Jak ci urealnią cenę gazu tak jak urealnili cenę węgla to będziesz się miał z pyszna. Jak ciepło może być tanie gdy w ubiegłym roku tona węgla do gnieźnieńskiej kotłowni kosztowała 400 zł a obecnie kosztuje ponad 2000 zł i jeszcze jest nieosiągalna. O odbiorcach tego ciepła rząd jakoś zapomniał. Gaz dotowany, prąd dotowany, benzyna dotowana a ciepło ma cenę rynkową. Zastanów więc się człowieku zanim napiszesz takie bzdury...

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 28 kwietnia 2022 14:35 napisane przez rowerzysta

  Ja tytułem komentarza chciałbym wyrazić swoją opinię. To, że miasto próbuje pozyskać ciepło z ziemi nie oznacza wcale, że ta inwestycja się opłaci, najpierw trzeba ponieść koszty, trafić w złoże geotermalne a dalej zbudować infrastrukturę do jej przesyłu. Myślę, że termin za 5 lat jest realny. Do tego czasu należy się spodziewać podwyżek cen wszystkich nośników energii. Podwyżki o kilkaset procent są możliwe.
  Mieszkańcy bloków rzeczywiście nie mają zbyt dużego wyboru, albo PEC albo prąd - pamiętajmy, że instalacja nie pozwoli na korzystanie z niego wszystkim na raz.
  W lepszej sytuacji są mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy mogą/mogli zainwestować kilkadziesiąt tysięcy w fotowoltaikę i zamontować pompę ciepła, co przy wydatku ok 60/70 tyś zł pozwoli na zbilansowanie się kosztów prądu i ogrzewania niewielkiego domu do prawie 0zł. Są to ogromne koszty, jednak myślę, że stopa zwrotu może wynieść mniej jak 7 lat zakładając, że energia nie będzie już tańsza.

 • Link do komentarza obiektywnie czwartek, 28 kwietnia 2022 09:47 napisane przez obiektywnie

  No cóż , układ deweloperzy , drużyna Tomasza ,PO ,monopol PEC SM i inne spółki " miejskie" zarządzane z nadania . Wybory zbliżają się wielkimi krokami ! :) " By się NAM żyło lepiej "

 • Link do komentarza wilk środa, 27 kwietnia 2022 14:37 napisane przez wilk

  PIC ma ogromne zyski,a mimo to podwyższa ceny za ogrzewanie dla ludności !!! GDZIE są teraz ci NAGANIACZE,korzy ludziom wciskali kit,że będzie taniej niż na gaz z junkersów lub pieców ???

 • Link do komentarza Adam poniedziałek, 25 kwietnia 2022 17:39 napisane przez Adam

  Czyli w ciągu 5 miesięcy 28,5%. Gdzie ta inflacja 3 - 11%. Zamiast tylko łupić odbiorców podwyżkami, może by zacząć edukować od siebie począwszy, jak korzystać z ciepła PEC, żeby racjonalnie je wykorzystać i sprawiedliwie rozliczyć. Co z mieszkaniami, których lokatorzy nie ogrzewają, bo korzystają z praw fizyki "ciepła sąsiedzkiego".

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 25 kwietnia 2022 14:26 napisane przez wyborca

  A z Kamińskiego ta władza śmiała się, gdy w prezydenckiej kampanii wyborczej przekonywał do alternatywnych źródeł ciepła, jakim są gnieźnieńskie pokłady gorącej wody! Dziś ta sama władza wnioskowała o fundusze na odwiert, a gdyby nie było tego cynizmu przed laty ,to może już dzisiaj bylibyśmy zaawansowani w realizacji urządzeń do poboru tego darmowego ciepła z ziemi.

 • Link do komentarza Dorota poniedziałek, 25 kwietnia 2022 10:11 napisane przez Dorota

  A dlaczego główna kotłownia firmy PEC nie moze być opalana tanim gazem ? A może PEC już czeka na goracą wodę ze żródeł GEOTERMALNYCH pod Gnieznem

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane