niedziela, 20 lutego 2022 11:16

Wiatr uszkodził dach parowozowni

 

Silne wiatry z ostatnich dni dały się we znaki także w Parowozowni Gniezno. Po raz kolejny żywioł uszkodził dachy, które wciąż czekają na gruntowny remont. 

Uszkodzenia, które spowodowała wichura w minioną sobotę, nie wyglądają na zbyt duże, ale stają się utrapieniem dla stowarzyszenia prowadzącego tu działalność wystawienniczą, opowiadającą o historii tego miejsca. Wiatr zerwał kilka metrów kwadratowych dachu akurat nad pomieszczeniami, które są wykorzystywane na potrzeby magazynowe. 

Niestety nie ominęły nas skutki silnego wiatru, nad warsztatami wiatr zerwał duży fragment poszycia dachu. Jesteśmy w stałym kontakcie z właścicielem obiektu, będziemy starali się jak najszybciej zabezpieczyć dach - informują członkowie Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno.

Stan dachu nad lokomotywownią pogarsza się z roku na rok i łatanie go jest jedynie działaniem tymczasowym, gdyż remontu wymaga cała konstrukcja. Dowodem tego są zacieki w coraz większej ilości miejsc oraz rośliny wyrastające na posadzce w zamkniętych dla zwiedzających częściach kompleksu.

 

To niestety nie są jedyne straty spowodowane w ostatnich miesiącach. Dzieło innych ma źródło bardziej przyziemne - złodzieje złomu. Do kilku włamań na terenie kompleksu, który cały czas jest doglądany przez członków stowarzyszenia, doszło na przełomie 2021 i 2022 roku. Dlatego organizacja zainwestowała swoimi środkami, montując m.in. monitoring. Konieczność naprawy dachu oraz zabezpieczenia całego miejsca przekracza jednak możliwości finansowe, toteż stowarzyszenie prosi o wsparcie swojej działalności w formie środków 1% z podatku lub wpłat na konto:

Apelujemy do osób chcących wesprzeć naszą organizację o:

Przekazywanie środków z 1% podatku na naszą działalność KRS: 0000349436

Wsparcie w formie darowizn pieniężnych (które można odliczyć od podatku) prosimy o kierowanie przelewów o tytule "wpłata na realizację celów statutowych stowarzyszenia" na poniżej wymienione konto:
Numer konta stowarzyszenia w Alior Banku:
07 2490 0005 0000 4530 1462 8429

Wsparcie w innej formie darowizn rzeczowych, pracy, użyczenia sprzętu lub innej prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza Nie patrz dziecko, bo się przestraszysz. czwartek, 24 lutego 2022 18:55 napisane przez Nie patrz dziecko, bo się przestraszysz.

    Obraz nędzy i rozpaczy. Gdzie mecenat kultury? Ile środków przeznaczono w w Polsce np. na kluby piłkarskie ... coś w setkach milionów złotych 750?

  • Link do komentarza Mirek Nowicki środa, 23 lutego 2022 20:26 napisane przez Mirek Nowicki

    Mój dziadek widząc ten obraz rozpaczy by się załamał.Tyle lat dbał o parowozownię Zbigniew Nowicki.Tragedia,szkoda że mieszkam na Śląsku,na pewno bym jakoś starał się pomóc w remoncie.A tyle razy tam bywałem,widziałem lokomotywy,piłem wodę ,,gazowana,,.Przykre to.

  • Link do komentarza Mieszkaniec niedziela, 20 lutego 2022 16:20 napisane przez Mieszkaniec

    Przykra informacja. Dziwi mnie, że takie miejsce, odwiedzane przez turystów z całego świata jest pod opieką tylko grupy ludzi ze stowarzyszenia. Co z władzami samorządu? Mają klapki na oczach. Logiczne jest, że Oni nie są w stanie utrzymać takiego obiektu z oprowadzania. Pytanie tylko czy nie wstyd nam pozbywać się zabytkowego miejsca z 1875 r. ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane