wtorek, 22 lutego 2022 08:29

Szkoła w Fałkowie przyjęła imię Powstańców Wielkopolskich

  mnopr
Szkoła w Fałkowie przyjęła imię Powstańców Wielkopolskich zdjęcie nadesłane / fot. Waldek Stube

Wiele miesięcy społeczność szkolna w Fałkowie przygotowywała się do uroczystości nadania imienia swojej placówce. Uroczystość nastąpiła kilka dni temu.

16 lutego, w 103. rocznicę zakończenia zwycięskiego powstania Wielkopolan przeciw zaborcom, szkoła podstawowa w Fałkowie otrzymała imię jego bohaterów – Powstańców Wielkopolskich.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele filialnym w Łubowie, której przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Podczas mszy świętej Prymas Polski poświęcił sztandar ufundowany przez rodziców uczniów szkoły: Katarzynę i Piotra Popławskich oraz Monikę i Tomasza Rybickich.

Następnie uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście udali się do Fałkowa, gdzie w budynku VR Inkubator wójt gminy Łubowo Andrzej Łozowski odczytał i przekazał akt nadania Szkole Podstawowej w Fałkowie imienia Powstańców Wielkopolskich. Bardzo uroczystym momentem było wręczenie dyrektor Małgorzacie Mrożek sztandaru. Został on potem przekazany pocztowi, a przedstawiciele uczniów każdej klasy złożyli ślubowanie, w którym przyrzekali chronić go oraz sumiennie pracować na dobre imię szkoły. Równie doniosłą chwilą była pierwsza publiczna prezentacja pieśni w wykonaniu uczennic klas 4 i 6.

W uroczystości wziął także udział kurator oświaty Robert Gaweł, z wykształcenia historyk, miłośnik i znawca dziejów powstania wielkopolskiego, który razem z włodarzem gminy dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej ”Pamięci Powstańcom Wielkopolskim”, znajdującej się na murze najstarszej części budynku oraz przeciął wstęgę prowadzącą do szkolnej Izby Tradycji.

Wydarzenie uświetniła obecność grupy rekonstrukcyjnej ze Zdziechowy, która pojawiła się w Fałkowie z armatą. Trzykrotny wystrzał armatni był hołdem złożonym bohaterom Powstania Wielkopolskiego i innych polskich zrywów niepodległościowych.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane