czwartek, 24 marca 2022 07:41

Powidz nie będzie miastem - mieszkańcy zdecydowali

 
Powidz nie będzie miastem - mieszkańcy zdecydowali źródło: gmina Powidz

Miejscowość, położona na terenie powiatu słupeckiego, która od 1934 roku nie posiada praw miejskich, nie będzie aspirować do ich przywrócenia.

Kilka dni temu w Powidzu odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy Powidza zdecydowali o przyszłości swojej miejscowości. Podjęcie starań o uzyskanie praw miejskich wyniknęły z działań podjętych przez jednego z miejscowych radnych, który zebrał poparcie w radzie gminy i na zebraniu sołectwa Powidz. 

Miejscowość posiadała prawa miejskie od 1243 roku, kiedy to nadał je książę Bolesław Pobożny i obowiązywały one do 1934 roku - ich utrata była efektem braku decyzyjności i zgody w ówczesnej radzie miejskiej. Przywrócenie praw miało docelowo wpisywać się w przyszłoroczną 780. rocznicę ich nadania. Tak się jednak nie stanie.

Na początku marca w Powidzu odbyły się kilkudniowe konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy zdecydowali iż nie chcą mieszkać w mieście. Takie działania były niezbędne, by można było skierować wniosek o przywrócenie ww. praw.

- Zdecydowana większość uczestników konsultacji (69,32%) opowiedziało się przeciwko staraniom o nadanie praw miejskich Powidzowi. Odsetek negatywnych głosów był jeszcze większy (72,89%) w przypadku samego Sołectwa Powidz - informuje Urząd Gminy Powidz. Przeważające głosy mieszkańców oznaczają, że w najbliższej przyszłości liczący około tysiąca mieszkańców Powidz nadal będzie wsią. 

5 komentarzy

 • Link do komentarza kartograf piątek, 25 marca 2022 13:57 napisane przez kartograf

  Zenonie, poznaj najpierw ustawy o zmianach administracyjnych przeprowadzonych pod koniec lat 90, a potem zabierz głos, jak już się dowiesz, dlaczego Powidz trafił do Słupcy, a nie Gniezna.

 • Link do komentarza powidzki prawnuk czwartek, 24 marca 2022 20:51 napisane przez powidzki prawnuk

  Wieś w z człowieka nigdy nie wyjdzie. Nawet jak tę wieś nazwą miastem. Ciekawe, jak wyglądała ta ankieta i czy była profesjonalnie przygotowana, bo z założenia wiadomo, że każdą ankietę można tak sprecyzować, by otrzymać pożądane przez organizatora wyniki. Niech dalej jeżdżą do swojej ukochanej Słupcy, na którą narzekają, jak tylko ich tam przenieśli, bo z historii wiadomo, że Powidz przynależał kiedyś do powiatu gnieźnieńskiego i pamiętam, że powidzanie byli bardzo niezadowoleni po zmianach administracyjnych, kiedy Powidz włączono do nowo powstałego województwa konińskiego. Dziwny jest ten świat.

 • Link do komentarza Zenon czwartek, 24 marca 2022 11:38 napisane przez Zenon

  Kiedyś Powidz należał do Powiatu Gnieźnieńskiego, ale po zmianach administracyjnych przeprowadzonych przez komuchów, Powidzianom coś się poprzestawiało w główkach. Stwierdzili, że lepiej im będzie ze Słupcą.

 • Link do komentarza Stefa czwartek, 24 marca 2022 08:57 napisane przez Stefa

  Jakie mieli argumenty, że nie chcą być miastem, a wsią? Chcą mieć wójta a nie burmistrza? Powidz generalnie ma dziwnych wyborców. Kiedyś na całą Polskę zasłynęli tym, że wójt został odwołany ze stanowiska za jazdę po pijanemu, po czym wystartował w przedterminowych wyborach i je wygrał "bo to taki porządny chłop". Śmiać się czy płakać?

 • Link do komentarza pytam czwartek, 24 marca 2022 08:40 napisane przez pytam

  Czy mieszkańcy byli uświadomieni, jakie są dobre i złe strony posiadania statusu miasta?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane