poniedziałek, 07 marca 2022 15:42

Gniezno zakończyło współpracę z rosyjskim miastem Siergijew Posad

 

Zgodnie z zapowiedzią, Miasto Gniezno głosami wszystkich radnych biorących udział w poniedziałkowej sesji, zakończyło współpracę partnerską z rosyjskim miastem Siergijew Posad.

Prawie 15 lat po tym, kiedy rozpoczęły się pierwsze rozmowy w sprawie zawiązania umowy partnerskiej z Siergijew Posad, gnieźnieńscy radni zdecydowali o jej zerwaniu. Tym samym Pierwsza Stolica Polski dołączyła do grona tych polskich samorządów, które zdecydowały się na ten krok w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Kwestia ta była jedynie formalnością, gdyż sama współpraca Gniezna z Siergijew Posad w zasadzie zamarła ponad 10 lat temu.

Ponieważ sama uchwała o partnerstwie z 2007 roku wciąż była ważna, zdecydowano się o jej odwołaniu i w praktyce zerwaniu również wszelkich zawartych pobocznych umów.

Uchwała w sprawie zakończenia współpracy z Siergijew Posad została poparta przez wszystkich 23 radnych biorących udział w zdalnym posiedzeniu Rady Miasta. Jej podjęcie było jednocześnie połączone z wyrażeniem stanowiska wobec sytuacji na Ukrainie i skierowania słów wsparcia dla partnerskiego miasta Humań, położonego w tym kraju.

Jak przekazano podczas posiedzenia, informacja o zaprzestaniu współpracy z Siergijew Posad ma zostać dostarczona także rosyjskiej stronie. 

9 komentarzy

 • Link do komentarza wilk czwartek, 10 marca 2022 15:32 napisane przez wilk

  Skoro drużyna bajzlu i komuny zrywa więzy z kacapskim miastem to teraz należy natychmiast zlikwidować nazwy ulic,które symbolizują jakiekolwiek powiązania z bandytami kacapskimi !!

 • Link do komentarza Karat środa, 09 marca 2022 23:33 napisane przez Karat

  Putin życzę Ci abyś zdechł jak ...... pozdrawiam:)

 • Link do komentarza xyz środa, 09 marca 2022 12:19 napisane przez xyz

  Następny Estergom?

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 09 marca 2022 12:03 napisane przez mieszkaniec

  A czy na cmentarzu żołnierzy sowieckich jest jeszcze ta czerwona gwiazda? mogiły to rzecz oddzielna, ale gwiazda, o ile jest powinna zniknąć!

 • Link do komentarza mjj środa, 09 marca 2022 11:09 napisane przez mjj

  Sainr Malo już dawno poszło w niebyt, więc nie ma nawet czego zrywać. Inne miasta to także żadna "przyjaźń". wprawdzie były kontakty, ale nikogo, szczególnie radnych, nie interesowały nawet sprawozdania z tych wzajemnych wizyt , których warto napisać parę słów, by weszły one do historii naszego miasta. Pamiętam, ze przed paru laty zastrzelono mera Siergiejew Posad, gdy rano wychodził z domu do pracy. Ale dzisiaj próżno szukać tej informacji w necie. Taki kraj, takie rządy.

 • Link do komentarza pytacz środa, 09 marca 2022 07:56 napisane przez pytacz

  Pusty gest, skoro od 15 lat nie było kontaktów. A co z innymi miastami, o których też jest cisza od lat? Falkenberg? Saint-Malo? Veendam? Na stronie urzędu są wymienione, ale aktywność wygasła nawet więcej niż 10 lat temu.

 • Link do komentarza Daniel07 środa, 09 marca 2022 07:52 napisane przez Daniel07

  Sława Ukrainie.

 • Link do komentarza Daniel07 poniedziałek, 07 marca 2022 22:23 napisane przez Daniel07

  Putin za to, że mordujesz dzieci będziesz wisieć. Sława Ukrainie.

 • Link do komentarza slava poniedziałek, 07 marca 2022 15:51 napisane przez slava

  O 15 lat za późno...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane