piątek, 28 stycznia 2022 08:23

Kronika miejscowa - 28 stycznia 1930 roku

 

Wypadki na ulicach Gniezna i łamanie przepisów ruchu drogowego także w okresie międzywojennym były sporym problemem, o czym informował dziennik 92 lata temu.

8 stycznia 1930 roku dziennik "Lech" donosił:

 


Złote gody małżeńskie. W czwartek, dnia 30. bm. obchodzą znani powszechnie obywatele naszego miasta emerytowany urzędnik pocztowy p. Józef Frankowski ze swą małżonką Agnieszką z domu Bosiacką złote gody małżeńskie. Msza św. na intencję Jubilatów odbędzie się w przeddzień uroczystości tj. w środę o godz. 8 w kościele. O.O. Franciszkanów. Szanownym Jubilatom życzymy ze swej strony jeszcze długich lat zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Złodzieje wykorzystują każdą chwilę. Pan Tadeusz Mercig z Czerniejewa przybywszy do Gniezna, kupował w kiosku na rogu ul. Lecha i Chrobrego papierosy. Przy kupowaniu upadł mu portfel z zawartością 300 zł. Jakiś nieznany chłopak spostrzegłszy zgubę szybko ją podniósł i ulotnił się jeszcze szybciej. Dotychczas nie wykryto młodocianego złodzieja.

Pożar. W nocy z soboty na niedzielę w mieszkaniu p. Ratajczakowej Józefy w kamienicy przy Rynku 5 powstał pożar. Pożar począł trawić siennik ale ogień ugaszono odrazu nie uciekając się do pomocy straży pożarnej. 

Nie zostawiać dzieci bez opieki. Teresa Grajkówna, 5-letnia dziewczynka znalazła się bez opieki starszych na ul. Dąbrówki. Śmiało przechodziła przez jezdnię nie zważając wcale na samochód PZ 43 672, który właśnie nadjeżdżał. Szczęściem kierujący samochodem p. Władysław Lewandowski z Inowrocławia zdążył ominąć przechodzącą dziewczynkę. Uderzył ją tylko błotnikiem, poraniwszy nieco na twarzy.

Rowerzysta pod samochodem. Przed kilku dniami na wylocie ul. Moniuszki i Mieczysława najechał samochód ciężarowy PZ 44 604 rowerzystę p. Szalatego Michała, zamieszkałego w Gnieźnie przy ul. św. Wawrzyńca 13. Rowerzysta odniósł tylko lekkie zewnętrzne obrażenia.

W areszcie. Ujęto i osadzono w areszcie policyjnym Ciechaka Ludwika bez stałego miejsca zamieszkania za opilstwo i awantury. 

Wczorajszy turniej szachowy pomiędzy Klubem Szachowym z Inowrocławia a Gnieźnieńskim Klubem Szachowym zakończył się nieznacznem zwycięstwem zawodników miejscowych w stosunku 3:2. Poszczególne wyniki były następujące: Czarnota (g) - Inż. Tomaszewski (I) 0:1; Białkiewicz (G) - dyr. Drogowski (i) 1:0; Eliks (G) - Lewandowski (I) 1:0; Wesołowski Witold (G) - Gutowski (I) 0:1; Wesołowski Władysław (G) - Nowak (I) 1:0.

Stowarzyszenie Rodzina Policyjna w Gnieźnie urządza w dniu 5 lutego 1930 roku zabawę taneczną na białej sali Hotelu Europejskiego, na którą zaprasza obywatelstwo miasta Gniezna i okolicy.
Kierownik Komisarjatu P.P. na miasto Gniezno
Mądry, aspirant P.P.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Fabio sobota, 29 stycznia 2022 12:04 napisane przez Fabio

    Damiano, jakie RODO w tamtych czasach?

  • Link do komentarza Damiano piątek, 28 stycznia 2022 22:27 napisane przez Damiano

    Ale z RODO to byli na bakier :)

  • Link do komentarza Fabio piątek, 28 stycznia 2022 14:23 napisane przez Fabio

    Fajnie się czyta takie komunikaty. Przynajmniej jest i nazwisko i adres, a nie to co dziś. Nawet fotografii złodzieja bez zgody sądy nie wolno pokazać!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane